depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Halil  ÖZİŞ

Halil ÖZİŞ

SPOR VE TEKNOLOJİ   

Bu konuda bilgisayar yazılımlarıyla birlikte diğer teknolojilerin okullara sağlanması ve bunların öğretimde işe koşulmaları önem arz etmektedir. Bireylerin teknolojik gelişmelerle gelişen toplum yaşamına uyum sağlayabilmesi için gerekli bilgi, beceri ve tutumlara sahip olması gerekmektedir. Bu durumda bireylerin teknolojinin ve özellikle bilgisayar teknolojilerinin öngördüğü yeterlilikleri kazanacağı eğitimi alması ile olanaklıdır. Eğitim kurumlarında bilgi ve iletişim teknolojileri imkanlarının bulunması tek başına yeterli değildir. Bu teknolojileri kullanabilecek bilgi teknolojileri okur-yazarlığına sahip ve bu teknolojileri öğretime entegre edebilecek uygun kadrolarında yetiştirilmesi önem arz.

    Ülkemizde spor eğitimi konusundaki mevcut sıkıntılar, bilgi teknolojilerinin öğretime entegre edilememesi, üniversitelerde verilen içerik ve zaman bakımından kısıtlı bilgi teknolojileri dersleri, okullardaki teknolojik ve destek malzemelerin yetersizliği veya yetersiz kullanımı, öğretim kadrolarının ve öğretmenlerin teknolojiye karşı algı ve tutumları, bilgi teknoljilerinin diğer derslerde kullanımının daha fazla önemsenmesi, bilgi teknoljilerinin spor eğitimi üzerindeki etkilerini değerlendirmeye yönelik yapılan yayınların yeterli olmaması sporda teknoloji kullanımı açısından maalesef çok gerideyiz. Kimsenin de umurunda değil.Spor da teknoloji deyince insanların aklına ne alaka diye acayip bir algı oluşuyor.Artık spor teknolojisiz asla olmuyor.

   Bilgi teknoljilerinin spor eğitimi üzerindeki bilişsel ve devinişsel etkilerinin incelenmesine yönelik daha fazla çalışma yapılmasının bu alana büyük katkı sağlayacağı söylenebilir. Eğitimin diğer alanlarında olduğu gibi spor eğitiminde de bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımının öğretmen ve öğrenci açısından faydalı olacağı bir gerçektir. Ayrıca beden eğitimi alanında teknoloji kullanımı hem teorik bilgilerin hem de psikomotor becerilerin öğretilmesinde, öğretmen-öğrenci etkileşimini ve motivasyonu artırıcı bir unsur olarak önemsenmelidir

   Ülkemizde de spor eğitiminde bilgi ve iletişim teknoljilerinin kullanımının yaygınlaştırılması açısından, bu teknolojilerin beden eğitimi ve spor öğretimine entegre edilmesi, üniversitelerde konu ile ilgili birimlerde yeterli teknolojik imkan ve eğitimin sağlanması ve uygun eğitim kadrolarının yetiştirilmesi bununla birlikte yazılı ve görsel iletişim araçlarının daha fazla spor eğitimine yönelik yayınlar yapması sporun ülkemiz de daha üst düzey seviye getirecektir.

   Teknoloji artık çağımızda vazgeçilmez bir noktaya ulaşmış hatta mesleğe dönüşmüştür.Artık spor yarışmalarında teknolojiden yararlanılmaktadır.Özellikle kuralların takibin de etik ve olimpik adaletin oluşmasında teknolojiden yararlanılmaktadır.Biz yararlanıyor muyuz.Kocaman bir hayır Top konuşmaktan başka bir şey bilmeyen bir toplumda siz teknolojiden bahsederseniz size hemen bir bilgisayar alalım sorunu çözeriz diyen bir toplum da biz tutup ta teknolojiden bahsediyoruz.

 Olimpik ruhun farkında olmayan ve olimpik hedefi olmayan noktadayız.Ancak olimpik Top derseniz herkesin yürekleri hopluyor.Protokol tribününe oturmak için birbirlerini eziyorlar.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.