Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
Onur  YILMAZ

Onur YILMAZ

ORDU HALKEVİ DERGİLERİNİN İÇERİK YAPISI

Ordu Halkevleri’nin önemli bir yayın faaliyeti olan Ordu Halkevi Dergisinde her hafta farklı sayıların içeriğiyle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu hafta 6. ve 7. sayıların içeriklerini ele alıyoruz. Bu yazılarda folklordan tarihe, güncel konulardan ziraî faaliyetlere kadar birçok yazı geçmişimize ışık tutuyor. 

Sayı 6

Toplamda 16 sayfa olarak hazırlanan 6. sayının kapağındaki isim kısmının diğer sayılardaki örgü şeklinden uzaklaşıp sade bir yazımla basıldığını görüyoruz. 19 Şubat 1945’te yayınlanan derginin giriş sayfasında Ordu Halkevi çalışmalarından bahsedilmekle birlikte, ilimiz genelinde açılan 20 Halkodası’nın isimleri yer almaktadır. Ayrıca Ordu Halkevi Başkanı Yekta Karamustafa’nın girişimiyle getirilen sinema makinesinin bahçede hizmet vermeye başladığı müjdelenmiştir.

Birinci sayfada, Konuşma köşesinde Millî Şeref adlı Doğan Köymen’in makalesini görüyoruz. Türk ordusunu  her türlü haksızlığa karşı emir dahilinde savaşmaya hazır olduğu bildirilmektedir. İkinci sayfada, Türk Tarihinden Notlar köşesinde Halit Yalçın’ın Mohaç adlı araştırması, Yahya Kemal’in Mohaç Türküsü adlı şiiriyle yazılmış. Dördüncü sayfada Mustafa Şekip’in Öğütlerim adlı telkin edici yazısı insanî ilişkilerin nasıl olması gerektiği yönünde bilgiler içeriyor.

12381059_10153778400284269_1220316922_o (1)

Beşinci sayfada Hukukçu Gözü İle köşesinde A. Keşfi Aksakoğlu’nun Bir Dava adlı yazısı bulunmaktadır. Yazıda örnek bir dava üzerinden incelemelerin nasıl yürütüldüğü açıklanmıştır. Yedinci sayfada Folklor köşesinde Murat Sükûtî Karaca’nın yeni bir araştırması yer almaktadır. Bir Saz Şairi Âşık Muhibbî İle Başbaşa adlı incelemede saz şairi Muhibbî’yle yazarın bir buluşmasındaki sohbetleri anlatılmıştır. Sekizinci sayfada ise yine Murat Sükûtî Karaca’nın bir şiiri yer almaktadır. Havzanlı’dan Taflandağlı’ya adlı şiirde iki isme duyulan hasret işlenmiştir.

Dokuzuncu sayfada ise yine bir araştırma yazısı bulunmaktadır. Danişmentoğulları ve Kayseri’de Danişmentlilere Ait Eserler adlı tarihi yazı Mustafa Turna tarafından ele alınmıştır. Yazıda Danişmentliler üzerine kaynakçalar içerikleriyle verilmiştir. Cem Havzanlı’nın Boztepe adlı şiiri derginin on ikinci sayfasında Ordu fotoğrafı altında yer almaktadır. Sadri Us’a ithaf edilen şiir koşma düzeninde 5 dörtlükten meydana gelmiştir. On üçüncü sayfada Terbiye köşesinde Halil Gürpınar’ın İmtihan Meselesi adlı incelemesi yer almaktadır. Öğrenci eğitimi ve sınavların nasıl olması gerektiği ve eksiklerin neler olduğu yazıda saptanmıştır. On dördüncü sayfada ise Seçme Şiirler köşesinde büyük şair Yahya Kemal Beyatlı’nı Itrî adlı uzun şiiri bulunmaktadır. Son sayfaya geldiğimizde ise yine bir ziraat yazısı; Tarlalarımızın Gübrelenmesinde Yeşil Gübrenin Ehemmiyeti adıyla Ziya Ekinci tarafından yazılmıştır.

12369722_10153778400304269_513557359_o

Sayı 7

17 Haziran 1945’te yayınlanan bu sayı özel bir sayı olarak çıkarılmıştır. Derginin kapağında ‘’Özel, Toprak Bayramı Sayımız’’  ibaresi aynı yıl kabul edilen ve günümüzde de 11-17 Haziran tarihlerinde kutlanan Toprak Bayramı’na yönelik hazırlanmıştır. Birinci sayfada Ordu Halkevi Başkanı Yekta Karamustafa’nın Toprağın ve Bayramın Kutlu Olsun Köylüm başlıklı yazı ele alınmıştır. Yazının sonunda yer alan, ‘’Yüzyılların rüyasını Türk köylüsünün zeki göz bebekleri önüne bir gerçek olarak sunmakla, Ata armağanı olan Cumhuriyet rejimi ve CHP bahtiyardır’’ sözleri Toprak Reformu’nun yarattığı coşkuyu dile getirmektedir.

İkinci sayfada Atatürk’ün köylülerle bir araya geldiği büyük bir fotoğraf vardır ve altında Atatürk’ün, ‘’Memleketin sahini hakikisi, efendisi köylüdür’’ sözü yer almaktadır. Üçüncü sayfada ise aynı düzen içerisinde İsmet İnönü’nün köylülerle bir arada bulunan fotoğrafı altta İnönü’nün çerçeveli sözüyle tam sayfada yer almaktadır: ‘’Bu memleketin her türlü inkişafi ziraatten çıkan servete istinat eder. Türk köylüsünü zengin etmeye çalışmak siyasetimizin ana hatlarındandır.’’

Dördüncü sayfaya geldimizde Başbakan Şükrü Saracoğlu’nun Toprak Kanunu görüşülürken veridği demeçler bir araya toparlanmış ve kanunun çıkarılmasındaki süreç değerlendirilmiştir. Uzunca bir şekilde işlenen konu, sekizinci sayfaya kadar sürmektedir. Bu sayfada ise Halil Gürpınar’ın Toprak ve Köylü adlı yazısı örnek olaylar çerçevesinde oluşturulmuş ve toprağın köylü için anlamına değinilmiştir. Dokuzuncu sayfada Toprak Kanunu’nun Özü başlığı altında toprağın dağıtım yolları, alım yolları ve güdülen amaçlara yer verilmiştir. Onuncu sayfada da Sıtkı Can tarafından serbest ölçüde yazılan ve köylüyü işleyen Çalışanlarımız adlı şiir bulunmaktadır.

On birinci sayfada Namık Senih Mayda’nın Toprak Adamı adlı yazısında köylüyle olan bir karşılaşmasındaki düşünceleri hikâyeleştirilmiş bir kurguyla sunulmuştur. On ikinci sayfa fotoğraflardan meydana gelmektedir. TBMM binası ve Toprak Bayramı’nda bir araya gelen köylü fotoğrafları sayfayı kaplamaktadır. On üçüncü sayfayı çevirdiğimizde bu defa iki tane şiir karşımıza çıkıyor. Köy ve Köylü adlı şiir büyük Turancı Ziya Gökalp’ten alınmış; diğer şiir ise Yekta Karamustafa tarafından Köyler ismiyle işlenmiştir. 14, 15 ve 16. sayfalarda ise geçen sayıdan devam eden iki yazı bulunmaktadır. Bunlar Danişmentoğulları ve Kayseri’de Danişmentlilere Ait Eserler ve Tarlalarımızın Gübrelenmesinde Yeşil Gübrenin Ehemmiyeti adlı yazılardır.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.