Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Hüseyin Ağaoğlu

Hüseyin Ağaoğlu

TEOG’UN ARDINDAN

İnsan  umutlarıyla yaşar, hayata dair umutlar, insanın ümidini  besler esasında bütün ümidimiz bizim içimizde büyüttüğümüz heyecanımızdır. Bu heyecan bize bir kapı aralar, bu kapı; şüphesiz insanı yaşadığı toplumda kendisine bir yer bir statü elde etmesine ve geleceğe dair daha umutlu ve ümitle bakmasına, planlı bir yaşam kararlı bir birey ve istikrarlı bir irade ortaya koymasına, kişinin bu vesileyle  çevresine de bu iradeyi yaymasına da  bir imkân sağlar, bu imkân muhakkak iyi sonuçları da beraberinde getirir. Bu sonuçlar olumlu bir neticeye kavuşmuşsa işte ancak o zaman bir başarıdan söz edilebilir.

Bu başarı asla  tesadüf değildir. Bu durum geri planda kurumsal bir bütünlüğün varlığını göstermektedir. Bu bütünlük bir ülkenin eğitim sistemini temsil eder.

Gelin görün ki son zamanlarda eğitimde ve öğretimde  alınan ani ve radikal kararlarla sürekli sistem güncellemeleri ve geçici, sezonluk idari çözümler adeta yamalı bohçayı andıran bir hal almış durumdadır.

Akşamdan sabaha meydana gelen değişimlerin sonunda bunu  takip eden unsurları olan  başta öğrenciler olmak üzere öğrencilerin  dolaylı ya da doğrudan faydalanmak zorunda olduğu diğer etkenleri de devre dışı bırakmaktadır. Bu durum da geri planda o sisteme göre şekil almış ve birbirini takip eden ve birbirlerine sıkı sıkıya bağlı zincirin halkalarında ani ve büyük hızda kopmalara hatta kırılmalara sebep olur bu kırılmalar şüphesiz belli bir yükseklikten aşağı düşüşü kaçınılmaz kılar ve böylelikle parçalanma gerçekleşir.

Çocuklarımızın çağdaş, uygar ve ülkesine fayda sağlayacak işlere imza atabilmeleri için ilk önce kendilerine olan  güvenlerinin yerinde olması gerekir.  Eğitimde fırsat eşitliğinin muhakkak sağlanması bunun bir gereğidir. Bu da  bilgiyi bildiğini uygulayacak şartlara sahip olmayı öğrenmenin önünü açacak sistemi kurmanın gerekliliğinin  ve mecburiyetinin geleceği  inşa edebilmenin en önemli hamlesi olacağının bilincinde olabilmektir.

Öğrencilere her seferinde ejderha canavarı gibi korku salan sınav sistemi  hızlı koşamayanı yutmakta ve bu girdap içinde yok olup gitmesine sebep olmaktadır.

Üstelik sınav öncesi giriş saatlerinde 15 dakika kuralının uygulaması çocuklarımızın bütün bir yılının bir dakika ile yok olmasına sebep olduğuna hepimiz üzülerek şahit olmuşuzdur.

Fakat diğer taraftan da bu sistem başka bir ayrıcalığı ortaya koyarak ülkelerini terk etmek zorunda kalmış olan sığınma hakkı tanıdığımız  başka ülke vatandaşlarına  istediği okulu sınavsız seçme imkânını vermiş  kendi vatandaşları açısından son derece eşit ve adil olmayan başka bir mağduriyetin oluşmasına sebep olmuştur.

İmkânlar imkansızlıklara dönüşmemeli her türlü imkanın seferber edilmesinin sağlayacağı fırsatın bu milletin kendi kaderini tayin etme hakkı olduğunu bu hakkın koşulsuz ve şartsız gerçek hak sahibi olan  ülke insanlarının ellerinde olması gerektiğini bilmek milli iradeden alınan yetkinin yine milli idareyi yönetenler tarafından her türlü mazeretten uzak bu iradenin hizmetine koşulsuz ve şartsız sunulması gerekir bu durumun sürdürüle bilir bir mesele olduğunu Unutmamak esas olandır.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
osman eyüboğlu osman eyüboğlu 11.12.2017

çok güzel bir yazı.eline sağlık yazanın.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.