Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

1000 Litre su 500 Lira

Kaynak suyu alanlara, içenlere MÜJDE!!!

Metreküpünü (bir metreküp su, bin litredir) 500 liradan alıp içtiğiniz damacana suları; m3’nü 6 TL’den  aldığınız belediyelerin  şebeke suyundan daha kirli çıktı.

Üzülmeyin!

Neden üzülmeyin diyorum…

Deveye sormuşlar: Boynun neden eğri?

Cevabı biliyorsunuz: “Nerem doğru ki…” diye yanıtlamış soruyu.

***

Bir değil, on değil, 43 farklı marka içme suyu analiz sonuçları, “resmen zehir”!

Yaygın medyada bu haftanın manşete çıkardığı bir konu.

İyi güzel de, “zehir” satan firmaların isimleri neden saklanıyor!?”

Bakınız; bu toptancılık suyu zehirli olmayan firmaları da şaibe altında bırakıyor. Ol nedenle tez elden bu firmalar gazetelere çarşaf çarşaf ilan/reklam verip “Bizim suyumuz içilebilir, 43 firma arasında “biz” yok’uz… Temiziz…”demeliler.

***

Bu çağrıya cevap verilir,  duymayabilirim. Lütfen sağlığımızla ilgili bakanlığa, bakanlık bürokratlarına hatırlatır mısınız? Bu 43 firma Türkiye’de mi?

Öyle ya üç tarafı deniz, dört tarafı düşmanlarla dolu bir ülkede yaşarsanız;  dış güçlerin pek ala suyumuzu bulandırdığını söyleyebilirsiniz.

***

Şakası bile sulu.

Bana sorarsanız, Bursa Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanlığı doğru bir iş yaptı. Bilim düşmanlarının sırtını, bilimsel gerçeklerle yere getirdi. Şimdi bilim düşmanları kalkıp bu sonuçları göre göre: “Acı patlıcanı kırağı çalmaz” derler mi, derler!

Benim şiarımda bilime saygı var. O nedenle köh, köh edenin alnına elimi koyup “uuuuyyy ateşin çıkmış” demiyorum. Bilim ateş ölçer aleti yüz yıl önce yapmış… Alırım elime dereceyi, sok koltuk altına, doğrusu neyse “uy muy”  demeden bilelim. İlaç ondan sonra!

***

Dostlar; konuyu dağıttığımı, nerden başlayıp nerelere savrulduğumu söylemeyin. Pek ala “adam sendeciyiz” her kötülüğe “şerbetliyiz”! Böyle bir dünya yok!

***

15 yıl, belki daha fazla “su” konusunda yazıyorum. Ordu Sağlık Müdürlüğü de yapmış olan kadim dostum Halk Sağlığı uzmanı, hocaların hocası Prof. Dr. Çağatay Güler: Kırsaldaki suların yüzde 85’inin kirli olduğunu söylediği zaman, sayım suyum yok dedim. Kırsaldaki pınarlardan aldığım suları, basit usullerle klorladım. Benim klorum; sevgili ağabeyim Diş Tabibi Muzaffer Altınel’in önerdiği, birkaç damla limon ya da eczaneden alacağımız Batticon’du…

***

Bir hatırlatma:

Ünye ilçesinde bundan 7-8 yıl önce tüm hastalıklara iyi gelen  “şifalı” bir su bulundu. Ordu’nun ekonomisini elinde bulunduran üç beş tüccar bu şifalı suyu almak için, adamlarını plastik damacanalarla Ünye’ye gönderip, su kuyruğunda, sıraya soktu. Sonuç; suda “çok hızlı bağırsak boşaltıcı, ishal yapıcı” yüksek miktarda kolibasili bulundu.

 “İçilmez” kaydı raporlara yazıldı, arkasından valilik yasağı geldi.

***

Bin litre suyu bin liraya alanlara sözüm yok. Onlar, bir litrelik pet şişe suya bir lira vermeye devam etsin. 18 litrelik damacana suya 9 lira değil 13 lira verenlere benim sözüm. Sürekli analiz uzmanlarınca kontrolleri yapılan, dinlenme havuzlarında klorlanan, belediye sularını içiniz. Belediyelerin bir metre küp (bin litre) suyu 6-6,5 liradan sattığını da bilin. 

***

Medya Notu:  Clostropix’si olanlar, şebeke suyunu cam sürahilerine koymadan, çelik bir kapta bir taşım kaynatıp, Erzurum yeşil su taşından damıtıp içebilirler; ya da bir süre oksijen emzinini artırmak üzere gece ayazına bırakabilirler.

      


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.