Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Halil  ÖZİŞ

Halil ÖZİŞ

UYUKLAMAYA DEVAM

İnsanların kişisel gelişimi ve ülkelerin tanıtımında önemli bir yeri olan sporun yaygınlaştırılması ve istenilen başarıların kazanılması, büyük ölçüde güçlü ve dirençli bir teşkilatlanma ve yönetime bağlıdır. İnsan davranışları ve işlerin idare edilme süreci olarak algılanabilen yönetim, insanların ve kuruluşların sonuçlar elde ettikleri esnek ve değişebilir. Özelliklere sahip aktif bir meslek ve süreçtir. Spor yönetimi ise; genel yönetimin ilke, yöntem ve kurallarını spor alanında uygulayarak, spora ilişkin politika, karar ve hedeflerin gerçekleşmesine yönelik faaliyetlerin akılcı ve bilimsel bir biçimde yürütülmesinin yollarını araştırmak, bulmak ve bunları genel ilkelere dönüştürmekle ilgilidir.

İnsan kaynakları, uzun vadeli planlama, program yapma, tesis, bütçe, hukuki sorumluluk, pazarlama ve halkla ilişkiler konularının dışında pek çok alanla da ilişkili spor yönetimi, yönetici ile beden eğitimi ve spor sürecine katılan paydaşların karşılıklı olarak biri birini etkilemesidir

Ülkemizde spor teşkilatlanmasının nasıl olacağı konusundaki tartışmalar uzun yıllar devam etmiş, Türk sporunun sorunlarını çözmek amacıyla çeşitli arayışlar söz konusu olmuştur.

Ülkemizde sporun topluma yaygınlaştırılması konusu yasal düzenlemelerle ele alınmıştır. Türk sporunun milli ve uluslararası alandaki spor politikasının amaç ve hedeflerini belirleyen, ana hatlarıyla ortaya koyan 1982 Anayasası ile kanun, kalkınma planları ve hükümet programları Türkiye' de gençlik ve spor politikalarının temelini oluşturmaktadır.

1982 Anayasanın 59.maddesine göre, "Devlet, her yaştaki Türk vatandaşlarının beden ve ruh sağlığını geliştirecek tedbirleri alır, sporun kitlelere yayılmasını teşvik eder. Devlet başarılı sporcuyu korur ". Bu hükmün gerekçesinde; sağlık hizmetlerinin bir parçasını beden sağlığının spor yaptırarak korunmasının teşkil ettiği, sporun kitlelere yayılmasının bu amacın teminine yarayacak araçlardan en etkini olduğu, sporun sadece fiilen spor yapanları değil, seyirciler için de eğitici ve sağlık kurallarına uygun bir ortamda yaşamaya sevk edici etkileri sebebiyle sporun geliştirilmesinin devletçe ele alınmasının öngörüldüğü belirtilmektedir

Spor ülkemiz açısından değerlendirildiğinde, TÜİK verilerinde Türkiye nüfusunun %25’ini 15-29 yaş grubunun oluşturduğu ve geriye kalan orta yaş ve yaşlı nüfusu oluşturan grupla birlikte genç nüfusun spora olan ihtiyacının oldukça fazla olduğu görülmektedir

Ülkemizdeki spor istatistiklerinde görüldüğü üzere spor yapan sayısı oldukça düşük olup, sporun yapıldığı yerlerin son derece az olduğu belirlenmiştir. Bu durum Türk ekonomisiden kaynaklanabileceği gibi aynı zamanda Türk sporunun genel sorunlarından da kaynaklanmış olabilir.

Spor alanında gelişmenin sağlanması, sporun toplumun her yaş grubu tarafından sağlıklı ve doğru yapılıp yaygınlaşabilmesi için, alanında uzman meslek elemanlarını yetiştiren, spor bilimleri alanında çalışan akademisyenlerin bu sorunlara bakış açısı oldukça önemlidir.

Spor kurum ya da organizasyonlarının amaçlarını başarı ile yerine getirebilmeleri, diğer unsurların yanında, ancak Türk spor yönetimine ilişkin sorunların ortaya koyulup analiz edilmesiyle mümkün olabilir.

