Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Halil  ÖZİŞ

Halil ÖZİŞ

Spor meslektir

Sadece YGS sonuçlarına bakarak sağlıklı bir değerlendirme yapmak yeterli olmayacaktır. 

Elbette sonuçlar önemli bulgu ve bilgileri içermektedir. Ancak başka etki ve sonuç analizleri yapmadan bir başarı ya da başarısızlık analizi yapmak yanıltıcı olabilir. Sınav odaklı başarı analizlerinin asıl değerlendirmesini Haziran ayında yapılacak lisans yerleştirme sınavlarından sonra yapmak daha doğru olacaktır.

ÖSYS’ye giren öğrenci sayısı her yıl artmaktadır. Son beş yılda bu artış oranı %20.87 olmuştur. Oysa üniversiteye başvuru yapan her yüz adaydan sadece 10’u gerçekten üniversite gibi üniversite olan yükseköğretim programlarına girebilecektir. Geriye kalanlar geleceğin beyaz yakalı işsizleri olarak toplumsal yaşama katılacaktır. 

Ülkemizin görünmeyen, fark edilmeyen aslında birçok iş alanı mevcuttur. Bu alanların başında spor gelmektedir. Bu gün ülkemizde yüz binlerce spor eğitmenine ihtiyaç vardır. Bu alanda meslek sahibi olmak için mutlaka çocuklarımızı devamlı bir spor branşına yönlendirmek gerekmektedir.

Spor’daki bu fırsatı çocuklarımıza aktarmalıyız. Onlara sporun bir meslek olduğunu, küçük yaştan itibaren başlayıp hiç bırakmadan devam edecek olan bir sürece yönlendirmeliyiz. Yüksek öğreniminde spora yönlendirdiğimiz zaman çocuklarımız üniversite hayatından sonra hemen meslek sahibi olacaklardır.

 Bu gün olimpik branşların henüz birçoğun da ülkemiz de maalesef alt yapı yok. Bu branşlarda henüz eğitmen yok. Ülkemizin özellikle şehir den uzak kesimlerinde hiçbir spor alt yapısı yok. Bu alanlardaki çocuklarımız farklı branşlarla tanıştırıldığında ilk etapta sporcu olacaklardır. Eğitimlerini tamamladıklarında ise aynı alan da yeni çocuklara eğitmen olacaklardır. Kendi mahallesinde,kendi köyün de spor eğitmeni olacaklardır.

Hayatlarını spor mesleğini seçerek değiştireceklerdir. Mutlaka beden eğitmeni olmak zorunda değiller. Spor antrenörü olarak da meslek sahibi olacaklardır. Ülkemizin genç nüfusunun doğru bilinçlenmesine, sporla tanışmasına, sporla disiplin edilmesine katkı sağlayacaklardır. Sağlıklı bir topluma katkı sağlayarak sosyal sorumluluklarını yerine getirirken, antrenör olarak hayatlarını kazanacaklardır. Son derece keyifli bir meslek sahibi olacaklardır.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.