evden eve nakliyat eşya depolama Nakliyat nakliye uluslararası evden eve nakliyat gebze nakliyat
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Halil  ÖZİŞ

Halil ÖZİŞ

SAĞLIKLI YAŞAM, SPOR’UN RİSKLERİ

Modern yaşamın getirdiği kolaylıklar ile artık egzersiz yapmak için yeterli fırsat bulunamıyor Egzersiz aktif, üretken ve kaliteli bir yaşam sağlamanın yanında insanları hastalıklardan da koruyor.

Özellikle 16-21 yaşları arasında yapılan spor büyük önem taşıyor Bu sayede kişinin potansiyelinin en üst noktasına erişmesi mümkün oluyor Unutulmaması gereken spordan maksimum verimi elde edebilmek için düzenli olarak spor yapmak gerektiğidir Düzenli spor yaparak sadece fiziksel değil, ruhsal olarak da sağlığınıza büyük katkıda bulunabilirsiniz Araştırmalar spor yapan gençlerin spor yapmayanlara oranla daha iyi beslendiklerini, şiddete daha az başvurduklarını ve insan ilişkilerinde daha başarılı olduklarını gösteriyor

  Sporsuz yaşam kronik hastalıklara neden oluyor

  Son yıllarda ABD’de geniş halk kitleleri taranarak yapılan araştırmalar, sporsuz bir yaşam tarzının insanları kronik hastalıklar vasıtasıyla sinsice ölüme götürdüğünü ortaya koyuyor JAMA dergisinde yayınlanan bir araştırmanın sonuçlarına göre tüm ölüm nedenleri arasında, ölüme neden olan risk faktörlerinin başında düşük kondisyon geliyor

  Sporsuz bir yaşam tarzının başta kalp damar hastalıkları olmak üzere diyabet ve bazı kanser türleri gibi ciddi rahatsızlıklara yol açtığını belirten uzmanlar, günümüzde tüm ölüm nedenleri arasında kalp damar hastalıklarının birinci sırada geldiğine işaret ediyor.

  Kalp damar hastalıklarının oluşumunda en sık gözlenen risk faktörü açık ara ile sporsuz yaşam tarzıdır İngiltere’de 31000 otobüs şoförü ile biletçisi üzerinde yapılan bir araştırmada, şoförlerin sürekli oturduklarından ve trafik stresine maruz kaldıklarından ötürü iki katlı otobüste sürekli dolaşan, merdiven inip çıkan biletçilerden daha yüksek oranda kalp hastalıklarına yakalandıkları saptanmıştır.

  Sporun dışında da yapmamız gereken alışkanlıklarımız olmalıdır. Bu nedir derseniz! İnsanoğlunun yediklerinden elde ettiği enerji yakabilmesi için sağlıklı yaşam dozunda egzersiz yapması gerekir.Yediklerimizi hazım etmeliyiz ki vücudumuzun dinç ve dinamik olmasını sağlayalım.Yediklerimizi en güzel hazım şekli düzenli hareket etmektir.Düzenli hareket veya sağlıklı egzersiz yapmak la elde ederiz.Yemek ihtiyacımızı karşıladıktan sonra biyolojik ihtiyaçlarımıza da enerji harcarız muhakkak ki ancak biyolojik ihtiyaca harcadığımız miktarın çok üzerinde vücudumuz da enerji kalır.Vücut harcayamadığı enerjiyi yağ olarak depolamak zorunda dır.Yeni dünya düzenin de yediğimiz yemekler o kadar kalorili ki bu yüksek kaloriye ancak hareket ederek yakabiliriz.Günlük olarak hareket etmeye bir zaman harcamalıyız.Bu zaman dilimi muhakkak ki bir uzman eşliğinde bir tempo da olmalıdır.Sağlıklı yaşam da muhakkak ki bir tempo olmalıdır.Günlük yürüme limitlerimiz tempolu olmadığı zaman yeterince verim alamayız.Dolayısıyla spor kadar günümüz dünyasında da genç,dinç ve fit kalmak için işimiz den önce kendi yaşam kalitemize ulaşmak için bir ciddi çaba içerisinde olmamız gerekiyor.

  Sağlıklı olmak yarışmacı spor yapmaktan daha önemlidir. Günümüz ülkemizin en önemli problemi, hareketsizliğe bağlı hastalıklardan dolayı sağlık sektörüne ciddi bir maliyet yükü oluşmaktadır. Hâlbuki toplumu harekete geçirsek bu sektörün üzerindeki yük ciddi şekilde hafiflemiş olacaktır. Yediklerimizin de doğal olmasına dikkat etmemiz gerekmektedir. Bu anlamda çok şanslı bir ilde yaşıyoruz. İstersek doğal olan her türlü yiyeceğe ulaşabiliyoruz.

  S.P.O.R (spor) anlamına dikkat edersek spor değil de sağlıklı yaşam egzersizi yapmamız gerektiğini anlamakta çok zorlanmamamız gerekir.S (skor yani sonuç demek) P (Puan demek) O (Organizasyon demek) R (Rekor demek) kısacası spor da çok ciddi yüklenme ve çalışma tempolarında zorlanma yapmak demektir.Bu da risk demektir.Risk almayı kabul edenler spor yaparken geçirecekleri zorlanma ve yıpranmayı kabul edenler demektir.Eğer bu tempo dan dolayı kazanç elde etmek içinde bu riski alanların katlanacağı sonuçlara razı olmak anlamına gelir.Halbuki sağlıklı yaşam için kalbimizin menfaatine bir tempo olmalıdır.

  Kısa bir örnek verecek olursak saat te 7 km lik bir hızın üstüne çıkmamak gerekir. Saat te 7 km üzerin de bir tempo sportif zorlanma temposudur. Sağlıklı yaşam da amaç yıpranma değil yenileme yapmak gerekir. Yıpranma ve yenileme spor da ve egzersiz bilimin de farklı anlamları vardır.

 Yenidünya düzenin de çok kaliteli beslenme, yiyecek ve içeceklere sahibiz dolayısıyla hareketli yaşamı öncelikli hale getirmemiz gerekmektedir. Sağlığımız bozuk ise malın mülkün eşin, çocuğun pek anlamı kalmıyor. Hayat sağlıklı iken yaşamaya değer ve güzeldir.

  Ye ye otur! Ye ye otur!

  Göbek oldu çuval gibi, gerdan oldu gergedan gibi,

  Kalbin damarlarını tıkadın, daha gencecik yaşta by pass oldun. Daha gencecik yaşta öldün gittin. Ölüm Allah’ın emri muhakkak ama bizde terbimizi alacağız.

  Ölüm Allah’ın emri deyip uçurum dan aşağı atladığımız da ne oluyorsa,manası ne ise sağlığımızı da bilerek dikkat etmediğimizden dolayı yakalandığımız sonuç ta da aynı manevi durum oluşur.Biz her şey den  önce düzgün ve düzenli besleneceğiz.Yaşam kalitemiz için sağlıklı egzersiz yapacağız.Daha sonra dünya işlerine bakmamız gerekiyor.

  Sen bakmazsan sonuçlarına katlanırsın..!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.