Sağlıklı bir spor ortamının oluşturulması yönetim ve organizasyonların yanında bu sistemi yönlendirecek ve geliştirecek bilgi birikimine sahip uzman kişilerin olmasını gerektirmektedir. Spor alanında insan kaynağı olarak nitelendirilen; sporcu, antrenör, monitör, yönetici, mühendis, eğitimci, doktor, işletmeci, vb. uzmanların tamamen spor alanındaki kurum ve organizasyonlara yönelik eğitilip istihdam edilmesi, sporda kalite ve verimliliği artırarak, sporun gelişmişlik ve yaygınlık düzeyine olumlu etkisi ile birlikte sportif başarılara da önemli ölçüde yansıyacağı bir gerçektir. Yapısı ve büyüklüğü ne olursa olsun her türlü spor teşkilatı, devamlılığını sürdürmek için çeşitli iç ve dış etkenlere cevap verebilmelidir. Yönetim süreci belirli bazı fonksiyonların yönetici konumundaki kişiler tarafından yerine getirilmesini gerekli kılar. Her yönetim kademesi yöneticiden teknik, beşeri ve kavramsal beceriler beklemektedir. Bir spor yöneticisinin bireyler arası ilişkileri yönetme, bilgi sahibi olma ve karar alma gibi yerine getirmesi gereken bir takım rolleri vardır

Yerel yönetimlerin spor hizmetlerindeki eksikliktir.Büyük bir kısmı, yerel yönetimlerde spor yöneticilerinin (eğitim, spor bilgi, donanım ve kültür yönünden) ve spor hizmetlerinin yetersizlik söz konusudur.Ayrıca, yerel yönetimlerin spora ayrılan kaynaklarının amaca uygun değerlendirilmediği ve yerel yönetimlerin spor tesisi hizmetlerinin yetersizdir.Yerel yönetimler, olimpiyat ruhunun yerleşmesi ve amatör sporun gelişmesinde en etkin rolü oynayabilecek kurumlardır. Yerel enerjiyi ve motivasyonu harekete geçirebilecek olan yerel yönetimler amatör sporun okullara girmesini sağlayabilir, sporun yaygın kabul görmesini teşvik edebilir, tesis inşaatı ve yönetimde çok daha başarılı olabilirler,spor kulüplerinin daha etkin kaynaklara ulaşmasını sağlamalıdır.

Aynı zamanda, sosyal güvenliğin olmadığı da bir gerçektir ve amatör sporcuların sosyal güvenliklerinin sağlanamaması önemli bir problemdir.

Sporun bir meslek olarak yapıldığı dünyada ve ülkemizde amatör sporcularımızın zorunlu olarak sigortalarının yapılmasını sağlayan bir kanun oluşturulmalıdır.   Sağlık Sigortası hükümleri gereği 18 yaşın altındaki amatör sporcular doğrudan sağlık güvencesi kapsamında sayılabilmektedir. 18 yaşın üzerindeki sporcular ise, olimpiyat oyunlarında, dünya ve ya Avrupa şampiyonalarında ferdi ya da takım sporlarında takım halinde birinci, ikinci ve üçüncü olmak şartıyla sağlık sigortası kapsamına alınabilmektedirler. Ancak bu ölçütlerin dışında kalan sporcularımız maalesef hiçbir şekilde ücretsiz sağlık haklarından yararlanamamaktadırlar.

Özellikle son yıllarda yerel yönetimlerin daha da güçlendirildiği,maddi kaynaklarının daha artmasına rağmen,yerel yönetimlerin sporcuya uzun süreli hedef koyacak bir yapıdan uzak olduğunu görüyoruz.Kendini spora adamış,sporda gelecek düşünen çocuklarımız 8 sınıfa gelince her şeyi bırakıp eğitimine önem vermek tercihini mecburen yapmak zorunda kalıyor.

Biz OLİMPİYATLAR başta olmak üzere nal toplamaya devam ediyoruz.

 İşimiz gücümüz TOP..!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.