Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Halil  ÖZİŞ

Halil ÖZİŞ

MÜCADELE SPORLARI

Spor çocukların hayatında vazgeçilmez olması gereken unsurlardandır. Devamlılık içinde yapılan tüm sporlar da önemli olan başarılı olup olmak değil, sporla büyümenin çocuğa kazandırdıklarıdır. Spor antrenmanları sayesinde çocuklar, disiplin içinde takım düzenini, kurallara ve antrenman saatlerine uymasını öğrenir ve tüm hayatı boyunca hırs ve zorluklarla mücadele edebilme özellikleri aşılar. Sporun kazandırdığı değerler arasında vicdan duygusu, arkadaşlık, dürüstlük, güven, hayatın ileri dönemlerindeki sosyal durumlara ayak uydurmada kolaylık sağlama bunların en başında gelenleridir. Sağlıklı bir insanın hayat kalitesi için spor çok önemli bir etkendir.

Çocuklarda spora başlama yaşı tıbbi olarak dört yaştır. Çocuklar yön kavramlarını, el-ayak koordinasyonlarını bu yaşlarda düzene sokmaya başlarlar. Yüzme ve jimnastik en erken başlanılacak spor dalları olarak bilinir.

Ciddi bir şekilde antrenman yapmak için öncelikle çocuğun okula başlamış olması, daha sonra okuldaki spor dersinde, grup ve oyun etkinliklerinde performansı gözlenmelidir. Yedi yaşına gelen çoğu çocuğun artık oyunlarla karışık antrene olabilir, her geçen günde koordinasyon yetenekleri artar, motor özellikleri gelişir ve antrenman süreleri oyun sürelerinden daha uzun olmaya başlar. 7-10 yaşları arasında iyi bir alt yapı tekniği verilir, daha sora bu teknikler geliştirilir, bu yaşlar kuvvet ve kondisyondan ziyade oyunlarla teknik ve seçilen branşın antrenmanları yapılır.

 Dövüş sanatı Seriliği, çabukluğu ve direnci artırdığı gibi çok önemli bir saldırı sporudur.  Yalnızca yumruk kullanılabilir, çoğu zaman fit ve hareketli bir vücut yapısının ortaya çıkmasını sağlar, tabi istisnalar hariç!

 Çok fazla esneklik ve çabukluk, ani düşünme ve karar verme yetisi kazandıran, yumruk ve tekmeler kullanıldığı fit bir fizik meydana getiren dövüş sanatları,

Dünya üzerinde yaygın dövüş sporları sakinlik, karışık durumlardan çıkabilme özelliğini insana hem felsefi hem de fiziki olarak öğretir. Çok hızlı düşündürür, serilik, devamlılık ve şaşırtma yetilerini üst seviye çeker,  Bu sporu uygulama esnasında kas kütlesinde büyük gelişim görülür, tutma atma, kitleme, pes ettirme, savuşturma teknikleri, el ve ayak, kalça ve omuz gibi bölgeleri kullanılan tam bir denge ve koordinasyon sporudur.

Daha önce de belirttiğim gibi güç, kuvvet, sağlığın yanı sıra karar verme yeteneği, sorumluluk alma, terbiye ve disiplin, düzgün bir vücut gelişimi, hastalıklardan çabuk arınabilme ve benzeri kazanımları vardır. Çağımızda çok üzücü olan bir konu da çocukların televizyonda izlediklerinden, oynadıkları oyunlara kadar her şeyin içinde yüksek ölçüde şiddet olması ve oyunların ya da filmlerin kahramanlarının hep iyi dövüşür ya da savaşır olması.

Doğal bir sonuç olarak büyüme çağında olan çocuklar bunlara özenerek okulda ya da oyun alanlarında arkadaşlarıyla dalaşmayı oyun haline getirebiliyorlar. Ancak,  profesyonel olarak eğitim aldıklarında, dövüş sporlarının çocuklara faydalı olabilecek yönleri ortaya çıkar. Okulda ya da dışarıda birbirlerini hırpalayan çocukları bilgilendirme ve doğru yönlendirmeyle, dövüşmenin bilincini ve saldırının ya da savunmanın bir spor adı altında yapabilecekleri öğretilebilinir. Çoğu agresif çocuk dövüş sporlarına başladıktan sonra özgüven ve farkındalık sahibi olur, bu da onun enerjisini sokaklarda itişme dışında belli bir disiplinde dövüş sporuna aktarmasını sağlar. Maalesef ki şiddetin kaçınılmaz olduğu bir dünyada yaşadığımız için, her çocuğun kendini korumayı öğrenmesi, hobi için bile olsa dövüş sporlarına herhangi bir disiplinde girmesi kendilerini korumayı bilmeleri açısından yararlı olabilir

 Felsefi olarak kazandırdıkları düzen, alçak gönüllülük, ast ve üste saygı ve en büyük dövüş sanatı felsefelerinden olan tehlike harici bildiklerini açığa çıkarmamak iç görüşünü kazandırır.

Dövüş antrenörlerine göre değişken bir konu olan dövüşe başlama yaşı kanımca üç-dört yaştır. Bu yaşta bir çocuk dövüş sporlarına başladıysa yaptığı antrenman kadar o sporun felsefesini de ona aktarmak gereklidir çünkü bir sporun felsefesi aslında özüdür ve hayattır. Dövüş ve mücadele sporlarına başlama yaşı çocuğun koordinasyon yeteneklerini kazanması ile doğru orantılıdır. Uygun yaşta çocuğunuzu bir dövüş sporu antrenman disiplinine sokarsanız, tüm diğer gelişimsel alanlarda da (fiziksel ve beyin gelişimi vs) açısından yaşıtlarına göre daha hızlı ilerleme kaydedecektir.

Çocukları klasik dediğimiz ama popüler sporların dışında birçok spor dalına yönlendirmek gereklidir. Çünkü bazen çocuğun sevdiğini sandığı spor dalı aslında ona uygun olmayabiliyor. Bu gibi durumlarda antrenörün ya da öğretmenin yol göstermesi gerekir.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.