Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

Fındık ve ithalat

Ülkemize tarım ürünleri arasında en fazla döviz getiren fındıkta  gerçek dışı olaylarla zaman kayıp ederek gerçekten yapılması gereken çalışmalar maalesef yapılamıyor.

Ülkemizde hiçbir zaman ithalat serbest olmadı. Yapay gündemler fındığa sektöre zarar veriyor. Şimdi ithalat konusu ile ilgili önemli  açıklamalar yapan İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuzun açıklamalarını kısaca hatırlayalım. 
Stratejik tarım ürünleri arasında yer alan fındık konusunda ortaya çıkan “ithalat yasaklandı” şeklindeki spekülatif söylemler fındık fiyatlarının düşmesine ya da düşürülmesine bir sorumlu aramanın sonucudur. Fındık ithalatı 2009 yılında yasaklanmıştır. 13 Aralık 2016’da çıkarılan tebliğde de yasak mevcudiyetini korumuştur.

Ülkemizde halkı bilinçlendirmekle görevli olan bazı kurumlar da bu haberleri referans alıp, bu kapsamda 150 bin ton fındık ithalatı gerçekleşmiş olabileceğini, fındık fiyatının bu yüzden düştüğünü dahi ifade etmişlerdir. Bu mecralarda yer alan ‘geçmişte fındık ithalatına izin verildiği’ bilgisi tamamen yanlıştır.

Mart ayında çıkartılan Kanun’da, tebliğde yer alan bilgilerin tekrarına lüzum görülmemiş, ancak Kanun ile tebliğin çeliştiği algısı doğması sonucunda yeni bir tebliğ hazırlanmasına karar verilmiştir. 13 Aralık 2016 tarihli tebliğde de ilgili yasak kalmaya devam etmiştir. Ancak üzülerek görmekteyiz ki bu durum sonucunda, sanki daha önce bu yasak kaldırılmış ve şimdi tekrar yürürlüğe konmuş gibi bir algı oluşturulmaya çalışılmaktadır. Ülkemizin zor günlerden geçtiği bu dönemde bu tür yanlış ve yanıltıcı haberlerin hiç kimseye faydası olamayacağı gibi, bu tarz haberlerin varlığı gündemimizi gereksiz yere işgal etmekten öteye gitmeyecektir.
Fındıkta enerji altyapısı  sağlam  bir lisanslı  depoculuk hayata geçirilmesi için  harcanması  gerekirken  gerçek dışı  işlerle  zaman boşa geçiriliyor.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.