evden eve nakliyat eşya depolama Nakliyat nakliye uluslararası evden eve nakliyat gebze nakliyat
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Halil  ÖZİŞ

Halil ÖZİŞ

Sporun turizme katkısı

Spor turizminin gelişimi, şehirde uygun spor turizm alanlarının mevcudiyeti üzerinde anlamlı ve pozitif yönlü bir etki oluşturmuştur. Spor turizminin gelişimi, kurumların spor turizm alanlarının tespitine yönelik yürüttükleri çalışmalar üzerinde anlamlı ve negatif yönlü bir etki oluşturmuştur. Spor turizminin gelişiminin, şehrin çevresel ve kültürel özellikleri üzerinde olumsuz herhangi bir etki oluşturmadığı saptanmıştır.

Spor; temel olarak insanın sağlıklı kalmak, eğlenmek ve serbest zamanını değerlendirmek için yaptığı olgu olarak tanımlanmaktadır (Saatçioğlu, 2013;5).

Turizm kavramı ise insanların sürekli çalışma ve konutlarının bulunduğu yer dışında yaptıkları seyahat ve konaklamalarından meydana gelen ilişki ve olayların tümü şeklinde ifade edilmiştir (Kozak, vd., 2001:2-3).

Buradan hareketle spor ve turizm birbirini tamamlayan kavram olarak bilinmektedir. Son yıllarda spor turizmine olan ilgi giderek artmaktadır. Bu alanda yapılan çeşitli akademik çalışmalar 1998 yılından sonra önemli bir boyut kazanmıştır. Spor turizmi kavramının dünya literatürüne yeni girdiğini söyleyebiliriz. Bu kavramın tanımı konusunda uzmanlar, hala fikir birliğine varamamıştır. Bu sebepten spor turizmi ile ilgili çeşitli tanımlar yapılmıştır.

Bu tanımlar aşağıdaki şekilde ifade edilebilir. Spor turizmi kişilerin eğlenmek amacıyla sürekli yaşadıkları yerden ayrılarak, spor faaliyetlerini izlemek veya bu faaliyetlere katılmak amacıyla yaptıkları seyahatler olarak tanımlanmaktadır (Gibson, 1998;46). Spor turizmi, insanların önceden belirlenmiş spor faaliyetine aktif yada pasif katılımı ile gerçekleşen seyahatlerden oluşan turizm türüdür (Turco vd., 2002;6). Başka bir ifadeyle spor turizmi, sporla ilgili faaliyetleri yapmak veya izlemek için yapılan seyahat ve deneyimlerdir (Ross, 2001;3). Spor turizmi, evden uzakta spor aktivitelerine katılma veya seyretme amacıyla yapılan ticari amaç taşımayan seyahattir (Weed, 1997;5).

Yukarıda tanımlardan yola çıkarak spor turizmine yönelik faaliyetler üç şekilde gerçekleşmektedir. Bunlar; oyunlara aktif olarak katılmak, faaliyetlere katılanları desteklemek ve bu faaliyetlerin gerçekleştirildiği mekanları ziyaret etmektir (Öztürk ve Yazıcıoğlu, 2002;183-195).

Spor izlemek amacıyla gerçekleştirilen seyahatler sonucu oluşan tür olay tabanlı spor turizmi, spora katılmak üzere seyahat edenlerin oluşturduğu tür aktif spor turizmi ve ünlü spor salonları, stadyum veya spor termali gezinti yerleriyle ilgili etkinliklerin ziyaret edilmesi sonucu oluşan tür nostalji spor turizmidir. Bu türlerin etkileri aşağıdaki şekilde gösterilebilir (Bektaş, 2010;14-17); (Karakoç, 2011;21); (Miçooğulları, 2004;19); (Salahoğlu, 2010;28-29). Spor organizasyonun yapıldığı ülkelere veya bölgelere bu organizasyonların ekonomik, toplumsal, sağlık ve çevresel birçok olumlu ve olumsuz etkileri söz konusudur. Düzenlenen spor organizasyonuna gelen aktif veya pasif katılımcı beraberinde para, fikir ve yenilik getirirken, karşı taraftan da talep olarak beslenme, barındırılma ve eğlendirilme beklentisi içerisindedir. Bunun yanında, bu organizasyonun oluşturduğu hizmetlerde çeşitli iş olanaklarının ortaya çıkması belirli bir kısım tarafından olumlu etki olarak ifade edilirken, bir kısım için ise toplumsal sorunların ortaya çıkması, çevre sorunları oluşturması toplumsal yapı üzerinde olumsuz etkilere neden olan faaliyet olarak ifade edilmektedir.

Günümüzde spor turizmi kapsamında düzenlenen organizasyonlar ülkeye gelir getirici ve döviz kazandırıcı özelliğinden dolayı ön plana çıkan faaliyet olarak da bilinmektedir (Alpullu, 2011;58).

Dünya Turizm Örgütünün yayınlamış olduğu verilere göre 2013 yılı toplam dünya turizm geliri 1,159 milyar dolardır. Bu gelir, Avrupa, Amerika, Asya- Pasifik bölgesinde yoğunlaşmaktadır. 2013 yılı verilerine göre turizm gelirlerinden en çok payı 489,3 milyar dolar ve %42,2’lik oran ile Avrupa almıştır. Asya-Pasifik bölgesi 358,9 milyar dolarla ikinci ve Amerika 229,2 milyar dolarla dünya turizm gelirleri açısından üçüncü bölge olmuştur (UNWTO). Türkiye ise turizmden önemli bir gelir sağlamakta olup, 2014 yılında 34,3 milyar dolar ülke ekonomisine kazanç sağlamıştır. Turizm faaliyetlerinin çok önemli bir parçası olan spor organizasyonlarının ülke ekonomilerinde yarattığı etkileri birkaç gösterge yardımıyla özetlenebilir

Buna göre 2012 yılında Londra’da gerçekleşen olimpiyat oyunlarının toplam maliyeti 13,9 milyar dolar iken toplam karı 1.9 milyar dolardır. 1992 yılında Barcelona’da gerçekleşen olimpiyat organizasyonlarının toplam maliyeti 1,6 milyar dolar iken toplam karı ise 358 milyon dolar olarak görülmüştür.

Türkiye; üç tarafı denizlerle çevrili, Anadolu’nun beşiği, doğal, tarihi ve kültürel değerler bakımından zengin bir ülkedir. Dolayısıyla dünyadaki eşsiz ve ender ülkeler arasında sayılabilir. Bu bakımdan araştırma kapsamında, spor turizmi açısından dünya ülkeleriyle karşılaştırıldığında kazanımlarının ifade edilen zenginliklere sahip olmasına karşın az olduğu düşünülmektedir. Bu sebepten Türkiye’nin bölgelerinin ve şehirlerinin teker teker değerlendirilerek, spor turizminden hak ettiği pastadan alacağı payı arttırmak amacıyla çeşitli çalışmalar yapması gerekmektedir. Spor turizmi adına gerçekleştirilecek çalışmalar şehirlerin, bölgelerin ve ülkenin gelişmesine katkı sağlayarak, ekonomik, toplumsal, sağlık vb. yönden büyük kazanımlar sağlayacaktır. Dolayısıyla bu çalışmaların ülkenin kalkınmışlık ve gelişmişlik düzeyinin artmasında büyük rol oynayacağı düşünülmektedir.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.