Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

FINDIK NİKÂHSIZDIR

Fındık sektöründe  büyük  değişimler olmaya devam ediyor. Eskiden üretici fındığını  satmak için  çok iyi seçer  kurutur  FİSKOBİRLİK  ve TMO  kapılarından  fındığı  vermek için 3-4 gece yatarlardı. Eski büyüklerimiz  o günleri  anlatıyor. Peki, bugün  durum ne artık fındık  seçende  yok iyi kurutanda yok çünkü  bu işin ticaretini  yapanlarda  bu işde  kusurlu  biz hem verimlilik  kalite  diyoruz ama  verimlilik  ve kalite  adına  gerekli  duruşlar sergilenmiyor. Üretici  güçlü  olsun  bu işin  ticaretini yapanlarda güçlü  olsun  peki tablo nasıl  fındık  sektöründe  olan  bu işin ticaretini yapanlarda üreticide  mutsuz  olduğunu  söylüyor. O zaman istikrar  ve mutluluk  adına  sağlam  bir altyapı ve lisanslı depoculuk  hayata  geçmelidir. Fındık  Entegre  sanayi  kurmuş olan  katma değer  yaratan  ülkemizde  50 bin aileye iş, istihdam  sağlayan  Fındık  sanayicisi  özel  teşvikler ile  desteklenmelidir. Üretici 2023 yılı 1 milyon  ton kabuklu  fındık üreten  bir Türkiye  için  desteklenme primleri  artırılarak  verimlilik  ve kalite  adına  güçlü  tutulmalıdır. Şimdi bu işin ticaretini  yapanların  kayıp ettiğini  ortaya  koyan gerçek hikâyemizi özetleyelim.  1960 yıllarda Türkiye’de fındık ticaretiyle uğraşan Rum asıllı Trifonidis ikisi büyük çaplı olmak üzere birçok kez iflas edince oturup manifesto yazmış. İşte o manifesto
Türkiye’de fındık ticaretiyle uğraşan Rum asıllı Trifonidis 1960 yıllarda ikisi büyük çaplı olmak üzere birçok kez iflas edince canına tak etmiş.
Canı fazlaca yanan Trifonidis malı mülkü satarak Yunanistan’a göç etme kararı almış. Yunanistan’a göç etmeden önce de 1964 Ağustos’unda 12 maddelik fındık manifestosu kaleme almış. Hikayeyi Habertürk gazetesinden okuyucusuna aktaran Abdurrahman Yıldırım maddeleri de sıraladı.

1. Fındık dinsizdir.

2. Fındık imansızdır.

3. Fındık nikâhsızdır.

4. Fındık kitapsızdır.

5. Fındık namussuzdur.

6. ‘Fındık işini iyi bilirim de, yaparım da’ diyen delidir.

7. ‘Fındık işinin ilerisini görürüm de, yaparım’ diyen zırdelidir.

8. Fındığı elinde tutup satmayacak olursan, yanlış yapmış olursun.

9. Fındık paran kadar mal alırsan ve hesaplı gidersen zarar etmezsin.

10. Fındıktan korkmayan Allah’tan da korkmaz.

11. Fındık hakkında konuşurken başkalarını dinle fakat tatbik etme.

12. Fındığın alış ve satışında fazla ısrar edersen, evvela malına, sonra da canına mal olur.

Evet, büyük  değişim devam ediyor. Çürük  elmalar  sağlam  elmalara  zarar  vermesin  sektör  kaliteye  ve verimliliğe  hem üreticisi  hem de  ihracatçısıyla  önem versin.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.