Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

AH ŞU AVM'LER

İki gün önce gazetemizin birinci sayfasında  “Başımızın belası AVM’ler” başlıklı bir haber çıktı.

Başlığın tırnak içinde verilmesinden anlıyorsunuz ki, bunu birileri söyledi.

İsterseniz “Başımızın belası AVM’ler” başlığı altında yazılanlara şöyle bir bakalım.

TESK Otel’de Ordu Bakkallar ve Bayiler “eğitim ve bilgilendirme” semineri var.  Seminerde Ordu Esnaf ve Sanatkârlar Birliği Başkanı Aydın Bostancıoğlu, “açıklamalarda” bulunuyor.

Bostancıoğlu diyor ki:

“Bizim en büyük sorunumuz bakkal dükkânı gibi sokak aralarına giren, ulusal marketler zinciridir. Bugün her sokak arasına girdiğinizde BİM ve A101 marketlerle karşılaşıyorsunuz. Bu iki baş belamızı biran önce ya sınırlandırmak ya da ruhsat vermeden kapatmak gerekiyor. Bizim en büyük sorunumuz budur.”

Nereden baktığınıza bağlı diyeceğim ama olmuyor! En iyisi biz geçmişten günümüze bazı anımsatmalarda bulunalım. İnsanlar önce bilgi sahibi olsun; ondan sonra fikir yürütsün.

***

Büyük törenlerle, alkışlarla Sümerbank Ordu Satış Mağazası açıldı. Ordulular; basmayı-kumaşı ve ayakkabıyı Sümerbank’tan almaya başladı.

Çok geçmedi büyük törenlerle, alkışlarla GİMA Ordu Mağazası açıldı.  Sadece Ordulular mı, Giresunlular da binbirçeşit ürünü GİMA’dan almaya başladı.  

Orduluların üç/beş kuruşu dışarıya(!) gitmesin propagandası tuttu. Yerli ÖZKÖK alışveriş merkezi Belediye Tanzim Satış Mağazaları bu düşüncenin eseridir.

Büyük tantanalarla YİMPAŞ Ordu’ya geliyor.  Pardon YİMPAŞ Ordu’ya gelemiyor, projesinde oteli de bulunan AVM’yi açamıyor.

Esnaf ve Sanatkârlar Birliği Başkanı Mustafa Arslan, ha geldi ha gelecek YİMPAŞ haberlerine en sert tepkiyi veriyor:
-YİMPAŞ Ordu’ya gelirse bakkallar kepek indirir; en az üçyüz-beşyüz esnaf kapısına kilit vurur, diyor.  

***

YİMPAŞ Ordu’ya gelmedi, gelemedi! Bizim kahraman bakkalın işi arttı mı? İşini daha da büyütme, geliştirme fırsatı yakaladı mı? Hangi bankanın kapısını çaldı, limitsiz kredi aldı, bileniniz var mı?

Dahası dün YİMPAŞ’ın Ordu’ya gelmemesi için mangalda kül bırakmayanlar, KOÇ’un MİGROS’una, Sabancı’nın CarrefourSA’sına ses çıkarmadılar. Çıkardılarsa da -kendi adıma konuşayım- ben duymadım.

***

İMDİ, Ordu Esnaf ve Sanatkârlar Birliği Başkanı Aydın Bostancıoğlu çıkıyor  -Ad vererek-;” BİM ve A101’in Orduluların parasını önce İstanbul’a, İstanbul’dan da yurt dışına götürüyorlar. Hiç birinin patronunu ne siz, ne de belediyeler tanıyor.”

 ***

Ha, bir de; AVM’lerin 5 km. şehir dışına çıkarılması konusu vardı. Kanun TBMM’nin tozlu raflarında bekliyor.

Bana sorarsanız, ticaret serbest! Güzel ve özel sektör her alanda özgürce alıp/satıyor.  Sınır tanımayan sermayeye, sınırlama getirmek vahşi kapitalizmin aleyhine olur.

Baksanıza, Davos’da 50’ye yakın ülkenin başbakanları (bugün) bir araya geliyor ve önlerine konulan Oxfam Raporunda şunlar yazıyor: Dünya nüfusunun yüzde 1’lik kesimi, 2009 yılında dünya gelirinin yüzde 44’nü cebe indiriyordu, 2014’te bu yüzde 48’e çıkmış.

Sizin anlayacağınız yüzde 1 eşittir yüzde doksandokuz.

Türkiye’den bir ses yükselmişti hatırlatırım:

Ali Koç, kapitalizmin sonu geldi diyordu.

Buradan bakınca görünmüyor; acaba öyle mi?


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.