depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Mümin  SARI

Mümin SARI

FUTBOLCU OLMAK!

Dünyada milyonlarca çocuğun, hayalidir futbolcu olmak. Bunun sıralamaya alındığında bir sürü nedeni vardır. Başta futboldan kazanılan paranın cazibesi ve popülerlik ilk sıraları alabileceğini düşünebiliriz. Bu iki neden bile bu işin ne derece zorlukları içerdiğini söylemek mümkündür.

Biz antrenörlerin futbolcu olmak idealleriyle önümüze gelen adaylara bu işin ne derece zor bir iş olduğunu mütemadiyen, bıkmadan anlatıyoruz. Fakat bu anlatımın gerçekten futbolcu adaylarının, gereği gibi çoğunlukla algılayamadığını gözlemliyorum. Ne zaman ki iş, işten geçmiş, futbolcu olma yaşını aştıklarında öylece ortada kalınca anlıyorlar fatura gene dönüp dolaşıp biz eğitmenlere kesiliyor. Bu tespitim profesyonel olmak ya da olmamak üzerinedir.

Amatör futbolculuk için çok fazla bir mücadele ve uğraşa gerek yok zaten. Adı üstünde amatör, yani zevk için, para kazanmak amacı dışında, öncelik sağlıklı olabilmek spor yapma, idealidir. Sözüm bu işi profesyonel anlamda meslek edinme, para kazanma amaçlı futbolcu adayları içindir. Asıl zorlu mücadele ve savaşım buradadır. Ülkemizi baz aldığımızda bu futbolcu adaylarının çalabilecekleri kapı sayısı öyle çok fazla falan değil.

Bugün itibariyle ülkemizde profesyonel takım sayısı 126 civarındadır. Yani bu şu anlama geliyor; her bir takımın bünyesinde abartılı olarak 30 tane futbolcu istihdam edildiğini düşünürsek 126x30=3780 rakamına ulaşıldığını görürüz. Yani bugün Türk futbol takımlarına 3780 tane futbolcuya ihtiyaç vardır. Bütün takımlar tüm kadrolarında bulundurdukları futbolcuları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından seçerlerse. Bu durumun böyle olmadığını herkes biliyor Süper Lig ve 1.Lig de bulunan takımlarımızın kadrolarında yabancı dediğimiz, Türk vatandaşı olmayan futbolcuları bulunduruyorlar. Bu rakam da azımsanamayacak kadar yüksektir. Yaklaşık olarak 300 civarındadır.3780’den bunu çıkardığımızda rakam 3480 iner. Şimdi bu rakam aday şu anda kaba hesaplamalarla hatta TFF’nin rakamlarına göre 300 bin civarındadır. Tribünde oturan insanların en güzel ve kaliteli oyuncu izleme hakkı vardır. Bütün yönleriyle oyun bilgisi genel davranışlar, kültür seviyesi anlamın dada ideal olmalıdır, iyi ve kaliteli futbolcu. Dışarıdan görüldüğü gibi sadece topa tepik atmak değildir futbolcu olmak. Bir kere futbolcu entelektüel olmalıdır. Bu duruma oldukça çok okuyarak ulaşabilirsiniz,  antrenman ve maç saatlerinin dışında çok miktarda okumalı ki; entelektüel yapısını geliştire bilsinler entelektüel yapısının ne kadar geliştirirse o kadar futbol zekâsı da bu derece gelişir ki, bu da futbolcunun diğerleriyle arasındaki farkı ortaya çıkarır.

İyi futbolcu olmak sadece topla olan ilişkili değildir. Çevrem de çok miktarda yetenek anlamın da üst düzey futbolcu olamamış insan var ki; ara sıra test anlamın da günlük kaç gazete okuyorsun dediğim de, daha kitaptan bahsetmedim. Bir gazete dahi okumadıklarını görüyorum. Şimdi bu futbolcu olamamış yeteneklerin futbol oyun bilgilerinin gelişmesi nasıl mümkün olacak ki, zaten olmamışlar ki benim tabirimle, futbol mezarlığında yerlerini almışlardır. Varılmak istenen yolun daha o kadar çok meşakkatli ve zor olduğunu görmekteyiz ki; bu yola çıkanların, şunu iyi bilmelidirler ki; hiç kimse size dururken milyon dolarları vereceğini zannetmeyin. Girmeniz gereken çemberin içine, sizin gibi yüz binlerin olduğunu asla unutmayın.

Tamam, dünyada en çok para kazanılan mesleklerden birisidir, fakat en zor yapılan mesleklerden de birisidir. Bu somut gerçekler den asla taviz vermeden kendini geliştirenler bu İDEALE ulaşacaklardır…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.