Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Halil  ÖZİŞ

Halil ÖZİŞ

YEREL YÖNETİM VE SPOR KÜLTÜRÜ

Spor Kavramı: DPT Özel İhtisas Komisyonu Sporu; “Yenme, muktedir olma gibi insan güdüsünün tatminini amaç edinen belirli kurallar içinde yapılan rekabete dayalı sosyalleştirici, bütünleştirici fiziki, zihni ve ruhi faaliyetler.” olarak tanımlamıştır.

Spor, saldırganlığın bir tamponudur.

“İnsanın doğasında bulunan saldırganlığın, sağlıklı barışçı bir emniyet supabı, saldırganlık güdüsünü denetim altına alan uygun bir ‘dostça rekabet ortamı, savaşın da barışçı ikamesidir.” (Lorenzden)

Spor bireyin ruh ve beden sağlığı içindir. “Kişinin ruh ve beden sağlığını güvence altına alan, onun topluma uyumunu sağlayan, günlük hayatın gerginlik ve sürtüşmelerini masseden bir araçtır”. Spor savaşa hazırlamak içindir (para-militer). “Yurt sever, hiyerarşik ve otoriter bir devlet eli ile ulusal birliği örgütleyen bir eğitim aracı” (Jahn 1910dan Fişek 85). “

“Spor kitlelerin afyonudur” yaklaşımı. Bu yaklaşım sporu “kitleleri uyutma aracı” olarak göstermekte ve aşırı(fanatik) milliyetçiliğin üstü örtülü görünümü olarak gösterilmektedir. Bu yaklaşımı Franconun Bernabeau stadı için “Bana 150 bin kişilik bir uyku tulumu yapın” sözü ile desteklenmektedir.

Ayrıca Portekizli Antonio Salazarın “40 yıl süre ile fiesta (şölen), fadima (örgütlü din) ve futbol ile yönettim” diyen sözleri bu yaklaşımın kanıtı olarak gösterilmektedir. Fişek’e göre sporun en kısa tanımı “İnsanların var olabilmek için doğa ile giriştikleri ölüm-kalım mücadelesinin barışcı benzetimi”dir. Bir diğer tanım da ise spor “Oyunla yarışmayı birleştiren, bedensel yetenekleri ödüllendiren, üst düzeyde oyun, mücadele ve ağır kas çalışması gerektirdiği için sürekli ve yoğun çabayı gerekli kılan bir uğraşı” olarak ifade edilmektedir. Spor yapmanın asıl amacı, sağlığı korumak, genç ve dinç kalmak, aynı zamanda kişisel yeteneği geliştirerek belirli yarışmalarda fert ve grup olarak üstünlük sağlamaktır. Bir etkinliğin spor olabilmesi için oyun, mücadele, yoğun beden çalışması gereklidir. Spor ancak eğitim konusu olduğu takdirde kültürden sayılır.

   Spor Sadece “Skor” mu? Biz mi “Skor Bağımlısıyız?

•Spor insanın yaşama biçiminin parçası olan bir süreçtir. Bir davranış biçimidir;

•Fiziksel uygunluk ve becerileri içeren Psikomotor davranışları,

•Bilgi, anlayış, uygulama, analiz, sentez, algılama, değerlendirme gibi bilişsel becerileri,

•Değerler geliştirme, toplumsallaşma, kabullenme, bireyler arası ilişki, başkalarını dinleme, adil olma v.b duyuşsal tutum ve davranışları içeren bir yaşama biçimidir.

  Yerel yönetimler için Spor önemli bir hizmet fırsatı mı?

Yerel yerleşimlerde hareket mekânları, yaşam planlamasının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir.

•Ülkemizde yerel yönetimlerin kontrolünde hareket mekânsız çarpık yerleşim kültürü olarak gelişmektedir.

•Bu bağlamda kent kültürü ve spor kültürü çelişmektedir.

Uyuşturucudan teröre uzanan tehlikeler dikkate alındığında herkesin doğal hakkı olan spor yapma konusunda yerel yönetimlerimiz çok önemli fırsatlara sahip olduğu görülebilir.

•Yerel yönetimler insanın hareket hakkını bir yaşama hakkı olarak ele alıp, halka bir spor hizmeti verme anlayışını yeniden keşfedebilir

•Yörede halkın ve kulüplerin yararlanacağı spor tesislerinin planlı olarak halkın ihtiyacını karşılayacak biçimde sağlayabilir.

•Yerel yönetimlerde insan yerleşiminin toplu yerleşim alanları(siteler) kişi başına düşecek çağdaş spor alanını ayırma ve yapma zorunluluğu ya da değerlerini geliştirme fırsatını kullanabilir mi?

•Özel ya da resmi açılacak tüm yöre okullarına açık ve kapalı spor mekânları yaptırılması zorunluluğunu ruhsata bağlayarak kullanabilir mi?

•Sporda başarı gösteren kulüp ve kuruluşları, yetenekli sporcu yetiştirme ve spor yapan üye sayısına göre ödüllendirebilir mi?

•Eski 1580 sayılı yasanın 2.faslı ve 15. Maddesinin 33. Fıkrasında belirtilen: “Geliri ne olursa olsun bütün belediyelerin spor sahaları için yer ayırmak” 54. Fıkrasında ise “stadyumlar yapmak, yaptırmak ve işletmek” Spor ve kültürünün geliştirilmesi için nasıl bir fırsattı?

•Bu bağlamda “mevzuat hazretleri” bu fırsatları kullanmaya engel midir? Varsa engeller aşılası engeller midir yoksa sığınılan can simitleri midir?

Ayrılan kaynaklar yerel yönetimin birkaç kişisinden oluşan bir takımı yerine halka adil dağılımını gerçekleştirmek üzere yaygın spora yönlendirme fırsatı kullanılabilir mi? Sağlıklı Kentler Birliğinin Önündeki Fırsat; Sağlıklı Kentler Birliği Tüzüğünün 14 maddelik amaçları kentin insan sağlığına yönelik hizmetlerini vurguluyor. Acaba “insan varlığının ve koruyucu sağlığının temeli olan “hareket” fırsatları sağlıklı kentler birliğinin bir sloganı olamaz mı?

Kaynak Yar.Doç.Dr.Ali GÜREŞ


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.