depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Hüseyin Ağaoğlu

Hüseyin Ağaoğlu

Çocuk kalbi bir toplumun geleceği !

Ülkemizin bugün içinde bulunduğu durum, sosyal bir trajediyi ve psikolojik bir travmayı gözler önüne sermektedir.
Son zamanlarda ayyuka çıkan çocuklara yönelik taciz, tecavüz olayları kötü niyetli kişilerin çirkin emellerine çocukların kurban gitmesi ve bu konuda hala bir önlem alınamaması anne ve babaların bu konuda ki çaresizliğini gözler önüne sermektedir.
Acilen devletin bu duruma el koyması, müdahaleci olması son derece hayati bir önem arz etmektedir.
Daha önce bir vakıf kurumunda çocuklara cinsel istismar yapıldığı ile ilgili ortaya çıkan haberler neticesinde iddiaların hedefindeki yurt görevlileri hakkında savcılık tarafından soruşturma başlatılmış,Sonrasında istismarın araştırılması amacıyla bir siyasi parti mecliste komisyon kurulmasını
Önermişti.. Ne yazık ki oylamada çoğunluğu oluşturan iktidar milletvekilleri tarafından bu öneri reddedilmişti...
Bu komisyonun kurulmasıyla ilgili önerinin iktidar milletvekilleri tarafından reddedilme sebebi nedir?
Yoksa söylentilere göre Komisyonun kurulmasının ret sebebi, bahsi geçen vakfın iktidara yakın olması mıdır?
Ve sonrasında dönemin aileden sorumlu sosyal politikalar bakanının yapmış oldu açıklamanın “Buna bir kere rastlanmış olması hizmetleri ile ön plana çıkmış bir kurumumuzu karalamak için gerekçe olamaz” açıklaması ne hukuki, ne ahlaki, ne de vicdanidir.
Çocuklarına sahip çıkamayan bir devlet olamaz, devlet çocuklarına yapılan bu haksızlığa karşı biran evvel alınması gereken önlemleri almalı caydırıcı tedbirleri ve cezaları biran evvel kanunlaştırmalıdır.
Aksi takdirde bu sorun toplumda ciddi travmalara yol açarak, mağduriyete uğrayan çocuklarımız ve aileleri üzerinde psikolojik etkisi hala devam eden bir tehlikedir ve çocuklarımızın ruhsal gelişimini ciddi anlamda tehdit etmeye devam etmektedir.
Oysaki toplumumuzda bu tür olayların faili olan kişiler, kişilik bozukluğuna bağlı olarak bu tür suçlara sürekli eğilimi olan kişiliklerdir. Bu kişiler gerçek kişiliklerini gizleyerek şüphe çekmeden toplum içinde dolaşabilmektedirler.
Bu vakaların tespiti, hastalıklarının teşhisi ve tedavi edilmesi önemlidir.
En önemlisi de çocukların daha gelişim çağında devlet nazarında sıkı takibinin yapılması ailelerin himayesinde sürekli kontrol altında olmaları çocuklarımızın bütün bir geleceğini ilgilendiren ve hayatının büyük bir kısmına etki edecek, toplumdaki
sosyal statüsünü, saygınlığını, sevilen bir kişilik olmasını, uyumlu bir birey olarak iş hayatında verimli çalışabilmesi ve başarılı olması için çocukluk dönemini huzurlu, mutlu, sevgi dolu ve ilgiyle geçirmesi bu açıdan çok ama çok önemlidir.

Suça karışmış olan kişilerin cezası, mağduriyeti yaşayan anne babaların ve bundan rahatsız olan toplum vicdanını teskin edecek şekilde verilmesi hatta toplumun bu konudaki tavsiye ve taleplerinin dikkate alması da önem arz etmektedir.
Tabi ki en kesin çözüm eğitimdir. Kişilerin kendilerini tanıyabilmeleri, ruhsal olgunluğa ulaşabilmeleri,cinsel gelişimlerine doğru yön verecek olan eğitimlerine önem verilmeli ve gelişimlerinin sağlıklı yönde etkilemesi için doğru bilgiyle bilgilendirilerek bilinçli bireyler olmaları sağlanmalıdır.
Eğitime ciddi manada önem verilmeli toplum nezdinde bu konunun ciddiyetinin farkına varılması sağlanmalıdır.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.