depolama Engelli Erişim Cihazı Merdiven Tırmanma Cihazı Taşıma iletme Sistemi Uluslararası evden eve nakliyat Adak
Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Mümin  SARI

Mümin SARI

Yol çok uzun..!

Yeni Orduspor için ligin boyunun her gün kısaldığını düşündüğümüzde geçmişte kaybedilen gereksiz puan kayıplarının bu gün ne kadar değerli olduğunu görmekteyiz. Tabi ki bunun dönüşü olmadığını da bilmekteyiz. Futbolun klişeleşmiş tanımında olduğu gibi, bu oyun hatalar oyunudur. Bu süreci kim daha az hatayla tamamlarsa sonucu onun aldığını görmekteyiz. Futbolda son düdük ötene kadar hiçbir şeyin ne olacağını hesaplayabilmek çok zordur. Son saniyelerde neler değiştiğini çok kere yaşadık ve gördük.

Başta dediğim gibi bu süreç çok zor ve çetrefillidir. Bu kavgayı kim daha iyi yönetirse mutlu sona o ulaşacaktır. Temel hedefin şampiyonluk olduğunu düşünürsek bu uğurda en küçük detayı değerlendiren kulüplerin başarılı olduğunu görmekteyiz. Profesyonel ligdeki takımımız Yeni Orduspor bu savaşımın son bölümünde takım yapısındaki olumsuzlukları asgari düzeye çekerek gözle görülür bir ivme kazandı. Burada takım yapısında yer alan oyuncuların yeni buluşmuş olmaları hep söylediğimiz takım olabilme olgusunu oluşturamamış olmalarının önemli bir yer tuttuğunu yazıp dillendirmiştim.

Peşin peşin kelle avcısı olmamış başta takımımızın sayın hocası olmak üzere yönetiminin de arkasında olmak gerekliliğini yazmıştım. 13.hafta itibariyle gelinen nokta çok iyi olmamasına rağmen ilerisi için umut vaat ediyor olması duruşumun doğruluğunu gösteriyor. Bu noktada Y. Orduspor’un eski Orduspor gibi kendi kaynaklarından sulanmadığı sürede aynı sonu yaşayacağını bir kere daha belirtmek istiyorum. Bizim gibi üç –beş insanın sırtladığı takımların kesinlikle kendi kaynaklarından beslenmeleri gerçeğini asla göz ardı edemeyiz.

Y.Orduspor’un önünde bana göre 5 yıllık bir süreç var. Eğer bu süreci doğru plan ve programları yola koyamazlarsa sonuç belli, hiç kimse kendini kandırmasın. Bu süreçte bu takımın bence en fazla olması gereken liginde 2. Lig olduğunu düşünüyorum. Eski Orduspor’un uçuk başkanı Nedim Türkmen gibi önünüzdeki beş yılı süper lig ve Avrupa şampiyonluğu gibi hamasi ve gerçek dışı hedeflerle yola çıkarsanız, varacağınız yer koskoca bir çukur olur. Öncelikle kulübü kurumsallaştırmak gerekiyor. Artık kişiler ve devlet kurumları bu gibi ağır yükün altına girmiyor. Çünkü futbol çok pahallı bir obje oldu. Bu gün Belediye desteği ile bir yere gelinmiş daha sonra futbol olgusuna sıcak bakmayan bir insan başkan oldu, o zaman bu gün yönetimin başında olan insanlar ne kadar bir yol alabileceklerdir. Bu gün ilimizde profesyonel bir kulübü taşıyabilecek hiçbir kimsenin olduğuna ben şahsen inanmayanların başındayım. Bu yüzdendir ki başta Sayın BŞB Başkanı Enver Yılmaz olmak üzere Y.Orduspor’un mevcut başkan üzere takımın yapısını kurum ve kişilerin üzerinden alıp kendi ayaklarının üstüne durabilecek bir yapıya kavuşturmalıdırlar. Kendi iç dinamiğiyle büyümeyen hiçbir şeyin uzun vadede var olabileceğine inanmıyorum. Tarihin çöplüğü bu tür örneklerle doludur.

En son örnekte Orduspor’dur. Yeni Ordu sporun önünde bundan daha iyi bir örnek olması olasılığının olmadığını düşünüyorum. Geçici sportif başarılar geleceğe hiçbir zaman ışık olmamıştır. Yaşanılan kalıcı başarıların altında her zaman gerçekçi plan ve programların olduğunu görmekteyiz. Eğer Ordu fut bolu bir takım değişim ve gelişimi düşünüyorsa zararın neresinden dönersen kardır, diyecek eski yöntemleri tarihin çöplüğüne atacaktır. Yoksa gelecekte geçmiş gibi olmaya devam edecektir. Bir da ha üstüne basa, basa yazmak istiyorum. Hatta halat kalınlığında yazıyorum. Orduda futbolun bileşenleri başta kurumları, kişileri kimi varsa çok geniş boyutlu gerçekten bir şeyler değişsin isteyenlerin oluşturacağı bir çalıştay toplanmalıdır. Bu örgütlenmenin adresi bellidir, haydi sayın kılıç, sayın kır, sayın minnet yola bu biçimde devam edemeyiz. Kesintiye uğramış ordu futbolunun önünü açalım ve daha doğru ve hızlı, hatta koşarak hedefimize doğru ileri..!

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.