Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Halil  ÖZİŞ

Halil ÖZİŞ

KÜTÜK

Gelişen dünyamız da spor ve benzeri organizasyonlar artık çok ciddi önem kazandılar. Dünyanın en gelişmiş ülkeleri dahi artık akıl almaz aaa bu da ne böyle Allah aşkına diyeceğimiz branş ve disiplinlerde organizasyonlar yapılmaktadır. Bu organizasyonlar o kadar önemli bir noktaya gel diki, organizasyonun her türlü tarafları maddi manevi kazançlı çıkıyor.

Örneğim kütük kesme ve parçalama yarışmaları yapılıyor.

Siz gördünüz mü hiç!

Kütük kesmenin ve parçalamanın yarışmasını sektör haline dönüştürmüşler. Önemli bir kesimin ilgi ve alakasını çekmiş bu organizasyonlar, dünyanın en saygın şirketleri bu organizasyonlara sponsor oluyor. Adamlar olayları aşmış artık. Sponsor o kadar çok rahat ki yüzlerce organizasyon olsa hepsine sponsor olacak neredeyse,

Size bir başka örnek, ağaç kesme motoru ile ağaç kesme yarışmaları yapılıyor.

Gazete, TV, spor yazarları, spor programcıları her kes orada, bu organizasyona insanlardan müthiş rağbet var.

Sizce bizim ülkemizde de yapılsa ilgi nasıl olur acaba! Bence çok olur. Bize yabancı değil, herkesin rahatlık yapabileceği bir uğraşın yarışması ve eğlencesi var. Toplumun aynı zamanda nefes alması, rahatlaması, deşarj olması, ekmeğini bu işlerden kazan insanlar için de dinleme fırsatı değil mi?

Gelişmiş toplumlarda farkındalık yaratmak amaçlı organizasyon, Sponsor olan kurum ve kuruluşlar katılımcıların her türlü masraflarını karşılıyor, hatta ödül de veriyorlar.

Ne dersiniz bu işi bizim Ordu’muzda da yapsak tepki ne olur.

Bence basın kesinlikle ilgi göstermez. Onların ilgi göstermesi için olayın için de mutlaka top olmalı, ya da insanlar ağaçları dişleri ile kesmeli ya da yemeli başka türlü basının ilgisini çekmez.

Ağır tonajlı yük kaldırmak, adamlar bunun yarışma konseptlerini hazırlamışlar, dünya çapın da katılım sağlıyorlar. Dünyanın en ünlü TV kanalları bu organizasyonları satın alıyor. Düzenliyor ve satışa sunuyor. TV kanalları bu işte piyasa izlenebilirlilik oranını yükseltiyor. Reklam piyasasından payını yükseltiyor. Tıpkı bizim yerli dizilerin izleyicilerin ilgisini çekmek için yaptıkları gibi,

Hep reyting peşindeyiz. Haklı olarak,

İlerlemiş düzeydeki ülkeler neler yapıyor. Biz hala profesyonel branşlara karşı ilgi göstermiyoruz. Biz Ordu insanı olarak, her meslekte neler ilimize katkı sağlar bu proje ve organizasyonları yapmalıyız. Bu organizasyonlar ilimize ekonomik, sosyal ve kültürel katkı sağlayacaktır.

Adamlar kısacası kütük kesmeyi, ağaç kesmeyi, parçalamayı ve taşımayı ekonomiye, sportif organizasyona ve tanıtım dönüştürmüşler. Biz hala insanımıza sporu anlatamıyoruz. Benim de aklıma şöyle bir fikir geldi. Gelecekte bu tarz kütük kesme organizasyonları bizde kesin yapılır.

Biz de geleceğin kesilecek kütüklerini dikme yarışmaları yapsak nasıl olur?

Belirlenmiş alana gelecekte kütük olacak fidanları dikme yarışmaları!

Bu yarışma aynı zaman da çevreci, geri dönüşümlü, doğa sevgisi, yaktığımızı ve kestiğimizi şimdiden geleceğe hazırlama, çok hoş!

Sporun önemini bir anlatamadık. Belki bu kütük kesme, kütük parçalama, yönetmeleri ile spor bilincinin oluşmasına katkı sağlarız. Aslında bu kütük yarışmaları anlayana çok şey anlatıyor. Kütük anlayışımızı geliştirmeliyiz. Bu gün biz çıksak kütük yarışması yapacağız desek, çok tuhaf karşılanacağız. Anlattığımı anlayacak ve kavrayacak ufuktan noksan olanlar bu kütük yarışmalarını anlamaları mümkün değil gözüküyor. Tek çare ısrarla spor bilincini geliştirmemiz gerekiyor. Ailelerimizin bu bilince ulaşması çok önemli, bunun için gerekirse kütük kesilecek ve parçalanacaksa yapmalıyız.

Son söz acaba topu mu kessek ya da top kesme yarışmaları ve organizasyonları mı yapsak, gerçek olan şu ki daha çok yolumuz var. Dünya her şeyi pozitif değerlendiriyor. Biz de değerlerimizi profesyonelce pazarlayıp satışa sunabiliriz. Kısacası her gelişmiş spor branşı bize çıktığı ülkenin kültürel, folklorik, örf, ananelerini taşıyarak bize geliyor. Bir basit örnek sizlere sınıfta kaldığımızın, Japonlar Sumo’yu dünya ya tanıtıp sattılar, biz bir yağlı güreşi pazarlayamadık.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.