evden eve nakliyat eşya depolama Nakliyat nakliye uluslararası evden eve nakliyat gebze nakliyat
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Halil  ÖZİŞ

Halil ÖZİŞ

SAĞLIKLI YAŞAM BİLİNCİ

Spor sağlık açısından yapılan çeşitli aktiviteler olabileceği gibi belirli dallarda, belirlenmiş kurallara göre uygulanan çalışmalar olarak da tanımlanabilir. İnsanlığın var oluşundan itibaren bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde spor, her dönem hayatımızda kendine yer bulmuştur. Spor çeşitli egzersiz, metot teknikleri vücut ağırlığımızla veya araç gereç kullanılarak organizmanın çok ciddi zorlanmalara tabi tutulmasıdır.

Spor ile egzersiz (hareketli yaşam) birbirine karıştırmamak gerekir. Spor genelde yarışmacı olmak ve rekabet etmek için uygulanan yöntemlerdir. Hâlbuki hareketli yaşam hepimizin zorunlu yapması gereken temel görevimiz olmalıdır. Ülkemizin sağlık sektörü üzerindeki mali yükünün ciddi boyutlarda olduğunun hepimiz farkındayız. Bu mali yük gerçekten devlet bütçemizde zorlamaktadır. Bunun ciddi boyutlardan minimum seviyeye indirmek için toplum olarak harekete geçmeyi ciddiye almalıyız. Hareket etmek bizleri ruhsal ve fiziksel yönden karşılaşacağımız hastalıklara karşı direncimizi artırır. Hareketsizlik ruhsal direncimizi bozar, ruhsal yönden bizleri agresif ve depresif yapar. Fiziksel olarak başta dolaşım sistemi bozuklukları, eklem rahatsızlıkları, şeker, tansiyon gibi rahatsız edici hastalıklara davetiye çıkarır. Toplum olarak hep beraber hareket etmeliyiz. Sağlık sorunlarımız için sürekli hastaneye gidip ilaç kullanarak devlete yük olmaktan kurtulmalıyız. Sportif zorlanmalara göre bir hareketlilik seçersek çok ciddi yanlış yapmış oluruz. Sportif metotları ile hareketlilik metotlarını mutlaka uzman desteğinden yararlanarak tercih etmek gerekir. Yaşam boyu sağlıklı yaşam tercihimizde kesinlikle aşrı zorlanmalar yapmamalıyız. Ülkemizde bir spor kültürü ve sağlıklı yaşam bilinci oluşmadığı için şuan tüm tercihler sportif oluyor. Hâlbuki sağlıklı yaşamda vücudu yıpratıcı metotları kesinlikle tercih etmemeliyiz.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanlık daha da hantallaştı ve pek çok işi artık teknolojik araçlara bıraktı. Basit bir şekilde örneklemek gerekirse kısa mesafelere daha önce yürüyerek giden pek çok insan artık araçları ile seyahat ederek ulaşıyor. Buna yoğun iş hayatının etkisi, hareketsiz yaşam şekli de eklendiğin de pek çok sağlık sorunu kaçınılmaz oluyor. Günümüzde modern yaşamın bir gerekliliği olan spor kurallara bağlı olarak yapılabilir ya da bir yürüyüş şeklinde gerçekleştirilebilir. Pek çok uzman 16 – 21 yaş arasında ki gençlerin düzenli olarak spor yapmasının hem vücut gelişimi hem de sağlık açısından büyük faydalar sağladığını söylemektedir. Spor faaliyetleri ile kişi yalnızca vücudunu korumaz aynı zamanda performans açısından en üst düzeye çıkar. Fakat spor faaliyetlerinde en yüksek verimin alınabilmesi için mutlaka uygulanan hareketlerin doğru olarak yapılması ve düzenli olarak tekrarlanması gerekir. Düzenli ve doğru spor yapmak fiziksel olduğu kadar ruhsal açıdan da yararlar sağlar. Spor yapan kişiler, yapmayan kişilere göre daha sağlıklı beslenirken, ikili ilişkilerde de büyük aşama kaydeder.

Ayrıca gelecek adına sağlıklı bir neslin yetişebilmesi için spor faaliyetlerine önem ve destek verilmesi gerekir. Bizlerde vaktimiz ölçüsünde düzenli olarak bir spor faaliyetine katılmalı ya da en azından yürüyüş yapmalıyız. Sağlıklı yaşam için mutlaka uzman kişilerin yönetiminde uzun süreli ve devamlı bir egzersiz metoduna tabi olmalıyız. Sağlıklı yaşam metotları mutlaka kişiye özgün olmalıdır. Kişinin fiziksel ve ruhsal yönü ile sağlık ve fiziksel durumu göz önünde bulundurularak planlamalıdır.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.