Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

İSTİHDAM VE ÜRETİM

Ülke genelinde olduğu gibi Ordu ve ilçelerimiz de yapmamız gereken yatırımların önünü açarak istihdam projelerini hayata geçirmek olmalıdır.15 Temmuz da ülkemiz uçurumun uçundan döndü. Ekonomi çok büyük önem kazandı. Bankalar sanayicinin, iş dünyasının yanında olmalı zorluk yerine yeni imkânlar yaratmalı, siyasilerimiz, yerel yönetimler projelerin önünü açmalıdır. Ekonomistler ülkemiz de ki tabloya bugün için istihdam vurgusu yaparak işsizliğin azaltılması uyarısından bulunuyorlar. Kısaca genel durumu ekonomistler gözüyle özetleyelim. Bu yılın temmuz ayında yaşanan başarısız darbe girişimi ekonomiyi sarstı. Ülkemizdeki üretim ve istihdam rakamlarını oldukça olumsuz etkiledi.

Haziran ayında işsizlik oranı yüzde 10.2 idi. Temmuzda yüzde 10.7 seviyesine kadar yükseldi.

Bu noktada hatırlatalım, geçen yıl temmuz ayında işsizlik oranı yüzde 9 olmuştu.

Geçen yılın temmuz ayına göre de haziran ayına göre de işsizlik oranında yükselme var.

2015 yılının temmuz’ ayından 2016 Temmuz’a çalışmak isteyen kadın ve erkek sayısı 650 bin arttı.

Bunların 300 bini iş bulabildi, 350 bini iş bulamadı. İş bulamayanlar işsizler ordusuna eklenince işsiz sayısı 3 milyon 325 bine ulaştı.

Geçen yılın aynı ayında 3 milyonun altındaydı.

İstihdam rakamlarına bakıldığında önemli olan tarım dışı ve genç işsizlik oranlarındaki artıştır.

Tarım dışı işsizlik oranı geçen yıl yüzde 12 iken, bu yıl yüzde 13, genç işsizlik oranı geçen yıl yüzde 18.3 iken, bu yıl yüzde 19.8 oldu.

Toplam 27 milyon 650 bin çalışanın 22 milyona yakını tarım sektörü dışında çalışıyor. Tarımda çalışan nüfus 6 milyonun altına geriledi.

Ülkemizin nüfusu sürekli olarak artıyor. Dolayısıyla her yıl çalışmak isteyenlerin sayısı hızla artıyor.

Çalışmak isteyenlerin iş bulabilmesi elbette ki ekonominin büyümesine bağlı. Temmuz ayında 650 bin kişi iş arayışına çıktı.

Eğer ekonomi iş yaratmaya devam etmese idi bir yıl boyunca iş aramaya çıkanlar ve de işini kaybedenler işsizler ordusunu büyütecekti.

Yavaşlamasına rağmen ekonomi temmuza gene de 300 bine yakın kadın ve erkeğe ek yeni iş imkânı yarattı.

Ama temmuz ayında yaratılan iş imkânı yetersiz kaldığından 350 bin kişi işsizler ordusuna eklendi.

Her şeye rağmen, yavaşlamasına rağmen, ekonominin iş yaratması olumludur.

Ne var ki iş bulabilenler genelde hizmetler sektöründe iş bulabiliyor.

Sanayi alanında çalışan sayısı temmuzda bir ay önceye göre de bir yıl önceye göre de geriledi. Olumlu gelişme, ücretle ve yevmiyeyle çalışanların sayısının artmasıdır.

Kayıt dışı çalışanların oranı azalıyor. Kayıt dışı çalışanların oranı yüzde 34’e geriledi. Her 100 çalışanın 34’ü kayıt dışı. Bu oran bir zamanlar yüzde 50’lerde dolanıyordu.

İşsizliğin ilacı üretim artışıdır. Sanayide büyümedir Üretimi ve özellikle sanayi üretimini artıracağız ki işsizlik sorununu çözebilelim. Siyasiler yatırım projelerini hızlandırmalı gündem yatırım ve istihdam olmalıdır.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.