Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Halil  ÖZİŞ

Halil ÖZİŞ

UYGULAMADA SİSTEMSİZLİK

Başarılar belli bir noktadan sonra tıkanıyor. Bunun sebebi ise, ülkemizde spora ve sporcu yetiştirmeye gerektiği kadar değer ve önem verilmemesi.

Bunun sonucunda, sporcularımıza ekstra çaba sarf etmek düşüyor. Ne yazık ki, bu ekstra çaba sonucunda bazı şeyler başarılabiliyor. Haliyle, kadınlar için bu zorluk erkeklere oranla iki katına çıkıyor. Kadının yerinin evi olduğunun genel anlamda düşünüldüğü ülkemizde kadın sporcularımız adeta birer destan yazıyorlar.

Başarıların anlık ve geçici olması ise, bizi dünyanın önde gelen spor ülkelerinden ayırıyor. Biz, plansızlık yüzünden belli bir ekol oluşturamazken, ABD, Çin, İngiltere, Almanya gibi ülkeler her katıldıkları spor organizasyonlarında kadın ve erkekleriyle daima ön sıralarda yer alıyorlar.

Bu durumu değiştirebilmemiz ve belli bir ekol oluşturabilmemiz için, planlı bir spor politikası oluşturmamız ve sporcularımızı disiplinli bir şekilde yetiştirmemiz gerekiyor. Değişen günlük politikalarla, sürekli başarıları yakalamamız ise şimdilik oldukça zor görünüyor.

Bürokrasiden gerekli desteği yeterince görmediği, bürokraside engellemeler ile karşılaştıkları, görevli personelin mesleki açıdan gereken seviyede eğitimli olmadığı, organizasyonlar için önceden belirlenen hedeflere ulaşılamadığı basın-yayın, sağlık, ulaşım gibi komitelerde görevlendirilen personeller ile organizasyonun gerçekleştirilmesi için oluşturulan komitelerde yer alan personellerin kısmen yeterli oldukları, birimler arasında eşgüdümleme problemleri yaşandığı, organizasyonlar için ayrılan bütçenin yetersiz kaldığı, organizasyonlar için özel kuruluşlardan yeterli desteğin sağlanamadığı, katılımcılar için konaklama, çalışma ortamı ve spor tesislerinin kısmen yeterli olduğu söylenebilir.
 
Bu nedenle; karşılaştıkları bürokratik engelleri ortadan kaldırabilecek yasal düzenlemelere ihtiyaç olduğu, görevlendirilen personellerin daha itinalı bir şekilde seçilmesi ya da mevcut personelin mesleki açıdan gelişimlerinin sağlanması için eğitim hizmetlerinin düzenlenmesi, özel sektöre organizasyonlara destek sağlayabileceği yasal kolaylıkların getirilmesi, hatta tüm federasyonlarımızın bünyesinde yer alan teşkilat yapısı içerisinde bu tip organizasyon düzenleyecek profesyonel kadroların yer aldığı bir yapının oluşturulmasının daha başarılı sonuçlara ulaşılmasını sağlayacağı yapıların oluşturulması gerekir.

Gerçekleşen sportif yarışmaların, panellerin, kongrelerin, organizasyonların, kampların ilimize de ülkemize ne kazandırdığına bakmak lazım. Bu çerçevede değerlendirmeleri gerçekçi raporlamak gerekir.1990 yıllardan itibaren ilimizde spor düzenlemeleri yapılıyor. Şu ana kadar hiçbir çalışmanın, sportif başarı için yapılan çalışmaların verimlilik raporları tutulduğunu düşünmüyorum.

Tüm çalışmaların sonunda davul, zurna ve resim çektirme yarışmaları, tüm kurumların birbirlerinin methiyeleri dışında gerçekçi bir neden sonuç ilişkisi kurulamamıştır. Bu problem ciddi bir verimsizlik oluşturmaktadır.

İlimiz de uzun yıllar kâğıt üstünde sportif planlamalar yapılmaktadır. Enerjimizi boş yere heba olmaktadır. Çocuklarımıza ve gençlerimize vermemiz gerekirken zamanı, faydasız ve yararsız işlerle spor kamuoyu meşgul olmaktadır. Kamuoyumuza Show, gösteri ve benzeri alanlara ilgi göstermektedir.

Utanç verici tarafı da hayatında spor yapmamış, performans sporu nedir bilmeyenlerin sporu konuşması ve kanaat önderi olması da cabasıdır.

Yazık ki ne yazık!

Bu köşemi okuyup mızırdananlar olursa, tüm medyanın önünde bilimsel bir ortamda bu verimsizliği masaya yatıralım diyorum.

Bu ilin kendi çocuklarına yazık oluyor. Onların sportif başarıları nasıl gelebilir daha da üst hedeflere nasıl çıkabilirler bunu tartışmamız gerekiyor.

İşimiz gücümüz pof pof, deri koltuklarda otururken anlaşılmıyor bu duygular.

Gel hele gel, ter kokulu salonlara gel de oradaki minicik bedenlerin nelere ihtiyaç duyduğunu kendin yaşa! Yaşa ki anlayabilesin…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.