evden eve nakliyat eşya depolama Nakliyat nakliye uluslararası evden eve nakliyat gebze nakliyat
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Halil  ÖZİŞ

Halil ÖZİŞ

SPORDA DEDİKODU İLETİŞİMİ

Sporda ilimiz deki iletişim yalakalık, dedikodu materyalleri üzerine kurulu, kompleks sahibi insanların çevresine duygu ve düşüncelerini aktarmak için gelende insan kaynaklı dedikodu ve yalakalık yapanların ağzından çıkanlara göre iletişim düşüncelerini gerçekleştirmeye çalıştığı aşikardır. Bu nedenle sporda bir adım öteye gidemiyoruz.

Yerinde say marştayız.

Dedikodu üretenlerin yaptığı sporda belli, ikili salon ve kulüp maçlarında kazanılan madalyaları sportif başarı gibi gösterip kamuoyun da kendini parçalamaya yönelik. Uyduruk organizasyonlar sakin çok iş yapılıyormuş gibiyiz. İşte dedikoduya bakarak yapılanlar sonucu, çünkü işinin ehli dedikodu değil üretkenliktir.. Üretken insanın işi sadece üretmek olduğu için dedikoduya zamanı olmaz. Hadi bakalım nereye kadar yakında bu balonda patlar. Olan yine samimi insanlara olur. Yukarıdaki tespitlerden sonra ilimizdeki spor kamuoyuna bir iyilik edeyim de aşağıdaki bilimsel gerçeklere göre kendilerini resetlemeleri iyi olur. Bu yazıyı okuyup da kendini resetlemeyi düşünebilen olursa o iyi yolda demektir.

İletişim, bir kaynaktan(kişi, kişiler veya organizasyon), bir araçla(yazılı, sözlü, görsel veya beden dili ile),  bilgi, haber, düşünce, durum, duygu veya kültürün bir başka insan veya insan topluluklarına dağıtılmasıdır. Değişik kaynaklarda iletişim ile ilgili değişik tanımlamalar mevcuttur. Bunlara bir göz atarsak, şunları görmekteyiz:

  -İletişim kaç çeşittir? 
İşaretlerle iletişim (Sözsüz iletişim) 
Konuşarak iletişim (Sözlü iletişim) 
Yazılı iletişim 
Basılı materyallerle iletişim 
Kitle iletişim araçları ile iletişim 
Elektronik ortamda iletişim

 -Yönetim-Yönetim iletişimi 
b-Yönetim-İdari/Teknik Kadro İletişimi 
c-Yönetim-Üyeler iletişimi 
d-İdari Kadro-İdari Kadro İletişimi 
e-İdari Kadro-Üyeler İletişimi 
f-Teknik Kadro-İdari Kadro İletişimi 
g-Teknik Kadro-Teknik Kadro İletişimi 
h-Teknik kadro-Sporcu itişimi 
ı-İdari kadro/yönetim-Sporcu iletişimi

-Sporda kurumdışı iletişim nedir? 
Bu konu paydaşlarla olan iletişimi kapsar. Bir spor kulübünün paydaşlarını şunlardır:

a.Eski yönetici ve kurucular 
b.Eski sporcular 
c.Federasyon 
d.Medya 
e.Hakemler 
f.İzleyici 
g.Taraftarlar 
h.Tedarikçiler 
ı.Saygı duyulan rakipler

-Sporda iletişim engelleri nedir? 
Temelde iletişimde en büyük engel etkili dinleyememektir. Önyargıdan uzak, insanın karşısındaki dinlemeyi başarması. çok önemlidir. Burada empati(kendini karşındakinin yerine koyabilmek) de büyük önem taşır. Kişilerin davranış ve duygusal tepkileri, düşüncelerinin, inanış biçimlerinin, olaylarla ilgili geliştirmiş oldukları bakış açılarının ürünleridir. Dolayısıyla insanlar düşündükleri gibi davranırlar. Bu noktada karşındakini etkili dinleyebilmek kendini onun yerine koyabilmek, başka bakış açıları olduğunu da gösterir. İletişimde engeller şu başlıklar altında toplanır:

a.Fiziksel ve teknik engeller 
–        Zamanlama 
–        Aşırı mesaja maruz kalma 
–        Gürültü 
–        Kültürel farklılıklar

b.Dil ve iletişim sistemiyle ilgili engeller

c.Psikolojik engeller 
–        Mesajın açık olmaması 
–        Süzgeçten geçirme 
–        Karşılıklı güven eksikliği 
–        Dinlememe
-İletişim becerisi nedir? 
İletişim becerisi olaylara farklı açılardan bakabilme esnekliğini gerektirir.

Farklı açılardan bakabilmek için; olası bakış açılarına açık olmak ve farklı açıları sorgulamak gerekir. Farklı açılardan bakarken amaç; “doğruyu” ya da “yanlışı” bulmak değil çözüme ulaşmaktır.

İletişim sürecini açık tutabilmek için olasılıklarla değil olanla ilgilenmek gerekir.

Görünenle değil de, görünmeyen olasılıklarla ilgilenmek, kurulan senaryoları gerçekmiş gibi kabul etmek iletişimin önünü kapatan önemli bir engeldir.

Belirsizliği ortadan kaldırmak için zihin okumak yerine sormayı ve  konuşmayı tercih etmek gerekir.

Yapılanı yapandan ayırmak, süreci etkin kılar. Yapanla yapılanı karıştırmak, iletişim sürecini kişiselleştirecek. Ve kişilik kavgalarına yol açacaktır.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.