Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Halil  ÖZİŞ

Halil ÖZİŞ

SPOR SAĞLIĞA ZARARLIDIR

Etrafımıza baktığımızda he şeyin bir kullanma süresi var.Acaba insanın bir kullanım süresi varımıdır.?Bilim evrendeki tüm gezegenlerin bir kullanım süresi olduğunu söylüyor.Acaba insanın neden kullanım süresi olmasın,bilim çevreleri insanın 150 yıl yaşabileceği tahmin etmektedir.Ancak insan bu yaşam süresini 70-80 yıla indirmiştir.Nasıl olmuş nedeni

1-SPOR 2-BESLENME 3-STRES

Bu üç etken bazı organlarımızın fazla kullanılmasını ve çalışmasına neden oluyor. Hiç bir organımız kendini yenilemiyor. Organlarımız ve onları besleyen damar yapımız kendi kendine yenilemediğine göre kullanıma bağlı olarak zamanla eskiyecekler (yaşlanacak) ve kullanım süresi dolacaktır.

Spor ve stresle kalp, damar ve akciğerlerimiz aşırı yıpranmaktadır.

Çok yiyerek, karaciğer, pankreas, mide ve bağırsaklarımız, hem yemek hem de spor yaparken ortaya çıkan toksin maddelerle de beynimiz tahrip oluyor ve yıpratıyoruz

Kadınların erkeklere göre çok yaşadığı bilimsel olarak ölçülmüş ve değerlendirilmiştir. Kadınlar genelde çalışmadıkları için ev işlerinde bulunmaktadır. Gün boyu ev işlerini rutin bir tempoda yaptıklarından dolayı fiziksel olarak fazla yıpranmazlar. Ayrıca evin geçim yükü ve telaşı genelde erkeklerin üzerinedir. Bu da erkeklerde stres ve yaşam temposunu yükselttiği için aşırı bir yıpranmaya tabi olur. Bu telaşlı ve yüksek tempo ile birlikte bir spor erkeğin hızlı bir çöküşüne neden olmaktadır.

Eskimolar genelde çok uzun yaşarlar. Eskimolar balık yedikleri için değil günlük işlerini çok ağır ve yavaş tempo ile yaparlar. Hayattaki en büyük yük ve telaşları günlük ve mevsimlik geçimleridir. Uzun ömürlü olmalarına yaşadıkları bölgenin soğuk olması da önemli bir etkendir. Örneğin açık havada bırakılan bir et ile dolapta saklanan etin dayanma sürelerine dikkat eder isek uzun yaşamda soğuk ta yaşamakta önemli bir etken olarak gösterilmiştir.

  Yaşam sürelerimize çevrenin bozulması, su kaynaklarımızız kirlenmesi, ekip diktiğimiz toprakların ilaç gübre ve benzeri kimyasallarla kullanılamaz hale gelmesi, denizlerde ve göllerde ağır metallerin birikmesi, teknolojinin insan sağlığına ciddi zarar vermesi, yiyecek ve içe çekelerin genleri ile oynanması da uzun yaşamı engelleyen ciddi faktörledir.

  Fransız ulusal sağlık araştırma enstitüsü (İNSERM) tarafından yapılan araştırmada kalbin daha az atması ömrü uzatıyor. Normalin üzerinde yemek, yemek insanı öldürdüğü gibi kalbin normalin üstün de artması da insan ömrünü kısaltır. Fransız Ulasal sağlık araştırma enstitüsü 20 yıl boyunca 4 bin erkekte yaptığı bilimsel araştırmada normal fonksiyonlarımız dışında kalbin her fazla atışında ve yaşamak için gerekli gıdanın dışında alınan her lokmanın bizi bir adım daha ölüme yaklaştırdığını unutmayalım

  SPOR profesyonel bir meslektir. Riskleri ve kazanımları vardır. Aklı olan insanın bir tercihi olmamalıdır. Hareketli yaşam ile SPOR bir birine karıştırılmamalıdır. Spor ciddi bir risktir. Tüm organizmayı ağır bir yüklenme ve iş gücüne tabi tutulmaktadır. Organizmamız alarm düzeyine çıkarak vücudumuzun tüm organları aşırı çalışmaktadır. Bu eylemde vücudun stres düzeyini toksin salgılamasını artırmakta ve aşırı yıpranmaya, yorgunluğa ve yaşlanmaya neden olmaktadır.

 Kaplumbağaların uzun ömürlü olmaları, yaşantılarına göredir bilimsel çevreye göre,fareleri kalp atımları ile balinaların dakika da kalp atımları arasında ciddi bir fark vardır.Bu da gösteriyor ki kalbin normal fonksiyon üzerine atamaya zorlamak tüm canlılarda ciddi yaşlanmaya ve ölüme neden olmaktadır.

 SPOR PROFESYONLE BİR MESLEKTİR. AGIR YÜKLENME VE ZORLANMA GEREKTİRİR. Bizi yaşlanmaya aşırı yıpranmaya sevk eder. Dolayısıyla ölüm demektir.

 İNSANA YAKIŞIR HAREKETLİ YAŞAM ÖMRÜ UZATIR. Arizona üniversitesinde Brian ENGUİST Balina’nın dakikada kalp atımı ile farelerin dakikada atım üzerine yapılan araştırma da varılan sonuç her canlı doğal sirkülasyonun da yaşar ise sağlıklı yaşam olur sonucuna varmıştır. Her canlı doğasına göre yaşamak ve beslenmek zorundadır.

 Kaplan neden maksimum 2 dakikadan fazla Ceylanın peşinden koşamaz ve yorulur. Dinlenmek ve toparlanmak zorunda kalır. Dolayısıyla insanoğlu aşrı zorlanmaya dayalı aktiviteler yapmamalıdır. Artık bilim bunu söylüyor.

 Ey benim ülkemin güzel insanları…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.