Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

Daha fazla üretmeliyiz

Türkiye'nin gerçek manada bir tarım ülkesi olduğu  gerçeğini hatırlar ve gereğini yaparsak bu verimli toprakları eskiden olduğu gibi verimli hale getirirsek Türkiye her alanda üretmeyle kendi kendine yeter.

Fındıkta  verimlilik düşük. Fındığı en fazla üreten ülke olarak verimlilikte de Avrupa’nın üstüne çıkmalıyız. Fındık sektöründe yaşanan büyük değişim bu işin ticaretini yapanların her yıl tasfiye olduğu ve ihracat yapan firmaların yakın geçmişte 70-80 firma varken bugün bir elin parlakları kadar  ihracatçı kaldığını gösteriyor. Sağlam bir lisanı depoculuk sektöre kazandırılmalıdır.  Ekonomistler pirinç ve bakliyat halkımızın temel gıda maddelerinden. Ne var ki üretim yetersiz. İç talebi karşılamak için ithalat yaptığımız  gerçeğini  yazmışlar  bunu bir hatırlayalım. 
Pirinç ve kuru fasulye, sofraların olmazsa olmazı. 498 bin ton pirinç üretimi yetmiyor, yılda 150 bin ton pirinç ithal ediyoruz. Kuru fasulye üretimimiz 215 bin ton. Talebi karşılamıyor. Geçen yıl 44 bin ton fasulye ve bezelye ithal ettik.
Nohut bizim topraklarımızın ürünü. Yemeğini yeriz. Leblebisine bayılırız. Leblebiyi artık yerli nohutla değil, ithal nohutla yapıyoruz. Nohut üretimimiz 450 bin ton. Yetmiyor. Geçen yıl 45 bin ton nohut ithal ettik.
Nüfusumuz artarken, pirinç ve bakliyata talep artarken acaba neden üretim yetmiyor?
Otuz yıl önce 20 milyon hektarda baklagil üretilirdi. Üretim alanı 30 yılda yüzde 65 küçüldü. Şimdilerde sadece 7 milyon hektarda baklagil üretiliyor.
Otuz yıl önce toplam baklagil üretimi 2.1 milyon tondu. Şimdilerde yılda 1 milyon ton baklagil üretiliyor. Üretimde yüzde 49 gerileme var. Nüfus artıyor. Tüketim artıyor. Üretim geriliyor.
Leblebinin nohudu ithal
Türkiye İstatistik Kurumu, pirinç ve baklagilde üretim miktarını, yurtiçi talebi izliyor. Buna göre de her üründe talebe göre üretimin yeterlilik oranını belirliyor.
Kişi başına 9.3 kg pirinç tüketiyoruz. Yerli üretimde yeterlilik yüzde 65.4 oranında.
Kişi başı yılda 3 kg kuru fasulye tüketiyoruz. Üretimde yeterlilik yüzde 86.2 oranında.
Kişi başına 5.1 kg kırmızı mercimek tüketiyoruz. Yerli üretimde yeterlilik yüzde 74.7 oranında.
Kişi başı nohut tüketimi 5.2 kg. Yerli üretimde yeterlilik oranı yüzde 96.5. Pirinç, baklagil hesabına girmiyor. Toplam olarak kişi başı baklagil tüketimimiz yılda 14.2 kg. Yurtiçindeki baklagil üretimi, toplam talebin sadece yüzde 84.3’ünü karşılıyor.
Üretimi artırmaya mecburuz
Baklagil üretimi iç talebi karşılamıyor ama değişik ürünlerde ihracat yapıyoruz. Ekonomi Bakanlığı verilerine göre 2014 yılında 240 bin ton baklagil ihraç edildi.
Yerli üretim ihracat olmasa da iç talebi karşılamıyor. Buna rağmen yerli ürün ihracatı gerçekleşince iç talebi karşılamak için ithalat gereği artıyor. İşte bu nedenle geçen yıl 480 bin ton bakliyat ithal ettik. İthalata 370 milyon dolar ödedik.
Tabii ki otomobil, bilgisayar, uçak üretmek önemli.
Tabii ki ileri teknolojiye dayalı üretime yönlenmek zorundayız. Ama toprağımız var, insanımız var, öncelikle geleneksel tarım ürünlerimizi üretelim.
Pirinç, fasulye ve nohut ithal etmekten kurtulalım.

Her alanda çok üreten  bir ülke olmalıyız.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.