evden eve nakliyat eşya depolama Nakliyat nakliye uluslararası evden eve nakliyat gebze nakliyat
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Halil  ÖZİŞ

Halil ÖZİŞ

SPOR POLITİKASI

Sporun doğuşu temel alındığında spor; insanın, doğayla savaşırken kazandığı ana becerileri ve geliştirdiği araçlı-araçsız savaşım yöntemlerini, boş zamanındaki artışa bağlı olarak, tek tek ya da topluca, barışçı biçimde ve benzetim yoluyla, oyun, oyalanma ve işten uzaklaşma için kullanmasına dayalı estetik, teknik, fizik, yarışmacı ve toplumsal bir süreç olarak tanımlanabilir Spor politikası denince; sporun ele alınışı, ilke ve hedefleri, bu hedeflere ulaşma yol ve yöntemleri, altyapı, tesis, araç-gereç ve eğitim-öğretim anlayışı, ulusal ve uluslararası düzeyde spora bakış açısı, sporun örgütleniş ve uygulanış felsefesi akla gelmektedir. Türkiye’de spor politikalarının amaçlarını; ulusal sporun örgütlenmesi, güçlendirilmesi ve sporcu gelişiminin yönlendirilmesi olarak sıralamak  mümkündür. Hükümetlerin, programlarında spora yer vermeleri ile oluşturulan spor politikaları, sporun gelişimine yön vermesi açısından önemlidir.

Cumhuriyetin İlanından Sonra Kurulan Hükümetlerin Programları ve Spor hükümet programlarında yer almaktadır. Devletin düzgün spor politikaları olmasına rağmen bu politikaların başlarına gelen bürokrasi bürokratları tarafından zaman zaman zaafa uğramaktadır. Bu zaafalar ülkemize yüksek standartlı başarıların gelmesini engellemektedir. Verilen imkânların hızlı planlı ve amaca uygun organizasyonu yüksek standartlı başarıları da getirecektir. Spor politikalarının tabana inen yeni nesli tüm imkanlarla spora çeken bir standartta olması gerekiyor. Toplumun spor algısı ve spora verdiği değerin artırılması hedeflenmelidir. Yeni neslimizi harika spor politikaları ile spora teşvik etmek birinci amaç olmalıdır. Uyuşturucu, sentetik uyuşturucu, alkol, sigara ve benzeri alışkanlıkları kazanmamasını hedeflenmelidir. Spora karşı umut vaat edecek politikaların oluşturulması yeni neslimizin daha sağlıklı bir beden ve ruh sağlığına kavuşması hedeflenmelidir.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.