evden eve nakliyat eşya depolama Nakliyat nakliye uluslararası evden eve nakliyat gebze nakliyat
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Halil  ÖZİŞ

Halil ÖZİŞ

SPOR TURİZMİNİ ÖNEMSEMELİYİZ

Spor turizm ilgili ne yapıyoruz. Kültür ve turizm bakanı Trabzon’da turizmle Kara Deniz’e nasıl bir katkı sağlarız başlıklı çalış tayı yaptı, bu çalış tayın 20 başlığından bir tanesi de spor turizm ile nasıl bir katkı sağlarız idi. Birçok bakanımız katıldı. Karadeniz deki birçok il den üst düzey bürokratın katıldığı çalış tay da önemli bir başlık olan Spor Turizm ile neler kazandırabiliriz. Özellikle bireysel sporlarda Karadeniz de spor turizm den neler yapılacağı tartışıldı.

Ancak bu turizmden Ordu’nun pay alması son düşük kalacak, çünkü Samsun ve Trabzon bu spor turizm organizasyonlarının yapılacak duruma gelmişler, bu iki ile süper yatırımlar yapılmış bitmiş. Bu her iki ilde ciddi organizasyonları yapabilecekleri ciddi tesislere kavuşmuşlar. Trabzon çok ciddi organizasyonlar yapıldı. Örneğin Karadeniz Oyunları vesilesi ile Trabzon her branşta üst düzey organizasyonların yapılacağı tesisler yapıldı bitti. Deyim yerinde ise Trabzon’nun köylerinde dahi kapalı spor salonları ve ilgili tesisler yapıldı. Avrupa oyunları vesilesi ile inanılmaz yatırımlar yapıldı. Bu yatırımların oraya gelmesinde zamanın spor genel müdürü Sayın Mehmet Atalay’ın katkısı inanılmaz oldu. Dolaysıyla Spor Turizm de Trabzon ve Samsun pastanın en büyük paylarını alıyorlar.

Bizim Ordu ili olarak bu çaplı büyük organizasyonları yapacağımız tesislerimiz maalesef bulunmamaktadır. Sportif açıdan küçük çaplı hizmet yatırımları yapıldı. Basit bir Karadeniz oyunlarını dahi Ordu da yapacağım tesislerimiz yok. Eskiden de bu organizasyonlar açısında otel ve barınma sorunumuz vardı. Bu sıkıntı tam olmasa da bile orta seviyeye ulaştı. Ancak tesisleşme de sınıfta kaldık.

İlimiz de spor turizmden katkı alabilecek tesisleşmemiz maalesef yok. Biz il olarak Samsun ve Trabzon arasında sıkıştık. Nüfusa baktığımızda büyük bir nüfusa sahibiz. Spor Turizm bugün dünyada milyonarlarca insanın koşullu ve koşulsuz yaptığı büyük bir organizasyon. Biz il olarak bu pastadan ne alabiliriz. Bu konuda Ordu ili olarak ciddi çalıştay yapmalıyız. Bizim ilimiz özellikle koşulsuz spor branşlarını ordu ilimize çekmemiz daha doğru olacaktır. Ferdi anlamada yapılan spor branşlarının alt yapısını, antrenman yerlerini ve barınma noktalarını oluşturabilir isek, bu büyük Spor Turizmden payı ciddi anlamda alırız.

Spor Turizmden özellikle kırsal kesimlerimizde daha büyük pay alacaktır. Yüksek bölgelerimizde, yaylalarımızda ekstrem sporlar, kros branşları, doğa sporları, yapılabilecek çok ciddi yerlerimiz bulunmaktadır. Bu Spor Turizm den alacağımız bu payı kırsala taşırsak bir nokta da yerinde istihdam sağlamış oluruz. Yaylalarımızı ve yüksek yerlerimiz cazip hale getirerek, göç edenleri geri de getirebiliriz.

Ordu ili olarak spor turizmini ciddi ye almayız. Bu turizm sektörün de genel de çok küçük çaplı yatırımlarla bu işi çok ciddi cazip hale getiririz. Her organizasyon bir yeri tanıtır. İlimizin daha da yaşanabilir duruma gelir. Spor turizmini ciddiye almalıyız ve önemsemeliyiz.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.