depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Mümin  SARI

Mümin SARI

GÜNDEMİN YOĞUNLUĞU!

Bu yazımda iki temel gündemi değerlendirmek istiyor ve çözüm önerilerime yer vermek istiyorum.

En sondan başlamak istiyorum; herkesin malumu, hafta sonu yapılan Orduspor olağan  kongresi seçimli genel kurul yapıldı. Rutin olarak bir yönetim kurulu oluşumu tamamlandı. Yönetim kurulu başkanı Sayın Yaşar Pamuk önderliğinde, 33 kişiden oluşan bir kurul oluştu. Yazımın başında başta başkan olmak üzere Ordusporu bu çaresiz ve zor durumunda yönetiminde bulunan bütün insanlara saygı duymak ve başarı dilemek istiyorum.

Orduspor takımımız bu sezonu Türkiye 3. Liginde mücadele edecektir. Yani bu ülkenin futbolunun profesyonel liglerinin son noktasına geldi. Artık son kertedeyiz. Bu taşın altına el sokmak her baba yiğidin harcı değildir. Yeni yönetimi bu bağlamda da kutlamak istiyorum. Fakat bütün iyi niyetlerine rağmen bizi bu bataktan çıkaracak vizyonlarının olduğuna ne yazık ki inanamıyorum. Bu kadroda bulunan arkadaşların tamamını şahsen tanımasam da büyük birçoğunu yakından anıyor olmam bu tür bir düşünce içinde olmamın temel nedenidir.

Orduspor takımı öylesine zor ve kötü bir tablonun içindeki, gerçekten çok az sayıda insanın içinden çıkarabileceğini inanıyorum. Bu vizyona, bu ekonomik yapıya sahip doğru yönetenleri bir araya getiremediğimiz sürece de, dibe doğru gitmeye devam edeceğiz. Bu takımın ekonomik şartları o kadar ağırlaşmıştır ki;  Bu şehirde bu yükü kaldıracak insan sayısının bir elin parmaklarını geçmediğini de görmekten ayrıca da üzüntü duyuyorum.

Bu insanları bir araya getirecek bir üst akılın olması gerekiyor. Fakat baktığımızda bu role soyunanların başka işler peşinde olduğunu da görmek ayrıca bir üzüntü kaynağımdır. Herkesin ortak düşüncesi bu yapılanmanın da bu enkazı kaldırabileceğini inanılmıyor ne yazık ki…

Tabi ki müneccim değilim ama gelinecek sonun görüntüsü açıkça ortada. Bütün kaynakları kurumuş, bir su deposundan hala su gelecek diye beklemek, tamamen abesle iştigaldir. Dahası safdilliliktir ya da farklı şeylerin hesabında olanların insanları kandırma üç kâğıtçılığı değil de nedir. Bundan sonrasını yaşayıp göreceğiz.

Bu bölümde birazda Durugöl Spor tesislerine yapılmak istenen stadyum yapılmasına ilişkin düşünce ve çözüm önerilerime değinmek istiyorum. Yaklaşık 2 yıl önce yapılan Büyükşehir belediye seçimlerinde bir partinin başkan adayının temel seçim vaatlerinden birisi olan Durugöle 25 bin kişilik stat yapımı, aradan geçen 2 yıl boyunca ilk defa bu günlerde zemin etüdü işleminin yapıldığını görüyoruz. Bu işin sonucunun ne zaman sonlanacağı ya da bundan başka daha ne sorunların olduğunu bilmiyoruz. Ben şahsen bu güne kadar o alana yapılmayı planlanan stadın her hangi bir proje görüntüsünü görmedim. Etrafta dolaşan dedikodudan  ibaret bilgiye sahip kamu oyu. Örneğin stadın yapım maliyetinin 120 trilyon gibi rakamların ortalıkta dolaştığını görmekteyim. Bu rakamların gerçek rakamların bunun en az 2 misline ulaşacağına inanıyorum. Hele de bizim ülkemiz de bu işlerin nasıl yapıldığına herkes şahit. Bu sadece stadın yapımıyla ilgili parasal rakamlar mevcut alanda bulunan Ordu Amatörünün kullandığı 2 adet saha ve Orduspor tesislerinin bulunduğu düşünülürse, bu tesislerin başka yerlere tekrar taşınıp yeniden yapılmasını düşündüğümüz zaman bu rakamın daha nerelere çıkacağını, birde özellikle Ordu Amatör spor kulüplerinin gerek ekonomik gerekse diğer şartlarını düşünürsek gelinecek yeni konumun hesabını parayla ölçmek imkansız. Çok daha yazılacak alt başlıklar var bu konuda, fakat kavram kargaşasına çok gerek yok diyorum.

B.B.Ş Başkanı Sayın Enver Yılmaz’a bir önerim var; Boztepe’ye çıktığınız zaman Ordu’ya şöyle bir manzara bakışı yapın. Görsel olarak 19 Eylül stadının Ordu’nun o nefis görüntüsüne kattığı güzelliği bir spor adamı ve sporsever olarak bakmanızı rica ediyorum. O alana yapılmayı planladığınız, tesislerin orada oluşan kartpostallık görüntüyü ne hale getireceğini hayal bile etmek istemiyorum. İllaki daha güzel bir şey olsun istiyorsanız, mevcut stadın tribünlerini yıkıp daha şık ve modern yapın. Mevcut yapısı içinde bu biçimde yapılmış bir sürü stat yapımı gerçekleşti. Hem daha ekonomik, hem de ilerde onulmaz yanlışlar yapmaktan kendinizi alıkoyun. Son olarak illaki bu stadı yapacağım diyorsanız; Samsun, Trabzon gibi şehrin dışında bir yerlere düşünün şehrin gelişimine ancak öyle yardımcı olursunuz. Şarkiye Mahallesi ile Durugöl Mahallesi’nin hiçbir farkı yok. İkisi de Ordu şehrinin göbeğinde yer alan yerleşim bölgeleridir. Gerçekten niyetiniz stadın yapılmış olması etrafına gelişim sağlasın istiyorsanız, Eskipazar’ın daha da ilerlerini düşünün derim. Durugöl projenizi bir daha gözden geçirin. Ben şahsen bir Ordulu, bir sporsever, bir spor adamı olarak bu projenizin tamamen karşısında, sonuna kadar muhalif olduğumu belirtmek isterim.

Aklı selimin kazanacağını umuyorum.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.