Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

'Ah de vefa' Aydın Üstüntaş

Aydın Üstüntaş Geleneksel Oyun Yazma Yarışması ödülleri, önceki akşam Ordu Kültür Sanat Merkezi Küçük Salonu’nda yapılan etkinlikler sırasında verildi. Davetliler, daha doğru bir söylemle “sanatın dostları”; Gülçin Üstüntaş’ı bu anlamlı gününde yalnız bırakmadılar.

Anma programının son bölümü,  Aydın Üstüntaş’ın arkadaşlarına ayrılmıştı. Çağrıya uyup sahnede dizili sandalyelerden birine oturdum.

Sayımız dördü buldu, gelenlerin arkası kesilince; Ordu Olay’ın “Panorama” köşesinin editörü Ahmet Gürpınar arkadaşımın sesini duydum:

-“Aydın Üstüntaş’ın arkadaşı bu kadar az mı?”

Tabi ki değil, ama bu sayımızın gün gün azaldığı gerçeğini de değiştirmez!

***

Konuşmamı bir iki anıya değinmeyle bitirdim ve -bizi dinleyenlerin sabrını da daha fazla zorlamamak adına- mikrofonu solumda oturan Ali Kemal Tandoğan’a uzattım. O da konuşmayı uzattı. Ali Kemal konuştu, konuştu… Düşünüyorum; mikrofon bir tur daha dolaşsa da-önceden hazırladığım notları cebimden çıkarıp –“şunu da, şunu da ” söylesem!

Uzatmayayım; biz “arkadaşlara” orada ikinci bir şans tanımadılar. İnsanların sabrını daha fazla taşırmaya da hakkımız yok. Doğruya doğru! 

Yalnız –benim- şöyle bir ayrıcalığım var. Orada söyleyemediklerimi burada rahatlıkla söyleyebilirim.

Burası özgürlük alanım.

***

-…Aydın Üstüntaş hepimizi affetti!..

Evet; orada hazırlık notları mı okuyacak; sonra da bunu söyleyecektim: “Aydın Üstüntaş hepimizi affetti!..

Tabii Gülçin Üstüntaş sabır taşı!

Başarıya hazımsızlıkları, çekemezlikleri ve acıyı (geçmişle birlikte) sahne arkasına bırakmayı bildi.

 Ve Gülçin Üstüntaş 50 yılı bulan sanat yaşamında sahne önüne hep, sanatın ve sanatçının güzel yanlarını taşıdı. Olumsuzlukları asla!  N e bir ima, ne bir serzeniş…

Bu nedenle diyorum: “Aydın Üstüntaş hepimizi affetti”!

***

Aydın Üstüntaş 6 yöresel oyun ve üç yıllık titiz bir çalışmanın sonucu “Ordu Tiyatro Tarihi”ni (1908-2004) yazdı.

Ordu Tiyatro Tarihi hepimizin başucu kitabı… Yayıma hazırlanması aşamasında küçük bir katkımız oldu. Katkımız kitapta büyük bir teşekkürle onurlandırılınca çok sevinmiştim. Keşke -keşke diyorum- Kardeşim’in ömrü vefa etseydi de bu çalışmalarına çok önemsediği (Ordu Olay’da seri halde yayımlanan Prof. Dr. Ahmet Caferoğlu’nun “Ordu Livaiyesi Ağızları” benzeri) bir çalışmayla taçlandırabilseydi.  Sanırım hâlâ bir yerlerde,  “Ordu Livayiesi Ağızları” kitabının teksirleri dururdur. Tabi ki zaman zaman aldığı notları da!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.