Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

ORDU EKONOMİSİ

Ordu ilinin Büyükşehir belediyesi olması ile Ordu ilimiz Karadenizin yükselen kutup yıldızı durumuna gelmiştir. Siyasetin ve idarenin bu tabloyu istihdam yatırımlarıyla taçlandırıp, göçü önleyerek Ordu’da yeni yatırım alanlarını Altınordu, Fatsa, Ünye ilçelerimize kurarak hayata geçirmelidir.

Ordu ilimizin ekonomik gerçeklerine baktığımızda kayıtlar bize şu bilgileri veriyor. 

İhracatın büyük bir kısmını natürel iç fındık ve işlenmiş fındık ürünleri teşkil etmektedir. Bunun yanında Çamsan MDF, laminant parke, Sagra çikolatalı mamuller, hamsi filetosu, çimento, bentonit, sunta, bakır cevheri, çinko, Turan Seramik, Doğuş Çay, konsantresi,  Altaş yağ, Fındık sıvı yağ gibi ürünler fındık enteğre sanayilerinden fındık başlıca ihraç mallarıdır. Ordu ilini 2013 yılına ait toplam ihracat miktarı 290 Milyon dolar olup en önemli ihracat kaleminin fındık ve mamulleridir; bu nedenle en çok ihracat yapılan dönem Ağustos-Eylül-Ekim dönemidir.

80 farklı ülkeye ihracat yapılan Ordu ilinden en fazla ihracatın yapıldığı ülkelerin başında Almanya gelmektedir.

TUİK verilerine göre Ordu ili 2013 yılında 81 Milyon dolar ithalat gerçekleştirmiştir. İlimizin ithal ettiği ürünler ise ev ve işyerlerinde yakacak olarak kullanılan kömür, kerestelik tomruk, MDF ve laminant parke yapımında kullanılan odun, gübre, dekoratif kağıt, üre, metanol, fındık tarımında kullanılan çeşitli ilaçlama makineleri, küçük el aletleri gibi ürünlerdir.

Ordu ili tarım ağırlıklı bir ekonomiye sahiptir. İl ekonomisinde sanayi sektörü, tarım ve hizmet sektörlerine oranla daha küçük bir paya sahiptir ve sanayi sektörüne yönelik özel sektör yatırımları da gıda, orman ürünleri ve mobilya sanayi, tekstil, madencilik ve toprağa dayalı sanayi, çimento ve hazır beton imalatı sektörlerinde yoğunlaşmıştır.

Ordu Organize Sanayi Bölgesi’nin toplam büyüklüğü 60 hektardır. Bölgede toplam 74 adet sanayi parselinin 70 adedi tahsis edilmiş olup 66 firma üretime geçmiş, 2 firma inşaat aşamasındadır. Üretimde olan firmalarda toplam 2 bin 200 kişilik istihdam sağlanmaktadır. Bu rakamlar 2016 yılının son günlerine geldiğimiz bu aylarda daha iyi bir noktaya geldi. Ordu adına hep beraber üretmek birlik olmak zorundayız. Unutmayalım ki birlikte rahmet ayrılıkta azap vardır.

Her şey daha güzel bir Ordu için.


MAKALEYE YORUM YAZIN
serdar serdar 11.01.2017

İhracattaki duşuşun sebebi ureticimi oldu murat.?eski fındıkla yeni fındıkğa çok para falan.allah senin gibileri bildiği gibi yapsın.size yol vermesin

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.