Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Halil  ÖZİŞ

Halil ÖZİŞ

OLİMPİYAT SORUMLULUĞU

Ülkemizde spor proje ve planlamaları uygulamada sınıfta kalmıştır. Son üç olimpiyatlara çok iddialı hazırlandık. Gerek spor bakanlığımız gerekse de genel müdürlüğümüz iddialı hazırlıklar yaptılar. Tüm federasyonların görüşleri doğrultusunda maddi ve manevi olimpiyat yolunu mükemmel destekledi. Hatta o kadar büyük hazırlık yaptık ki devlet başkanımız bizzat olimpiyatlarda sporcuların yanında olmak istedi. Samimiyetini göstermek için de sporculara bugünkü para ile 40 bin lira yanılmıyorsam cep harçlığı verdi. Devlet her şeyi ile sporcunun yanında olduğunu tüm federasyonların olimpik planlarını eksiksiz destekledi.

Sonuç hüsran. Zamanın genel müdürü Sayın Mehmet Atalay sorumluluğu üstüne alarak istifa etti. Ülkemizde hiç alışık olmadığımız bir bürokratik tavırdı. Spora yıllarını vermiş bir teknik adam olarak ben bu davranışı çok erdemli buldum. Yakışan da bu idi.

Ancak bu tavrı federasyon başkanları, federasyonların teknik ekipleri aynı tavır içinde görevlerini başarısız oldukları için bırakmaları gerekirdi. Genel müdürü kendini başarısız bulup sorumlu benim diyerek istifa ettiği bir yerde olimpiyatlara giden tüm federasyon ve ilgili kurulların erdemli bir davranış içersinde görevlerini bırakmaları gerekirdi.

Genel müdürü Mehmet Atalay’ın bu ahlaki ve sorumluk içinde erdemli davranışını alt organizasyonlar olan federasyon boyutunda destek görmemişti. Bu arada Taekwondo Federasyonunu bu beklentinin dışında tutuyorum. Taekwondo olimpiyatlarda gereken başarıyı üst düzey göstermişti.

Bugün olimpiyatlar yaklaştı, ülkemizde bir sessizlik var. Tüm basın şuan top sporu ile ilgileniyor. Ama bir topçu basında biz neden top da olimpiyatlarda yokuz diyemiyor. Siz dünya topta da başarılı olmak için mutlaka olimpiyatlarda olmalısınız. Ama devletimizde dahi şuan batmış olan, diğer branşların payını yiyen futbolu kurtarma kanunları peşinde koşuyor. Hesap sormak yerine kurtarma paketleri peşindeyiz. Kendini iyi yönetmeyenler batsın bu kadar kaynağımız var ise yeni gelişen spor kulüplerine bu kaynakları ve imkânları sunalım ki ülkemiz dört büyük değil 124 büyük takım olsun, bu kulüplerde on binlerce gencimiz bu pastadan maddi ve manevi eşit yararlansınlar.

Ülkemizin genelin de olan bu sorun bizim ilimizde de farklı değil. Gemi batmış kurtarılması mümkün olmayan durumda hâlbuki yeni gemi yapsak daha ucuz olacak. Aylardır gündem top zaten bu ilde sportif kaynak yerel bazda olacak, bu kaynağı adil planlayacak kişileri de bıktırıyorsunuz. Adamın işi gücü yok da yat kalk spor mu olacak. Bu bıkkınlık ve yorgunluktan dolayı diğer branşlarda aynı kefe de yok olup gidiyor. Şampiyon sporcu adaylarımız özel plan ve programlar ve desteklerle zirveye taşınır. Diğer sporlarda can çekişiyor. Benim de size bir tavsiyem var. Sizlerde çocuklarınıza top un dışın da başka spor yaptırmayınız. Hazır zamanlarını boşuna harcamayınız. Sağlıklı yaşam düşünüyorsanız bir diyeceğim yok. Ancak yeteneği varda başarılı olması için yapılacak bir şey yok. Zihniyet ve anlayış değişikliği içinde spor kültürünü oluşturup, kaynakların adil ve adaletli paylaşımı olmadığı ortamlar da bu işler çok zor. Bireysel ve özel gayretlerle gelen zaman zaman başarılar bizi olimpiyatlara götürmez…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.