Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

Rekabetçilik

Fındık sektörüyle ilgili Ordu Ticaret  ve Sanayi Odası, fındık  sanayicilerinin de  katıldığı  bir toplantı yaptı. Piyasalarda  alıcının  güçlü  olması  kadar satıcının da  güçlü  olması  istikrar açısından  sağlıklı piyasa  hareketleri  için  büyük  önem arz ediyor. Bugünkü  fındık  sektöründe  rekabetçilik  çok önemli bir konu  şimdi  yapılan bu toplantıyı  kısaca hatırlayalım. 

Ekonomi Bakanlığı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Programı kapsamında desteklediği 3 milyon dolarlık kullanılabilir bütçeli, projenin toplantısı, proje iştirakçisi 16 firmanın katılımları ile Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) toplantı salonunda gerçekleşti. Toplantıda firmaların eksiklikleri ve neler yapılabileceği konusunda bilgi alışverişi yapıldı. Ordu ekonomisi için olumlu sonuçlanacak proje şimdiden katılımcı firmaları heyecanlandırırken, aynı zamanda firmaların bir bütün halinde hareket etmesini de sağladı.
 

Toplantıda konuşan Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin; “Bu proje Ekonomi Bakanlığının ticarette rekabetçiliği artırma projesi olarak biliniyor. Projenin adı URGE projesi, yani iç ticaretle değil, dış ticaretle ilgili bir proje, biz bu proje kapsamında sizleri ihracat yaptığınız ülkelere yurt dışına götüreceğiz. Bunun yanı sıra yurt dışındaki alıcıları da Türkiye’ye getireceğiz. Tabi bu işlemler gerçekleşirken eğitim programları yaparak bazı konularda bilgiler aktaracağız. Bu projenin kullanıla bedeli 3 milyon dolar civarında olup, bu projenin yüzde 75’ini Ekonomi Bakanlığı karşılıyor. Bu proje aynı zamanda ücret ödemeden yurt dışındaki alıcılarla bir araya gelmek oluyor. Bu proje 2018 yılın sonunda bitecek, bu proje bitinceye kadar da 10 defa yurt dışına çıkacağız, yurt dışındaki alıcıları da buraya davet edeceğiz. Aynı zamanda mevcut olarak ihracat yaptığımız ülkelerin dışında da yeni ihracat yapabileceğimiz ülkeleri keşfedeceğiz. Yurt dışına çıkarak fındığımızın kalitesini bütün dünya ya göstermiş olacağız.” dedi.

Daha sonra toplantıda bir takım veriler üzerinden proje iştirakçisi firmaların yöneticileri ile karşılıklı bilgi alışverişinde bulunarak, eksiklikleri ve daha fazla neler yapılabileceği konuşuldu. 

Strateko Eğitim Danışmanlık firma temsilcisi olan Dr. Yasemin Aladağ bilgilendirmelerde bulunurken, firma sahipleri de fındığın kalitesini artırma yolunda, fındığı tanıtma yolunda neler yapabileceklerini söyleyerek karşılıklı notlar alınarak projenin amacına ulaşılması sağlandı.

Bu seminerler  artarak  iş dünyası için  devam etmelidir. Her şey daha güzel bir Ordu için.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.