Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı

TİCARET VE SANAYİ ODALARI

Her ilde Ticaret ve Sanayi Odalarından beklentiler çok büyüktür. Ticaret ve Sanayi Odaları ilin ekonomik tüm rakamlarına poatansiyeline hâkim olması gereken çok önemli kurumlardır. Üyeler neler bekliyor, üyelerimi nasıl daha fazla geliştirebilir ve hizmet verebilirim sorusunu hep kendisine sorması gereken çok önemli bir kurumdur. 

Kanuna göre ise odaların görevlerini kısaca hatırlayalım.
-Meslek ahlâkını, disiplini ve dayanışmayı korumak ve geliştirmek, ticaret ve sanayinin kamu yararına uygun olarak gelişmesine çalışmak.
- Ticaret ve sanayiyi ilgilendiren bilgi ve haberleri derleyerek ilgililere ulaştırmak, ilgili kanunlar çerçevesinde resmî makamlarca istenecek bilgileri vermek ve özellikle üyelerinin mesleklerini icrada ihtiyaç duyabilecekleri her çeşit bilgiyi, başvuruları durumunda kendilerine vermek veya bunların elde edilmesini kolaylaştırmak, elektronik ticaret ve internet ağları konusunda üyelerine yol gösterecek girişimlerde bulunmak, bu konularda gerekli alt yapıyı kurmak ve işletmek.
-Ticaret ve sanayiye ait her türlü incelemeleri yapmak, bölgeleri içindeki iktisadî, ticarî ve sınaî faaliyetlere ait endeks ve istatistikleri tutmak, başlıca maddelerin piyasa fiyatlarını takip ve kaydetmek ve bunları uygun vasıtalarla yaymak.
- 26. maddedeki belgeleri düzenlemek ve onaylamak.
- Meslek faaliyetlerine ait konularda resmî makamlara teklif, dilek ve başvurularda bulunmak; üyelerinin tamamının veya bir kesiminin meslekî menfaati olduğu takdirde meclis kararı ile bu üyeleri adına veya kendi adına dava açmak.
-Çalışma alanları içindeki ticarî ve sınaî örf, adet ve teamülleri tespit etmek, Bakanlığın onayına sunmak ve ilân etmek.
-Üyeleri tarafından uyulması zorunlu meslekî karar almak.

-Yurt içi ve yurt dışı fuar ve sergilere katılmak.
- Gerektiğinde 507 sayılı Esnaf ve Küçük Sanatkârlar Kanununun 125 inci maddesinde sayılan mal ve hizmetlerin azamî fiyat tarifelerini, kendi üyeleri için, Bakanlıkça çıkarılacak yönetmeliğe uygun olarak tespit etmek ve onaylamak.

***

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası da bu kapsamda, kurumsal gelişim için stratejik plan projesi ile önümüzdeki 5 yılı planlamak istediğini üyeleriyle paylaştı.

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası’nın 5 yıllık planlamasında mutlaka olması gerekenler vardır. Ordu ekonomisinin lokomotifi olan ekonomiyi ayakta tutan fındık sektöründe yaşanan sorunları ve daha fazla katma değer yaratılması konusu Ordu Ticaret ve Sanayi Odasının gündeminde olmalıdır.  5 yılda fındık için neler yapılabilir bunu iyi bir şekilde planlamalıdır.

Bu stratejik planda öncelikle;

-Geçtiğimiz yıllarda Ordu’da 55 tane fındık ihracatcısı, fabrikacısı varken bugün bir elin parmakalrına inen bir tablonun nedenleri iyi araştırılmalıdır ve buna çözüm üretilmelidir.

-Fındıktan daha fazla nasıl katmadeğer yaratılabilir bunu ortaya koymalıdır.

-26 meslek örgütüne ayrı ayrı kalkınma ve gelişme programları sunmalıdır.

***

Ayrıca, 15 Temmuz’dan sonra ülke genelinde olduğu gibi Ordu ilimizde de yatırım ve üretim istihdamlar büyük önem kazandı. Ticaret ve Sanayi Odası yeni projeler için harekete geçmeli ilimize yeni projeler kazandırmalıdır. Ticaret ve Sanayi Odaları sonuç olarak bölge ekonomisinin gelişmesinden ve kalkınmasında sorumlu sorunlara ışık tutacak yapılardır.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.