Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

Ordu ekonomisi 

Ordu ilini yönetenler  ortak akıla  önem vermeli, siyaset, yerel yönetimler  bürokratik engelleri  azaltmalılar. Ordu ekonomisinin  gelişmesi  ve kalkınması  adına  profesyonel uzmanlar  tarafından  Ordu'nun gelecek  yeni yatırımlar  ve fırsatlar  haritası  yatırım  yapmak isteyenler  için  bir kitapçık  haline  getirilerek  iş dünyasına  yatırımcıya  sunulmalıdır. Ordu şehri bu haliyle  yatırımcıya  arazi tahsis edemeyen  alt yapı eksikliği devam eden il konumundadır. Ordu merkez  ve Fatsa, Ünye için  organizeler  yeni istihdamlar için hayata geçirilmesini sağlanmalıdır.

Ordu ve ilçeleri  adına zaman  iyi kullanılması gerekiyor. Ordu ekonomisi büyük ölçüde tarıma dayanır. Faal nüfusun % 80’i tarım sektöründe çalışır. Son senelerde sanayi de gelişmiştir. Havalimanı, Karadeniz-Akdeniz yolu projesi, Çevre yolu projesi Ordu ilimizin altyapı eksiklerini giderecek  projelerdir. 
Ordu ilinde ekime müsait topraklar çok azdır. Fakat iklimi yumuşak ve yağış boldur. Ekilemeyen yamaçlara fındık ağacı dikilir. Ordu’da tarım fındık demektir. Fındık aslında bir orman ağacıdır. İl dâhilinde fındık ağacı sayısı 100 milyona yaklaşmaktadır. Bunlardan ortalama 80.000 ton fındık elde edilir. Fındığın yetiştiği bölgeler; merkez ilçe (Ordu), Fatsa, Ünye, Ulubey ve Perşembe ilçeleridir. Fındıktan sonra yetişen diğer tarım ürünleri mısır, patates, fasulye, soya, buğday ve arpadır. Bunların dışında turunçgiller, çay, lahana ve barbunya da yetişir. Fındıkta  istikrar  için  altyapısı sağlam bir lisanslı depoculuk hayata geçmelidir. Emanet  sistemi  piyasalara  zarar veriyor. 
 Türkiye’de en çok fındık Ordu’da yetişir. Türkiye’deki fındık ağaçlarının dörtte biri bu ildedir. Ordu’nun tombul fındık cinsi bütün dünyada meşhurdur. Dışarıya satılarak döviz temin edilir. Fındık, Ordu ilinin her şeyidir. Senelerce önce sadece sahil bölgesinde fındık yetişirken bugün yüksek bölgelerde de yetişmeye başlamıştır.
Ordu ilindeki yaylalar hayvancılığa elverişlidir. Aybastı, Gölköy, Mesudiye ve Korgan ilçelerinde hayvancılık çok gelişmiştir. En çok koyun ve sığır beslenir. Arıcılık gelişmiştir.
Balıkçılık oldukça ileri durumdadır. En çok avlanan balıklar hamsi, istavrit, kefal, mezgit, kalkan ve barbunyadır. Ayrıca kara sularında bol miktarda palamut, torik, zargana ve uskumru bulunur.
Ordu ili orman bakımından çok zengindir. İl topraklarının % 41’i ormandır. Ormanlarda ladin, köknar, kayın, meşe, gürgen, kızılağaç, kestane, kavak, sarıçam ve Akçaağaç bulunur. İl dâhilinde 200 bin hektar orman ve 50 bin hektara yakın fundalık vardır. Senede ortalama 250 bin m3 sanayi odunu ve 125 bin ster yakacak odunu elde edilir. 122 köy orman içinde ve 145 köy orman bitişiğindedir.
 Ordu ili maden bakımından zengin sayılmaz. İl dahilinde kurşunla karışık çinko, bakır, kil ve Aybastı ile Gölköy arasında linyit yatakları vardır.

Ordu ekonomisi  her alanda  alt yapı eksikliklerini  gideren  iş dünyasına  güçlü bir ekonomi  ve yeni yatırımlar için  yatırım  haritası  sunabilen  bir il konumuna  ili yönetenler  tarafından gelmelidir.

Her şey daha güzel bir Ordu için. 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.