Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Halil  ÖZİŞ

Halil ÖZİŞ

SPORDA SINIFTA KALDIK

Spor yapacağız, sporcu olacağız, şampiyonluklar yaşayacağız. Hadi evladım seni de sporcu yapalım, ne yapalım? Top oynayalım, toptan başka spor yok. Top sporu başka ne yapacaksınız ki!

Diğerleri diye bir kültür yok. Diğerleri derken diğer olimpik branşlardan bahsediyorum. İlimiz de yediden yetmişe bir top furyası var. Top bir endüstri büyük paralar var. Top denilince her şey var orada para, pul, şan, şöhret duyguları yeşeriyor daha ilk kez spora başlayacak kişi ve kişilerin anne ve babalarında, çünkü evlatları başarılı olacak şan ve şöhret yaşayarak prestijle beraber zengin olma hayalleri, hayal hayal…

Ülkemizde ve ilimiz de spor nasıl gelişir veya sporcu nasıl yetişir. Yetenekler nasıl tespit edilir. Bunun için maşallah yediden yetmişe projelerimiz var. Bu projelerimizin destekçileri var.

Bizim şehrimiz de yetenekleri keşfetmek için birinci aşamada sokak topları oyunları, köy turnuvaları, altın ayak penaltı yarışmaları ile topçu yetiştiriyoruz. Bu projelerle o kadar çok topçu yetiştirdik ki şuan top milli takımımızın yarısı ordulu, Süper Lig’de ve büyük takımlarda o kadar çok topçumuz var ki say say bitmez. Bu organizasyonlar maalesef şehrimiz de protokol anlamında da ciddi destek var.

Şehrimiz de basketbolcu yetiştirmek için de sokak basketbolu ve benzeri etkinlikleri ile basketboldaki yetenekleri yakalayarak üst düzey basketbolcu yetiştireceğiz. Bu gün bu düzenlediğimiz sokak basketbolu ve benzeri organizasyonları sayesin de o kadar çok basketbolcu yetiştirdik ki üst düzey takımlar ve basketbol milli takımları ordulu basketbolcular ile dolu maşallah. Bu organizasyonların maşallah yerel destekçileri yerinde,

Bu şehrimiz de yüzücü yetiştirmek için açık deniz yüzme yarışları ile yüzücü keşfedip birçok şampiyon yüzücüyü ilimize kazandıracağız. İnşallah, ha gayret olacak bu tarz organizasyonları daha çok yapmak lazım hatta her hafta düzenlemek lazım, yoksa çok geri kalırız.

Yapılan bu tarz organizasyonların spor kültürü, bilinci ve farkındalık için bir katkısı vardır muhakkak, ama yetişmiş belirli bir noktaya gelmiş yarışmacı sporcularımız için ne yapıyoruz. Henüz yapılan bir şey yok. Bu hastalık yeni bir hastalık değil, geçmişte de böyle idi. Bu gün yeni bir spor anlayışının gerçekleştiği ülkemiz de yerel bazda da bu gelişmelerin hissedilmesi gerekirdi. İlimiz de maalesef bu hastalık devam ediyor. Bu anlayışı yenilemek için yarışmacı sporun içinden gelmiş karakterli, güçlü düşündüğünü gerçekleştirecek donanımlı idareciler ve yöneticilere ihtiyaç var.

Yönetici ve idareci bazında bu soruyu sorduğumuz da aldığımız cevap;biz spora ciddi yatırım yapıyoruz.Hangi spora ama top sporuna,ayak topu başta geliyor.Onun yanın da kamuoyu baskısını azaltmak için yanına bir file üstü top ile potadaki fileye atılan topun dışın da bir hareket yok.

 Bu günlerde Türk sporunun başarısızlığının tartışıldığı günler, spor bakanımız birçok federasyon başkanını başarısız bulduğu için istifa etmelerini istedi. Ancak başkanlar direniyor. Dünyanın en büyük organizasyonun çok kötü bir sonuç alan bir ülkeyiz.400 bin nüfusa sahip Kosova’nın olimpiyatlarda kendi öz çocuğunun başarısı ile bir altın madalya kazandığını bu ülkede gören var mı acaba’

Spora sahip çıktık, çıkıyoruz diyenlerin biraz düşünmeye davet ediyorum. Artık tüm dünya da yarışmacı sporcular ciddi ekonomik, sosyal, eğitim ve mesleki destekle büyük başarılara imza atıyorlar. Ekonomik destek olmadı mı, başarıya giden yolda muhakkak aksilikler çıkacaktır. Üst düzey başarı için sadece sporcunun düşünülmesi doğru değildir. Sporcunun mühendisliğini yapan adı hamal antrenöründe şartlarını sporcu kadar iyileştirmezseniz. Mühendislik çöker. Başarılı olmak çok zor değildir. Ancak doğru insan ve doğru metotlarla yapmazsanız sistem zannettiğiniz planlama çökmeye mecburdur. Spor da başarı bilim, donanım, kalite, tecrübe ile elde edilir. Bilene sorarsan doğru sisteme ulaşılır.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.