Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

Bir garip havalimanı…

Ordu-Giresun Havalimanının daha verimli çalışması için yetkililer üzerlerine düşeni yerine getirmiyorlar dersek yalan olmayacaktır. Zira defalarca gündeme getirdiğimiz ve şu anda aciliyeti devam eden üç konuda hiçbir iyileştirici gelişme yok.

Birincisi yaklaşma sisteminin iyileştirilmesine duyulan ihtiyaç. Çünkü mevcut sistem ile pilotlar yeri görmeden OGU'da ancak 675 feet'e kadar (yaklaşık 225 metre) alçalabiliyorlar. Hâlbuki bu limit Trabzon'da 386 feet (yaklaşık 130 metre) Samsun'da ise 200 feet (yaklaşık 60 metre). Bir de yatay görüş limitleri var. Yani pilotun iniş aşamasında yatay görüş açısı ile havalimanı yaklaşma ışıklarını görmek zorunda olduğu uzaklık. Bu mesafe OGU'da 2.400 metre, Trabzon'da 1.400 metre ve Samsun'da 550 metre. Yani pilot yukarıda belirttiğim dikey ve yatay minimalara geldiğinde pist yaklaşma ışıklarını göremiyorsa pas geçme yani inişten vazgeçme kararı vermek zorunda. Niye OGU'nun limitleri iyileştirilmez anlamak mümkün değil. En son Erzurum havalimanında iyileştirme yapıldı. Yaklaşma sistemi (OGU gibi) ILS CATI iken şimdi ILS CATII yapıldı. Dolayısıyla dikey ve yatay görüş limitleri iyileştirilmiş oldu.
İkincisi THY'nin sefer sayısı ve saatleri. Buradaki saçmalıkları anlamak ise hiç mümkün değil. Örneğin OGU'nun Kasım sonu itibariyle yolcu sayısı 712.000 Denizli'nin ise 512.000. Yani OGU Denizli yolcusundan % 50 daha fazla yolcuya hitap ediyor. Bu durumda ne yorum yaparsınız, THY'nin sefer sayısı OGU'da Denizli'den daha fazla veya daha büyük yolcu kapasiteli uçaklarla sefer yapıyor dersiniz değil mi? Yanıldınız!... Denizli'den İstanbul Atatürk Havalimanına uçak saatleri; 06.25 09.50 18.55. İstanbul Atatürk Havalimanından Denizli'ye uçak saatleri: 07.45 16.55 23.25. Yani THY İstanbul Atatürk'ten 3 sefer yapıyor. Ama OGU'ya 2 sefer. Dahası İster Denizli'den İstanbul'a ister İstanbul'dan Denizli'ye git saatlerin uygunluğuna da bakar mısınız ltf?. Denizli'den İstanbul'a erken mi gitmen gerekiyor: buyur 06.25. Hayır kardeşim benim acil işim yok zaten uçağı da konfor ve rahatlık için seçiyorum, sabahın köründe niye uyanayım mı diyorsunuz: buyrun 09.50. Akşama kadar Denizli'de işlerimi yapar akşam uçağıyla mı giderim diyorsunuz: buyrun 18.55. Aynı durum İstanbul'dan Denizli'ye gelenler için de geçerli; en önemlisi de İstanbul'dan sabah 07.45 uçağı ile gidiyor akşam da dönüyor. Yani Denizli'yi kullanan yolcu sayısının yarısı kadar daha fazla yolcuya hitap eden OGU'ya sağlanmayan imkan Denizli'ye sağlanıyor. Daha detaylı bir araştırma yapılsa Allah bilir daha nelere rastlanır! Örneğin İstanbul Atatürk -Trabzon gidiş geliş günde 8 seferi var THY'nin. Hem de ne güzel saatlerde... Birini tahsis et OGU'ya, olsun bitsin. Ama olmaz. OGU-İstanbul Atatürk için ya sabah 06.00 ya da 19.00 uçaklarından birini seçmek zorundasın. Yani hem konfor ve rahatlık için uçağı tercih edeceksin hem de sabah 4'de uyanıp 6 uçağına yetişeceksin. Gelelim İstanbul Atatürk-OGU'ya. Akşam 16.15'e kadar uçak yok. Daha önceki saatlere çok meraklı olan THY yolcusu varsa atlasın gitsin Trabzon'a, nasıl olsa 8 sefer var. Ne anladı Ordu-Giresunlu havalimanının açılmasından. İstanbul Atatürk'ten 8 gibi kalkan dönüşü de 10.30 civarında olan bir seferi neden çok görürsünüz anlamak mümkün değil.
Üçüncüsü bilet ücretleri ve uçak tipleri... THY sitesinden inceleyen herkes görecektir ki, çok önceden planlı bir seyahatiniz yoksa OGU fiyatları çok daha pahalı. Ama buna rağmen bu hatta koyulan uçak, THY'ndeki en az yolcu kapasitesine sahip ikinci uçak tipi olan A320. Öte yandan seferlere bakıyorsunuz doluluk oranı gayet yüksek. Bu ne yaman çelişkidir böyle... Neden bu parkurda daha büyük uçak verilmez anlamak mümkün değil. Açıkçası biz vatandaş olarak elde etme imkanına sahip değiliz ama şu Trabzon'a yapılan 8 seferin doluluk oranı ile OGU'ya yapılan seferlerin doluluk oranlarını bir yetkili incelemeli ki bir lobinin kadrine mi uğruyor OGU havalimanı anlaşılsın...
Birileri çıkıp yukarıda belirttiğimiz sorunlardan kendisi ile ilgili olanlar için doyurucu, açıklayıcı bir cevap vermeli veya bu iki ilin önde gelenleri, cevap vermeleri için bu yetkililere işi takip ettiğini hissettirmeli değil mi? Yoksa nasıl olsa havalimanı açıldı "saldım çayıra Mevlam kayıra" mantığı mı çalışıyor artık!. İyi ki 2 Başbakan Yardımcımız var. Bu kadar güçlü olunan bir dönemde bu haksızlıklar yapılıyorsa onlar da olmasa bu havalimanının hali ne olurdu düşünmek bile istemiyorum.
Devlette ihale işleri uzun zaman alır. Şu anda 5 uçak alabilen apron büyütülmeli. Ayrıca A330, B777 gibi geniş gövdeli uçakların inebileceği alt yapı hazır olmalı.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.