Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

Fındık ve Piyasalar

Ülkemize en fazla döviz girdisi sağlayan fındık milli ürünümüzdür. Üretimiz ve sektörün tüm paydaşları kazansın ülkemize daha fazla döviz girdisi sağlansın. Fındık ürünü 2009 yılından bugüne serbest piyasa ekonomisinde bu ne demek bir borsa gibi  bu sistemde  iyi fiyatı gördüğünde  maldan çıkacak ve satacaksın zarar etmeyeceksin demek. Ama belli kesimler serbest piyasa ekonomisinde  sadece fiyatların çıkması olarak görmek istiyor. Fındık  piyasası bu yılda 14-15 seviyelerini gördü. Arz ve talebe göre oluşan fındık fiyatları çıkınca başka yerlere düşünce sanayici ve ihracatçı suçlanıyor, hedef gösteriliyor. İşin kolayına kaçmaya taşlamaya şeytan aramaya devam. Popülist politika izleyenler  üreticiye  hep satmayın çağrısında  bulundular  ve zarar etmesine  yol açtılar. Sadece üretici değil   bunlara  inanan  manavlar da, fabrikacılarda  ticaret erbapları da  büyük maddi zararlara  uğradılar. Yılbaşından  sonra ticaret erbabının  uğradığı  büyük  zararlar  sektöre  büyük  zarar verecektir. Burada popülist  politika yerine  enerjimizi  çözüm için  harcamak  ve eksik kalanı çözmeliyiz. Eksik  kalanı defalarca yazdık, siyasetcinin yanına sorunla değil  çözümle  gitmek Gerekir Çözüm  altyapısı sağlam lisanslı depoculuktur.  Emanetin  piyasaya  yığılmasını  engellemek  için altyapısı  sağlam 14 borsanın  tamamında  lisanslı depoculuk hayata geçmelidir. Lisanlı depoya  üretici  malını  bırakacak  karşılığında  değerli  evrakla  bankadan kredi çekecek  böylece  piyasaların  çökmesine  fiyatların  düşmesine  neden olan emanet sorunu  ortadan  kalkacak. Ankara’ya, Almanya’ya, İstanbul’a üretici malını lisanslı depoya bırakarak rahat bir şekilde gidecek. Kafanın yorulması  ve enerjinin harcanması gereken tek önemli konu budur. Böyle sağı solu suçlayarak popülist politikalarla günü kurtarma sezonu kurtarma politikalarıyla fındık üzerinden siyaset yaparak  bu işler çözülmez. Hükümetin milletvekilleri  2009 yılından bugüne fındık üreticimize ödenen  Cumhuriyet  tarihinin en yüksek  ve en düzenli   ödemelerini ve 2009 yılından  bugüne  aslında tüm eleştirilere  rağmen  bu sistemde  üreticinin  hem piyasadan  birde Hükümetin  yaptığı  ödemelerle  daha güçlü tutulduğunu  popülist politika izleyen ve fındığı  siyasete  alet edenler  yüzünden  yeteri kadar savunamadılar. Piyasada  beklenti  yaratanlar  ve hayal kırıklığı  sonucu  üreticinin  yüksek  fiyatlardan  yararlanmasını  engelleyen  üreticiye  her fırsatta  fındığınızı satmayın  diyerek  üreticiye  ve piyasalara  zarar veren popülist politika yapmaya çalıştıkları için  bugünkü  tablodan sorumludurlar.

***

Ulusal Fındık Konseyi Başkanı   Sebahattin Arslantürk, "Fındıkta sadece fiyat odaklı yaklaşımla 700 bin hektar alanda 1 milyon ton üretimden, 500 bin tonların altına düşen hale geldik. Artık vizyonu olan bir fındık politikamızın olması lazım." dedi. Ülkemizde fındık dikim sahalarında verimi ve kaliteyi artırmak gerekiyor demişti.

Türkiye'nin bir numaralı tarımsal ihracat geliri elde ettiği fındığın, vizyonsuzluk yüzünden dünya üstünlüğünü kaybetme durumuyla karşı karşıya kalmaya başladı.
Dünyada son üç yıldır planlı fındık üretiminde hızlı yol alınıyor. "Gelecek 5 yıl içinde özellikle ABD, Çin, Balkan ülkeleri ve Gürcistan'da 500-750 bin ton üretim yapılacak alanlar planlanmıştır. Çin 59 hibrit çeşit geliştirmiş, sıfırın altında 35 ile 40 derecede ve 40 dereceye dayanıklı bu çeşitlerle fındıkta plantasyon alanlarında inanılmaz genişlemenin önünü açmıştır. Fındıkta sadece fiyat odaklı yaklaşımla 700 bin hektar alanda 1 milyon ton üretimden, 500 bin tonların altına düşen hale geldik. Artık vizyonu olan bir fındık politikamızın olması lazım. Bu konuda örnek olarak ABD'deki badem üretimi alınabilir."
Verim ve kaliteyi artırıcı faaliyetler kapsamında ağaçların yenilenmesi gerekiyor. işlemin sertifikalı fidanlarla belli bir plan dahilinde yapılması gerekir.
Küllenme, yeşil kokarca, Amerikan kelebeği gibi zararlılarla kimyasal ve biyolojik mücadelenin hassasiyetle yapılması gerekiyor.
Avrupa Birliği'nin natürel fındık ithalatında yüzde 3 oranında uyguladığı gümrük vergisinin sıfırlanması için gerekli girişimlerde bulunulması gerekiyor. Gelir kaybı desteğinin ise verim ve kaliteyi önde tutan anlayışla verilmesi gerekir. Enerjimizi  fındık  üzerinden  siyaset yapmak yerine  çözüme  yorarsak  ülke genelinde  bir bakmışız altyapısı  sağlam  14 borsanın  tamamında lisanslı  depoculuk hayata geçmiş  görürüz. Hükümetin  zaten lisanslı depoculuk sözü olduğunu  bu sözünü  yerine getirmesi  fındıkta  sorunları  çözecektir.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.