Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Halil  ÖZİŞ

Halil ÖZİŞ

NEDEN SPOR TEŞVİK PAKETİMİZ OLMASIN?

Türkiye’nin, yatırım, teşvik ve istihdam paketini içinde bu ülkenin sportif alanı da değerlendirilmelidir. Yüz binlerce sporcunun saha ve salonlarda olduğu, mesleki açıdan yüz binlerce hakem ve antrenörün bulunduğu gerçeğini görmek bu alanda gelişim paketi sunmak lazımdır.

Ülke dört bölgeye bölündü. Her bölgeye özel uygulamalar bu pakette yer aldı. Ülke sporu için buna benzer bir atılım veya öneriyi oluşturmak bu alanda mücadele yapmak lazımdır.

Bu ülkede sporu yöneten ve yön veren bakanlıklar, genel müdürlükler, federasyonlar, kulüpler ve üniversiteler var. Türkiye’miz hem iklim koşulları hem de ekonomik koşullar bakımından bölgeler arasında büyük farklılıklar gösteren bir ülkedir.

Bu ülkenin sporu içinde böyle bir pakete ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Eski günlerde güya spor yöneticisi olanlar, su olmayan bölgelere yüzme havuzu yapmak başarısını (!) göstermişlerdi. Bu havuzlar sonra gazino havuzu oldu. Stat diye yapılan alanlarda ise inekler otlatıldı.

Artık 21′inci yüzyıldayız. Avrupa Birliği’nin koşullarına uyma ve birliğe girme savaşı veriyoruz. Spordan ve gençlikten sorumlu kurumlar; üniversitelerle işbirliği yaparak Türkiye’nin spor bölgeleri haritasını çıkarmalı ve bölgelere ve bölgelerin koşullarına göre bir planlama yapılmasını hükümetten istemelidirler. Yapılacak doğru ve bilisel çalışmalara yerel bazda yada ulusal temel de merkezi gücün hayır diyeceğini düşünmüyorum. Ancak spor la ilgili uzun vadeli yatırım teşvik paketlerinin de oluşturulması gerektiğini düşünüyorum.

Ülkemizde yapılan 60′a yakın spor dalı var. Bunlar bölgelere göre, bölgelerde yaşayanların kişisel yetenek ve yapılarına göre dağıtılmalı, tesisler ve yatırımlar da bu planlamaya göre yapılmalıdır. Nüfusu 80 milyona yaklaşan ve genç nüfusun bu toplumun içinde büyük bir yer kapladığı ülkemizde sporu yalnız futbol olarak görmemek, tüm spor dallarına aynı önemi vermek şarttır.

Bölgelerin yatırım, teşvik ve istihdam alanında planlaması yapılırken yalnız sanayi ticaret ve tarım düşünülmemeli; toplumun en önemli parçası olan gençlerin eğitimi, boş zamanlarının değerlendirilmesi ve genel spor da düşünülmelidir. Bir toplum tüm dengeler tam olursa kalkınabilir. Sporu yalnız eğlence olarak gören planlamacılar 4 lastik gereken bir otomobili 3 lastikle yürütmeye kalkmak gibi bir hataya düşerler.

Spor alanın da yetiştirilen binlerce spor akademisi mezunu insan gücümüz bulunmaktadır. Bu meslek gurubu tüm beklentileri devletten olmaktadır. Hâlbuki devletimiz turizmle ilgili teşvik paketlerini, maddi kaynakları nasıl uygulamış ise spor la ilgili yatırım ve teşvik paketi uygulamalı bu alanda ciddi çalışma yapılmalıdır. Binlerce spor akademisi mezunu meslek sahip işsizlerimiz bu paketlerden maddi ve manevi cesaret alarak yatırım cesareti gösterecektir. Kendisi ile birlikte bir çok kişiye ekmek kapısı olacaktır. Bu tür teşviklerden yararlanan gençlerimiz ve spor mesleğinin içindeki insanlar devlet kapısın da iş beklemekten kurtarmak lazımdır.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.