Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Afakî bir projeden bahsetmiyoruz

Sokak dili ile yazı dili arasında küçücük nüans farkına dikkat çekmek için “afaki” sözcüğünü kullandım. “Objektif olmayan, rastgele,  dereden tepeden” söz etmiyoruz da diyebilirdim.

Her ne ise, Samsun-Sarp Demiryolu projesinin raflardan indirilmesi, 5 yıllık yatırım programlarına alınması; olmadı, “yap/işlet (Köprüler yaptırdım geçmeye, geçenlerden bir akçe, geçmeyenlerden iki akçe almaya) modeliyle pazarlarsak, pekâlâ yüklenici bir babayiğit bulabiliriz.

***

(Bu yap/işlet modeli, adı konmadan Osmanlı’da farklı uygulandı. Galata Bankerleri, Osmanlı’ya kefil oluyor.

Örneğin; Osmanlı Almanya’ya yüksek faizle borçlanıyor. Berlin/İstanbul/Bağdat Demiryolu da (1903) bu borçlarla yapılıyor.

Demiryoluyla ikinci bir ipek yolu açılıyor deniyordu, bu doğrudur. Ucu Hindistan’a kadar değilse de Bağdat’a ulaşıyordu.

Bizi ilgilendiren Bağdat Demiryolunun neden kıvrım kıvrım Anadolu’yu dolaşıyor olmasıydı?  Sorunun yanıtı çok kısa sürede alındı. Almanlarla yapılan anlaşmaya “Baltalık hakkı” konulmuştu. Baltalık Hakkı:  Demiryolunun geçtiği güzergâhın sağında solunda ne kadar ağaç varsa, “baltalık hakkı” alanın olacaktı).

Anadolu ormanlarında ilk tahribat, bu “baltalık hakkı” verilmesiyle başlamıştır.

***

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Samsun-Sarp Demiryolu için bir güzergâh belirlemiş, fizibilite çalışmalarına başlamış…

Devamında nelerin yapılacağı da İktidar partisinin Ordu/Giresun/Trabzon/Rize milletvekillerinin çalışmalarıyla belli olacak.

***

 Ordu Olay bu konuda dikkate alınması gereken bir çalışma yapıyor.  Zaman zaman da Demiryolunun geçiş güzergâhı üzerine küçük tartışmaların da içinde oluyor. 

 Sayın Okur;

 Afaki bir projeden bahsetmiyoruz, harita üzerinde bir güzergah çizilmiş, bizler sadece o projenin takipçileriyiz.

Nasıl mı..?

 Demiryolunu “sadece Ordu Olay istiyor”, sarmalından vazgeçtiğimiz gün, bu proje hepimizindir.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.