Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Açık Kapı

Henüz, açık kapıdan içeri girip, maslahatımı arz eylemiş değilim.  Yalnız, şunu öğrendim. İlin en büyük Mülki Amiri Vali, halkımızın dertleriyle dertlenecek; yol yordam bilmeyenlere, yol yordam gösterecek;  sorunlara, çözümler üretecek bir kapı açtı… “Açık Kapı” adından da anlaşıldığı gibi, halkımızın çat kapı gireceği bir kapı…

İyi bir uygulama.  

Vali Kemal Yazıcıoğlu, -bir kısım daire müdürlerinin de katıldığı- “Halk Günü” uygulaması başlatmıştı.  Genellikle,  geçim zorluğu içinde olanların, ihtiyaçlarına cevap veriliyordu.

Halk Günü kameralar önünde gerçekleşiyor; Yardım alanların görüntüleri yerel televizyonlarda haber oluyordu. Bu uygulamayı Vali Said Vakkas Gözlügöl kaldırıldı. İhtiyaç sahiplerine  -maksimum 150 liralık-  alışveriş kartları verilmeye başlandı. Uygulama başarılı oldu.  Yardımlar artık gizli, veren elle, alan el arasında kalıyordu.

Ordu örnek oldu, OHAL ve süper süper teşviklerden yararlanan diğer illerde de bu kart uygulamasına gidildi.

***

Beyaz Masa

Belediyelerin Beyaz Masası da sanırım “Açık Kapı” gibi,  kent sakinlerinin dertleriyle dertlenecek; sorunlarına çözümler üretecek… Kent halkına her an dokunacak kadar yakın duracak… 

Nitekim büyükşehir belediyesinin“Beyaz Masa”sına bir nedenle ulaştım.  Masa denince tek masa sanmışım,  aslında birden çok masa var. Bir süre hangi masaya gideceğime karar veremedim.  Benim ne yapacağımı anlamaya çalışan bir memurla göz temasımız oldu. Hafif bir tebessüm yetti. Bu hanım kızımız,  beni dinler,  derdimi ilgililere iletir.

Uzun uzun anlattım. Sabırla dinledi. Yalnız seçtiğim saat uygun olmadığı için, karşı masada oturan, isterseniz bana anlatın dedi. Neden diye sorunca: “Arkadaşımız yemeğe çıkacak” dedi. 

“Yok yok uzatmayacağım şimdi bitireceğim” dedim.

O masadan kalkıp, beyefendinin masasına geçmedim.

***

Alınan notların ilgili yerlere ulaşıp ulaşmadığımı test etmeye kalkmadan söyleyeyim. İstanbul’dayım. Bir telefon… Ordu Büyükşehir Belediyesi’nden arıyorlar… İlgili yerlere dertlendiğim konular ulaştırılmış…  “Gördünüz mü?” diye soruyor: “Hayır” dedim, “İl dışındayım,  gelince bakar ve sizlere teşekkürü o zaman ederim”...

Geldim, gördüm ama teşekkür etmeyeceğim. Söylediklerim kişisel değil; belediyenin asli görevlerindendi. Neden yapılmadı?

***

Bir zamanlar gazetelerin “Göze Batanlar” köşesi vardı. Kent sakinlerinin şikâyetleri burada yayınlanır, ilgililerin dikkatine sunulurdu.  Şikâyet edilen konu halledildiğinde de, yine orada teşekkür edilirdi.

Şimdi, buna gerek kalmadı. Bir tarafta “açık kapı”, diğer tarafta “beyaz masa” var.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.