evden eve nakliyat eşya depolama Nakliyat nakliye uluslararası evden eve nakliyat gebze nakliyat
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Halil  ÖZİŞ

Halil ÖZİŞ

PSİKOLOJİK BASKI

İçinde yaşadığımız sosyal ortamlarda psikolojik baskı, ya da “aba altından sopa gösterme” gibi,halk tabirleri ile asırlardır yaşadığımız süreçtir.Daha doğar doğmaz annenin kaşlarını çatması gibi yada baban kızar gibi,yada bir işyerin de patron bundan hoşlanmaz,bir korku salma tekniği ile insanları disipline etme baskısıdır.Uluslararası alanda MOBİNG diyoruz.Çalışanın üst arasına girerek set oluşturma,duvar çekerek alt çalışanları sindirme tekniği gibi,

Belirli amaçlar doğrultusunda bir araya gelen insanlardan oluşan örgütlerin, bu amaçlarına ulaşabilmeleri için sağlıklı bir yapı ve işleyişe sahip olması gerekmektedir. Sağlıklı bir yapı ve işleyiş ise; sağlıklı bir örgüt kültüründen geçmektedir.

Sağlam bir örgüt kültürü, organizasyonun başarıya ulaştırılabilmesinde önemlidir. Ancak tüm bunlar gerçekleştirilirken “insan” unsuru göz önünde tutulmalıdır. Çünkü örgütlerin başarısı; personelin katılımına, verimliliğine, bağlılığına ve kendilerini örgüte adamalarına bağlı bulunmaktadır. Fakat personelin örgüte veya örgüt kültürüne bağlılığını ve uyumunu olumsuz yönde etkileyen “psikolojik taciz (mobbing)” olgusu, örgütler açısından oldukça tehlikeli bir olgu haline gelmiştir.

Psikolojik taciz; günümüzde çok dikkat çeken bir kavramdır. “İş yaşamında sıkça karşılaşılan ve yeteri kadar tanınmayan bu kavram; aslında çalışma hayatının varoluşundan bu yana mevcuttur. Sosyal hayatın olduğu her yerde karşılaşılmasına rağmen son zamanlara kadar adlandırılamamıştır”. 1990’lı yıllarda yayılmaya başlayan psikolojik taciz, öncelikle Avrupa’da daha sonra da tüm dünyada zuhur etmiştir. Verdiği zararın boyutunun gün geçtikçe büyümesi üzerine; uluslar arası düzeyde yapılan araştırma sonuçlarının birleştiği ortak nokta, psikolojik taciz mağdurlarının, diğer şiddet ve taciz mağdurlarından çok daha fazla sayıda olmasıdır.

Çoğunlukla ofis ortamında vuku bulan, çeşitli nedenlerden dolayı kurban olarak seçilen kişi veya kişileri çalışma ortamından dışlamak, hatta istifa etmesini sağlamak amacıyla; baskıya uğrayanın özel hayatına, kişiliğine veya özgüvenine yöneltilen saldırılar olarak tanımlanan psikolojik tacize maruz kalan birey; öncelikle psikolojik açıdan zarar görmektedir. Bir süreç halinde gerçekleşen psikolojik tacizin ilerleyen safhalarında, psikolojik olarak çöküş yaşayan kurbanın bu hali; sosyal ilişkilerini, mesleki başarısını ve ailevi ilişkilerini de olumsuz yönde etkilemektedir.

Psikolojik taciz, işyerinde çalışan birey ya da bireyler üzerinde sistematik bir şekilde baskı oluşturarak bunaltma, korkutma, tehdit etme gibi taktiklerle bireyin iş yerini değiştirmesine veya istifa etmesine kadar varabilen bir süreçtir (Leymann, 1996: 165-184). Bu nedenle; günümüz örgütleri için engellenmesi ve baş edilmesi zor olan bir sorun haline gelmiştir.1990’lı yıllarda yayılmaya başlayan psikolojik taciz (mobbing), öncelikle Avrupa’da daha sonra da tüm dünyada zuhur etmiştir. Verdiği zararın boyutunun gün geçtikçe büyümesi üzerine; bu olgu ile ilgili olarak yapılan araştırmaların sayısında ciddi anlamda bir artış gözlenmiştir.

Birçok ülkede bilim insanları tarafından araştırılan psikolojik taciz konusu, son yıllarda ülkemizde de incelenmeye başlanmıştır. İnönü Üniversitesi spor bilimleri fakültesi yayınlarından yararlanılmıştır. Hayatımızın her kademesin de rastladığımız adı konulmamış ama artık profesyonel bir metot haline gelmiştir. Kurumlar işin içinde çıkamayınca yada çözüm üretmekte zorlanınca müdür kızar, vali kızar, bakan kızar şeklinde oluşturduğu anlık streslerdir. Daha ziyade kişi ya da kuruluşlar aciz kalınca başvurdukları sıkça yöntemdir.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.