depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

ÇAMBAŞI YAYLA YOLLARI

“Hızlı kalkınma için doğayı yok etmeyelim”.

Eski valilerimizden Sami Seçkin röportajının başlığı çok manidar. Manidar lafını hiç sevmesem de bu başlık şehir dokusunu bilen, bu değerli yönetici yeni Ordu’da yapılanmadan hiç memnun olmadığını da açık açık belirtiyor. 100 yıllık master planlardan bahsediyor.

Çevre koruma üzerine bu güzel söyleşiyi okuyunca geçen hafta sonu Çambaşı gezimde göze batanları sıralıyayım.

-Yayla yolları

Üç sene önce Çambaşı yolunun Turnalık-Çambaşı bölümünün ihalesi yapılınca çok sevinmiştik. HES Baraj inşatları ile beraber başlayan yolun yapılacak olması ile turizm daha da hız kazanacaktı. Yaklaşık 60 kilometrelik yolun son 10 kilometresinin ihaleye edilmesi, üstelik en düzgün bölümünün yapılacak olması biraz garip gelmişti. Güre mezarlığından sonra bu zor virajdan (kar yığını) başka sorunu olmayan bu güzergâhta çalışmalar kayak merkezini destekler diye düşündüm.

 

Turnalıktan itibaren Çambaşı’na kadar 3-4 yılda bir kilometre yeni yol yapılmadığı gördük. Buna karşın kilometrelerce taş istinat duvarı yapıldığını da hayretle gördük. Sevgili müteahhit yol için değil taş duvar yapıp doğa güzelliğini bozmak için milyonlarca ödenek almış. 60 yıl önce açılan yola hiçbir zaman şev (zemin) kayması olmadığı halde 3 metrelik şev için 5 metre yüksekliğinde koruma duvarları yapılmış. Hatta kayalık bölümlerde taş duvardan nasıl biri almış. Milyonlarca metre küp taş, toprak yer değiştirmiş. Her tonuna para ödenmiş.

Hele kayak merkezi ile Çambaşı arasında bir kilometrelik güzelim dere yatağı 5 metre dolgu ile yükseltilmiş. Sağına 5 metre duvar, soluna 5 metre istinat duvarı yapılmış.

 

Akıllara durgunluk veren bu doğa katliamında sergilenmiş olmayacak işler yapılmış. Ama bir metre yeni yol yapılmamış. Göletin etrafındaki yeşil alan talanlanmış, bazı yerlerle yolun genişliği 20 metreye çıkmış. Güre mezarlığından kuzeye Turnalığa doğru yapılan istinat duvarı bir mühendislik rezaleti. Yazık bu milletin parasına, canım doğaya.

Çambaşı yolu yapılmadan kayak merkezini açmakta çok risk var. Otel yatırımcısı olarak çok hüzünlendim, çok strese girdim. Güzelim Eşek meydanı çayırları şantiyelerle dolmuş. Çirkin yapılaşma yeşil ve doğa tahribat sorumsuzca uygulama alanı bulmuş.

-Çambaşı Oteli

Sevgili yatırımcı Akif Baş’ı kutluyorum. Çambaşı sırtlarına 50 odalı güzel oteli açmış. Ufak tefek eksikler olsa da sauna, hamam, 3 toplantı salonu, seminer odaları, büyük ana yemek salonu, iç ve dış izolesi ile iki yıldızı aşmış bir otel görünümünde. Başarılar ve bol kazançlar diliyorum.

Çambaşı yolunun mevcut mantık ve mühendislik kurallarını hiçe sayan anlayışla bitmesini beklemek çok safdillik olur. Melet vadisinden ve başlaması planlanan yeni yolların yapılmadan Çambaşı turizm yatırımlarının verimli çalışacağını düşünmek çok zor.

Turnalık-Çambaşı arası yaşanan doğa tahribatına ilgili ve yetkililer dur demelidir. Son durak Çambaşı’na 20 metre genişliğinde yol yapmak yerine Yağlıdere’den Kümbet Yaylasına giden yol gibi doğaya uyumlu, çok güzel zemin olan ferah, kolay bir yol yapılabilirdi. 

Sayın eski valimiz Seçkin, yol inşaatını görmemiş, görse idi herhalde çok başka şeyler söylerdi.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Hüsnü ŞAHİN Hüsnü ŞAHİN 07.10.2016

Çok sevgili Kadir Ağabey, Alplerin en güzel yerlerini gören biri olarak bizim doğal güzelliklerimiz onlardan daha güzel, ancak: Devlet her imkanını kullanarak doğa katliamı yapılmasına devam ediyor Gereksiz yerlere istinad duvarları yaparak birilerine fayda sağlıyor Malesef insanlarımız doğa ve çevre bilincinden yoksun , güzelim ormanlar ve mesire yerlerimizin hepsi istisnasız pislik içinde, Bektaş Yaylası yollarıda bahsettiğinizden farklı değil. Selam ve Saygılarımla,

SEZER SEZER 03.11.2016

Kadir bey, Merhaba, Yazdıklarınıza tam anlamıyla katılıyorum, kaç yıldır bir ilerleme olmadığı gibi insanların zaman geçirmek beton yığınından uzaklaşmak üzerinde gittikleri yollarda duvar ve beton yığınına dönmek üzeredir. Bundan 15 yıl önce Uzungöl e gezmeye gitmiştim çok güzeldi, geçen yıl yine gittim ancak eski güzelim yer şehire dönmüş durumdadır. Aynı duruma bizim güzelim yaylarımız da da yavaş yavaş geliyor.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.