Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

ORDU VALİSİ VE FINDIK

Ordu veya Giresun Valisi olup da, fındık konuşmamak mümkün değildir. Bölgemizde fındıktan daha fazla verim almanın gerektirdiği bilimsel bir gerçek olup Ordu-Giresun illerinde dönümden alınan verim 70-80 kiloda kalmış… Batı Karadeniz’de verimlilik dönümde 150 kilo, İtalya, İspanya gibi ülkelerde 250-300 kilo olduğu bir gerçektir.

Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu iyi niyetle bu tablonun Ordu il ve ilçelerimiz de verimliliğin artması gerektiğini ortaya koydu. Ancak yıllarca fındık üzerinden bölgemizde siyaset yapıldığından, popülist politikalar geçmişte çok uygulandığından fındıkta iyi niyetle bir şey söylediğinde bunu hemen başka noktalara çekerek tepki veren kesimler var.

Hükümet Cumhuriyet tarihinin en yüksek ödemelerini düzenli olarak üreticimize piyasa şartlarında ezilmemesi için yapıyor. Fındıkta eksik kalan emanet fındıkların piyasalara yığılmasını engelleyecek denge görevi görecek altyapısı çok sağlam bir lisanslı depoculuğa ihtiyaç var. Bölge milletvekilleri fındıkta yapılan güzel işleri yeteri kadar savunamıyorlar. Çünkü halen gerçekleri görmek yerine popülüst politika izleyen kesimler üreticiyi yanlış yönlendirerek mahalle baskısını herşeyi kullanarak yapmaya devam ediyorlar. Sadece bu yıl Ordu ilimize 400 milyon destekleme parası girdi. Fındıkta verim ve kalite arttığında bahçelere bakıldığında üretici dönümden 70-80 kilo yerine 250-300 kilo aldığında üreticimiz daha fazla kazanacak. Ordu Valisi fındığın önemini çok iyi bilen bir validir. İyi niyetle; fındık haricinde yan gelirlere de bakın, her şeyinizi fındığa bağlamayın demek istemiştir.

Bunu zaten bir sonraki açıklamasında çok net bir şekilde üreticimiz beni yanlış anladıysa özür dilerim diyerek de ortaya koydu zaten. Maalesef ülke olarak bölge olarak ağırlıklı olarak tarım ülkesi olmamıza rağmen köylerde hayvancılık bitmiş, köylerde üzülerek görmekteyiz ki şehir hayatı yaşanıyor. Büyükbaş, küçükbaş hayvancılık ölmüş, köy bakkallarından yumurta, süt, ayran, yağ, peynir, tüp, ekmek satın alınıyor.

Hammadde pahalıysa bunun için hayvancılık ölüyorsa, köylerde şehir hayatı yaşanıyor, hazır satın alma çoğalıyorsa, Tarım Bakanlığı, Tarım il müdütlüğü kanalıyla yeni teşfikler sunmalı, köylerimizi eski bereketli günlerine döndürmeliyiz. Ordu valimiz ve Büyükşehir belediye başkanımızda Türkiye’nin en fazla fındığının yetiştiği Ordu ilimiz de  Bal ve Kividen sonra geleneksel hale gelecek çok geniş çaplı   yapılacak fındık festivali ve güzel bir fındık müzesi Ordu ilimiz adına bekliyoruz.

Her şey daha güzel yarınlar için.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.