Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

PİYASANIN EN İYİ SEÇİLMİŞ FINDIKLARINI ALIYORUZ”

İtalya’da spekülasyon yapan bir derneğin açıklaması ülke genelinde gereksiz bir şekilde yer aldı. Çünkü istedikleri süpekilasyona yardımcı olmuş oluyoruz.

Daha öncede yazdım, Türkiye dünyanın en kaliteli fındığını üretiyor. Türkiye fındığını zaten en çok Avrupa ülkelerine satıyor. En güzel cevabı  Ferrero firması yaptığı açıklamayla verdi zaten. Ürünlerinde kaliteli Türk fındığını kullanan ve her fırsatta “Türk fındığı bizim için vazgeçilmezdir”, diyen Ferrero firması önemli açıklama yaparak Türk fındığını yüzde 60’a yakının tek başına alan firma olarak cevap verdi.

Türkiye’nin fındık devi Oltan Gıda’yı 2014 yılında bünyesine katmış olan Ferrero’nun açıklamasında, kuru meyvede kullanılan zararlı maddelerin mevcudiyeti, satın alınan ham maddenin kalitesine ve hasat, seleksiyon, depolama ve işleme sürecine bağlı olduğu vurgulanarak, “Ferrero olarak her zaman, hem kalite hem de gıda güvenliği açısından piyasanın en iyi seçilmiş fındıklarını alıyoruz” denildi.

Avrupa Komisyonu’nun, kurutulmuş meyve aflatoksin tolere edilebilir üst sınırını, 2009 yılında 4’ten 10 ppb’ye (milyarda kısım) yükselttiği hatırlatılan açıklamaya şöyle devam edildi: “Ferrero, üretim sistemini bizzat, sürekli ve detaylı bir biçimde kontrol ederek mevcut limiti korumuş, böylece ürünlerine yasal limitlerin çok üstünde bir güvenlik seviyesi sağlamıştır. Piyasadaki mevcut ürünlerimiz analiz edilerek yaptığımız beyanların doğruluğu kolayca tespit edilebilir.”

Öte yandan, bağımsız bir Alman Vakfı olan Stiftung Warentest (Nuss-Nougat- Cremes: Schmeckt Nutella wirklich am beste) geçen Nisan ayında Almanya ve İtalya’da üretilen fındıklı 21 sürülebilir kremi tahlil ettiğini belirten Ferrero, bu tahliller sonucunda zararlı katkı maddesi analizinde sadece Nutella ve bir başka fındıklı kremin en iyi sonucu verdiğini anımsattı.

Açıklama, “Ferrero için tüketici sağlığı, kesinlikle en önemli değerdir” ifadeleriyle sonlandırıldı.

İtalyan devi Ferrero, dünya genelindeki 20 fabrikasından birini, 300 milyon liralık yatırımla 2013 yılında Manisa'da açmıştı.

Türkiye'deki yıllık cirosu 1.2, dünyada ise 10 milyar Euro'ya ulaşmış olan şirket, tüm rakiplerini geride bırakacak bir hamle yaparak, Türkiye'nin en büyük fındık ihracatçısı olan Oltan Gıda'yı satın almıştı.
İtalya Ulusal Çiftçiler Konfederasyonu (Coldiretti), içerdiği kanserojen aflatoksin maddesinde belirlenen sınır limitini aştığı gerekçesiyle Türk fındığını en tehlikeli gıda olarak göstermişti. Coldiretti ayrıca, İtalya'ya Türk fındığı ithalatının 2015'te yüzde 47 artarak 295 milyon Euro'ya ulaştığı ve böylece tarihi bir rekor kırdığını da vurgulamıştı.

Her şeyi Ferrero yaptığı açıklamayla cevap niteliğinde ortaya koydu. Türk fındığı dünyanın en kaliteli  fındığı bizim yapmamız gereken daha fazla verimi ve kaliteyi artırarak 2023 yılında 1 milyon ton kabuklu fındık üreten ülke olmalıyız. İstikrarlı piyasalar için de 15 borsanın tamamına ürün ve ihtisas, lisanslı depoların hayata geçirmemiz her şeyi çözecektir.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.