Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

Rekabet Kurulu ve Fındık

Rekabet Kurulu ülkemiz açısından çok önemli bir kurum olması nedeniyle tespitleri de çok büyük önem arz etmektedir. Rekabet Kurulunu son yıllarda Ferrero’nun, Oltan firmasını satın almasını onaylaması ve fındık sektöründe yaptığı araştırmalarla çok sık duymaya başladık. Fındık sektörüyle ilgili şikayetleri inceleyen kurum,  karar ve tespitlerini açıkladı. Bu önemli tespitlerin altını tüm kesimleri çok dikkate almalıdır.

Özellikle devamlı olarak gerçek dışı iddialarla rekabet kurulunu devamlı meşgul eden kesimler bu raporun sonucunu iyi okumalıdır.

-Fındık üretimi asli uğraş, fındık geliri de asli gelir olmaktan çıktı.

-Fındık üretim verimliliğinin Avrupa ülkeleri ve ABD’nin oldukça altına düştü.

-Üreticiden ihracatçıya kadar birçok kesimin rekolte tahminleri üzerinden fiyatlara etki etme çabası dikkat çekiyor.

-Fındık piyasasına yönelik olarak sektör araştırması yapılacak.

Kamuoyunda gündeme gelen ve bazı basın yayın organlarında da zaman zaman yer verilen, fındık alım piyasasında faaliyet gösteren teşebbüslerin anti-rekabetçi uygulamalar içerisinde bulundukları iddialarının değerlendirilmesi amacıyla Rekabet Kurulu tarafından re’sen yapılan ön araştırmanın sonuçları bu iddiaların asılsız olduğunu ortaya koyuldu.

 

Başta Doğu Karadeniz olmak üzere Karadeniz Bölgesi’nin tamamı için önemli bir ekonomik uğraş olan fındık üretimi son yıllarda önemli yapısal değişikliklere maruz kalmış, bu değişiklikler sektörün kırılganlığını ve üreticilerin gelirini önemli ölçüde etkilemiştir. Büyük bölümü belirli ölçeğin altındaki üretim alanlarında fındık yetiştiren üreticilerin, köyden kente göç nedeniyle üretim alanlarından uzakta şehir ve metropollerde yaşamaları fındık üretimini asli uğraş, fındık gelirini de asli gelir olmaktan çıkarmıştır. Bu durumun, özellikle Doğu Karadeniz bölgesindeki üretim alanlarında zirai uygulamaların zamanında ve yeterince yapılmamasına etki ettiği görülmektedir.

Öte yandan fındık üretiminin yapıldığı kırsal kesimde nüfusun azalması, işçilik maliyetlerinin artmasına ve fındık üretiminde hasat verimliliğinin yanı sıra ekonomik verimliliğin de düşmesine neden olmaktadır. Gerek üretim verimliliğinin düşük olması ve gerekse başta işçilik olmak üzere artan üretim maliyetleri, piyasa fiyatlarının fındık üreticileri tarafından yeterli görülmemesi sonucunu doğurmaktadır.

Ayrıca, fındığa ilişkin devlet destekleri nedeniyle, Samsun, Düzce, Sakarya ve çevresindeki verimli düz ovalarda son 30-40 yılda fındık, birçok tarım ürününü ikame eder vaziyete gelmiş ve büyük fındık sahaları oluşturulmuştur. Sulamaya ve makineli tarıma elverişli bu üretim alanlarında, Doğu Karadeniz bölgesi ile kıyaslandığında kayda değer biçimde daha yüksek üretim ve ekonomik verimlilik elde edilmektedir. Batı Karadeniz’de fındık üreticilerinin arazi koşulları nedeniyle maliyet avantajlarının daha yüksek olması ve bunun fındık gelirlerine yansıması, Doğu Karadeniz’deki üreticilerin fındık alım fiyatlarından daha fazla şikâyetçi olmalarında etkin bir rol oynamaktadır. Lisanslı depoculuğun önemi, emanet sisteminin sektöre verdiği zararlar,fındıkta ülke olarak verimi ve kaliteyi artırmak gerektiği bu raporda açıkca var.Tüm paydaşlar bu raporun sonuçlarını iyi görmeli ve gereğini yapmalıdır.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.