Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Halil  ÖZİŞ

Halil ÖZİŞ

OKUL VE SPORDA DÜNYANIN EN İYİ YÖNTEMİNE SAHİBİZ!

Dünya ile ülkemiz arasındaki spor bakışı çok farklı yapılacak basit bir araştırma ile fark edilecektir. Finlandiya, Rusya, Çin, Japonya, Almanya, İngiltere ve A.B.D öğrenciler sporda olimpik düzey de çok başarılı oluyorlar. Aynı zaman da eğitim hayatlarında çok başarılı oluyorlar. Burada ülkemizi masaya yatırdığımızda henüz sporun meslek olduğu, farklı bir alanda hayat garantisi verdiğini toplum olarak bilmiyoruz. Gece saat 24.00 kadar ders ödev yapan bir bireyden den ne bekliyoruz.

Bir ülkenin sporunun gelişmişliğinin göstergesi o ülkenin spora katılan bireylerinin çokluğu, uluslar arası müsabakalarda sportif başarısı, dünya spor sektörüne kazandırdığı şampiyon değerlerle ölçülür. Bunun yanında devletin spora verdiği maddi kaynak, manevi destek ve eğilim, öğretimde verdiği zaman ve emek ise; devletlerin gençliğine ve dolayısıyla insanına verdiği değerle eş tutulmaktadır. 

Tüm ülkelerde olduğu gibi devletimizin anayasasında "Devlet, her yaştaki Türk vatandaşlarının beden ve ruh sağlığını geliştirecek tedbirleri alı, sporun kitlelere yayılmasını teşvik eder. Devlet başarılı sporcuyu korur. .. Demektedir. Bu konuda M.Kemal Atatürk'e göre "Dünyada spor hayatı ve sporun gayesi çok önemlidir. Bu kadar önemli olan spor hayatı bizim için daha önemlidir. Çünkü millet olma meselesidir." diyerek sporun önemini vurgulamaktadır. Spor, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan tüm ülkelerin üzerinde birleştikleri en temel alanlardan biridir. Bugün Beden eğitimi ve spor kavramı gelişmiş ülkelerde toplumun ruhsal ve bedensel gelişimini sağlamada çok etkili bir araç olarak kullanıldığı inkar edilemez örneklerle doludur. Sporun kaynağı eğitim kurumlarıdır. Bir ülkenin spor arenasında zirveye çıkması ve sürekli başarılı olması için eğitimin ilk aşamasında başlayan sistemli bir spor politikasının olması gerekir. Öncelikle okullarda verilen beden eğitimi ve oyun derslerinin amacına uygun ve yeterli organize edilmelidir. Bu yeterlilik; zaman, mekan ve öğretim elemanı olarak bir bütünlük arz etmelidir. Beden eğitimi ve spor bir eğitim aracıdır. Nerede ne zaman yapılırsa yapılsın onun bir eğitsel yönü vardır. Bunun içindir ki faydalı bir spor eğitim ve öğretimi için ilk şart eğitsel hedef ve amaçların verilmesidir. Liselerde beden eğitimi derslerinin amaç ve hedefi öğrencilerin kendi yeteneklerine, vücut yapılarına, içinde bulunduğu şartlara, göre en iyi şekilde gelişmelerini sağlamaktır. Ders içinde oyunla birlikte çocuk ve gencin kendi dünyasını yaşayarak kazanmasına önderlik etmek ve sporun temel hareketlerini öğrenmek ve uygulamak açısından önemlidir

Spor gelişmekte olan çocuklar için yalnız organik sağlık ve gelişme için değil iyi bir şahsiyetin gelişimi, mental sağlığı içinde lüzumludur. Bugün genellikle sporun çocukların her yönden gelişmesinde büyük rol oynadığına inanılmaktadır. Sportif oyunlara bir ekip üyesi olarak katılan çocuklarda karşılıklı yardım. Ama, beraber çalışma, oyun düzenlerine saygı duyma, bireyler ve gruplar arasında sosyal ilişki ve bağlar kurulduğu ve sosyal mesafelerin kısaldığı gözlenmiştir. Yapılan incelemelerde sportif faaliyetlere düzenli katılan çocukların derslerde daha başarılı oldukları da saptanmıştır. Çocukların ilkokuldan itibaren spora katılması hayat boyu iyi alışkanlıklar edinmesine de neden olmaktadır

Spor organizasyonlarının fertleri tek başlarına gerçekleştiremeyecekleri amaçlar doğrultusunda iç ve dış çevre faktörlerinin etkisiyle kurulmakta ve faaliyetlerini sürdürmektedir. Öyleyse spor kulüpleri toplumdan bir takım girdileri alıp işleyerek, enerjiye dönüştüren ve sonuçta yine çevreye veren sistemdir. Toplumsal yaşantıda insanların sportif etkinlik ve hizmet beklentileri, önemli ölçüde, spordaki temel örgütlenme birimleri olan spor kulüplerinde karşılanmakladır. Çocukların spora yönlenmesinde ve devamlılığında aile, okul ve kulüp üçgeninin koordineli olmasının etkisi oldukça büyüktür.

Çocukları spora yönlendirmede ailenin izin ve teşvik etmesi, okul idaresi ve öğretmenlerin ilgi ve motivasyonu ve bir spor kulübünün sporcuyu himayesine alarak spor yapma imkânı, maddi ve manevi destek sunması spora katılımı ve başarıyı artıracaktır.

Öğrencileri spora yönlendirilmesinde en önemli etkenlerin başında okulun sportif bakımdan fiziki ortamının tam olması gerekmektedir. Öğrenci sporcuların aileler ve öğretmenler açısından yok denecek kadar sorunları olmadığı gibi aile ve öğretmenlerinden teşvik ve manevi motivasyon görmektedirler. Öğrencilerin büyük çoğunluğu aile fertlerinin kendi müsabakalarını seyretmeye gelmediklerinden şikâyetçiler ve psikolojik yönden olumsuzluk olduğu gözlenmektedir. Spor öğrencilerin derslerini aksatmadığı düşüncesi ise öğrencilerde değer bulmaktadır. Sporcu öğrenciler için en büyük sorunların başında bulundukları okulun yeterli spor alanına sahip olmaması, yeterli kulüpleşmenin olmaması ve kulübü olan sporcularında bu kulüplerden yeterli maddi destek alamamalarıdır. Sonuç olarak; gençliğin spor yapmasını sağlamak ve sporda başarılı olması için öncelikle okulların spor tesislerini inşa etmek, beden eğitimi derslerini amacına uygun yapmak ve okul kulüp koordinasyonu kurarak yetenekli sporcuları kulüpler yoluyla maddi destek sağlamak gerekir.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.