Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

Sisteme  Girilmiyor

İş dünyası  KOSGEB kanalıyla  verilecek olan  50 bin TL’lik  kredi için  ülkemiz  genelinde  bu imkana büyük  ilgi gösterdi. Ancak iş dünyası  temsilcilerimiz KOSGEB  sisteminin  devamlı  gittiğinden  banka  müdürleri  bize  böyle  bir  bilgi  gelmedi  şeklinde  konuşmalardan  çok canları  sıkılmış  durumdadır. Üreten insanları  KOSGEB  ve banka kapılarına  yığdınız  güzel ama nedir bu siteme  girilmiyor, banka müdürlerinin  bir şeyden  haberi yok. Yazık günah… Üreten topluluğa  bu yapılmaz. Acilen gerekli  bilgilendirmeler  yapılmalı, müracaat  süreleri  uzatılmalıdır. Valiliğimiz, TSO  başkanı  sürecin  olumlu  gitmesini  sağlamalıdırlar.

Şimdi ekonomistlerin  gözüyle ülke geneli işsizlik  tablosuna  bakalım.
İş arayan çok ama yarısı iş bulabiliyor. Nüfusumuz artıyor. Bir yılda çalışmaya hazır 828 binin 408 binine iş bulunabildi. 420 bin kişi issizler ordusuna eklendi. İşsizliği azaltabilmenin tek çaresi ise üretimi artırmak.

Eylül ayı işsizlik oranı yüzde 11.3 oldu. Yılın ilk ayında ocak ayında işsizlik oranı 11.1 idi. Nisanda 9.3’e kadar geriledi. Sonra yükselişe geçti.
İşsizlik oranının artmasının nedeni işten çıkarmalar değil. İş aramaya başlayanlar iş bulamadıklarından işsizlik oranı yükseliyor.
İşyerlerinde işten çıkarmalar var ama ülke genelinde çalışan sayısı ocak ayından eylül ayına 1 milyon 300 bin arttı. 26 milyon 300 binden 27 milyon 600 bine yükseldi.
Nüfusumuz artıyor. İş bulduklarında çalışmak isteyenlerin (bunlara işgücü diyoruz) sayıları artıyor.
Eylül ayı itibarıyla bir yılda 15 yaş üstü nüfustaki artış 860 bin. Bir yılda iş bulduklarında çalışmaya hazır kadın ve erkeğin sayısındaki artış 828 bin.
İşsizler 420 bin arttı
Çalışmaya hazır 828 binin 408 binine iş bulunabildi. 420 bini işsizler ordusuna eklendi.
Bir yılda işsizler ordusunun sayısının 420 bin artması, işsizlerin sayısının 3 milyon 100 binden 3 milyon 520 bine yükselmesi olumsuz bir gelişmedir. Ancak, işsiz sayısındaki büyük artışı değerlendirirken ekonomideki yavaşlamaya rağmen ekonominin bir yıl içinde 408 bin kişiye iş imkânı yarattığını da dikkate almakta yarar vardır.
Tarım dışı işsizlik oranımız artıyor. Genç nüfusta işsizlik oranı artıyor. Bunlar istihdam politikaları oluştururken dikkate alınması gereken sorunlar.
Gençler iş bulamıyor
Bir yıl önce 15-24 yaş arası nüfusta işsizlik oranı yüzde 18.5 iken bu yıl yüzde 19.9 oldu. 15-24 Yaş arası nüfusta ne işte, ne eğitimde olanların oranı yüzde 25.7’den yüzde 25.8’e çıktı.
Okula gitmeyen 15-24 yaş grubundaki her 4 gencin biri sokaklarda dolaşıyor. Sokaklarda dolaşan gençlerin sayıları 3 milyonu aşmış durumda.
Artan nüfusumuza iş bulabilmenin, işsizliği azaltabilmenin tek çaresi var: Üretimi artırmak. İnşaat harcamalarıyla işsizliğe çare bulamayız. Sanayi üretimi artırmaya mecburuz.
Sanayi üretimi artırmak için ise talebin canlanması lazım. İç talebi canlandıracak, ihracatı artıracak politikaları geliştirmeden üretim artamayacak. KOSGEB  imkânları  sorunsuz  iş dünyasına yansıtılması  işsizliği  azaltmada etkili olacaktır.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.