Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

İhracat Önemli

Ülkemiz için ihracat çok büyük önem arz ediyor. Tarım ürünleri  arasında  en fazla  döviz girdisi sağlayan ürünümüz  milli ürün  fındığın  verimlilik  artırma  ve dikim sahalarından  daha fazla  ürün  elde  etmek  istikrarı  sağlam  bir lisanslı depoculuk ile  sağlamak  geleneksel  pazarlar  dışında  yeni pazarlar  bulmamızı  istikrar sağlayacaktır.  

Devletin  fındıktan  daha fazla katma değer üreten  sanayi  kuruluşlarını daha  fazla  desteklenmesi büyük  önem arz ediyor. İhracat  çok önemli ülke genelinde  olup bitenlerin  yansımaları  ve ihracatta  son noktaya  ekonomistlerin nasıl  baktığını  kısaca  hatırlayalım.  Ekim ayında ihracatta beklenen artışı gerçekleştiremedik, ihracat gelirinde de gerileme devam etti.
Ekimde ihracat gelirimiz geçen ekime göre yüzde 4.6 oranında geride kaldı.  On aylık dönemde geçen yılın yüzde 3.7 gerisindeyiz. 12 aylık dönemde ise yüzde 5 oranında geri kalma var. Aylık, 10 aylık ve 12 aylık karşılaştırmalar ihracattaki duraklamanın bir türlü atlatılamadığını, duraklamanın kalıcı olma tehlikesini işaret ediyor. Ekim ayında 11 milyar 727 milyon dolar ihracat geliri elde edebildik. Yılın ilk on ayında ihracat gelirimiz 115 milyar 952 milyon dolar. 12 aylık dönemde (yıllık) ihracat gelirimiz 139 milyar 385 milyon dolar oldu.
Yılın ilk 10 ayında toplam ihracat gelirinde tarım ürünleri ihracatının payı yüzde 15, sanayi ürünlerinin payı yüzde 82 oranında. İlk 10 ayda 16 milyar 193 milyon dolarlık tarım ürünleri ihracatında 5 milyar 149 milyon dolarla tahıl ihracatı önde geliyor.
Enflasyon oranları açıklandığında, toplam gıda harcamasında çok az payı olmasına rağmen nasıl domates ve biber fiyatları öne çıkarsa, tarım ürünleri ihracatı gündeme geldiğinde genelde sadece yaş meyve ve sebze ihracatı üzerinde durulur.
Yaş meyve ve sebze ihracat geliri ilk 10 aylık toplam ihracat gelirinin yüzde 1.3’ü büyüklüğünde. 1 milyar 396 milyon dolardan ibaret.
Ekim ayı ihracatında otomotiv ana ve yan sanayinin ihracat geliri yüzde 8.2 artışla 2 milyar 190 milyon dolar oldu.
İkinci ve üçüncü sıralarda 1 milyar 431 milyon dolarla hazır giyim ve konfeksiyon sanayii ve 1 milyar 239 milyon dolarla kimyevi maddeler sektörleri var.
Tekstil ve hammaddeleri ihracat gelirleri ayrı izleniyor. Ekim ayı ihracat geliri 693 milyon dolar. Tekstil ve giyim sanayi ihracat gelirleri birleştirildiğinde 2 milyar 124 milyon dolarla otomotiv ana ve yan sanayi ihracat gelirlerini yakalıyor.
Yılın ilk 10 ayında ihracat miktar olarak yüzde 4 arttı. 85.7 milyon ton oldu. Daha çok malı daha ucuza sattık.
İhracat geliri ve ihraç olunan malların ağırlığı dikkate alındığında, 2016 yılında ihraç ürünlerinden ortalama kilo başı 1.30-1.35 TL ihracat geliri elde ettiğimiz anlaşılıyor.
Dünya üzerinde 235 ülkeye ihracat yapıyoruz. Ekim ayında 102 ülkeye yapılan ihracat arttı. 133 ülkede gerileme oldu.
AB pazarı önemli
En fazla ihracat yapılan ilk 5 ülke arasında Almanya’ya ihracat yüzde 0.1 azaldı, İngiltere’ye yapılan ihracat yüzde 15.2 azaldı, Irak’a yapılan ihracat yüzde 13.1 azaldı. Ülke grubu bazında bir önceki yılın aynı dönemine göre Avrupa Birliği’ne ihracatta yüzde 4.7 oranında gerileme oldu. Buna rağmen en büyük pazarımız AB pazarı. İhracatımızın yüzde 49.5’ini AB pazarına, yüzde 18.4’ünü Ortadoğu ülkelerine ve yüzde 8.6’sını Afrika pazarına yaptık.

Sonuç olarak hep beraber ihracatı  önemsemeliyiz.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.