Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Aklın Yolu

Manşet haberimizi gördünüz: “Aklın Yolu Samsun-Sarp Demiryolu”!

Cumhuriyet’in 10 Yılı, dillerde: “On Yılda Onbeş Milyon Genç Yarattık Her Yaşta”!

Durmadık: “Demir Ağlarla Ördük Anayurdu Dört Baştan”!

Samsun-Sivas Demiryolu,  Karadeniz’i İç Anadolu’ya bağlayan önemli bir kavşak. Yıllar içinde Samsun, demiryolu taşımacılığının başlaması ile -Trabzon’un elinden- Karadeniz’in iş ve ticaret merkezi olma unvanını aldı. 

Samsun-Çarşamba/ Samsun-Amasya Demiryolu, Cumhuriyetin ilanından bir yıl sonra ihalesi yapıldı. 1927’de de Samsun-Amasya Demiryolu tamamlandı.  1932/33 yılı Samsun-Sivas bağlantısıyla İstanbul’a gidildi, Akdeniz’e inildi.

Atatürk’ün deyimiyle: “Az zamanda büyük işler başarıldı”! 

***

Örnek olur mu bilmem…Tarihi bir olgudur; Samsun-Çarşamba Demiryolu hikâyesi.. Tren yolunun ihalesi 1924 yılında yapılıyor. İhaleyi alan firma Trabzon’un ünlü ailelerinden Nemlizadeler…  O yıllarda dağları delecek iş makineleri yok. İşçilerin elinde kazma/kürek kayaları kırıyor; rayları döşüyorlar… Başbakan İsmet İnönü Samsun/Çarşamba Demiryoluna çok önem veriyor. İşi yüklenici firma Nemlizadeler iflas edince, devlet; -bankalar arası kurulan bir konsorsiyum kredileriyle-  yaklaşık 40 km.lik demiryolu bitiriliyor. 

Başbakan İsmet İnönü’nün o zaman verdiği talimat ünlüdür: Müteahhit olmayacak; dolayısıyla müteahhit kârı da söz konusu olmayacak(!) Çalışan her işçi aldığı ücretin karşılığını verecek kadar taş kırsın yeter!

***

Kıssadan hisse:  Cumhuriyet’in kuruluş yıllarında kazma/kürekle (Ferhat gibi) dağları delip tren yolu yapılabiliyorsa, günümüzün teknolojisi, dolayısıyla gelişmiş iş makineleriyle haydi haydi yapabiliriz...

***

Diyeceğim o ki; un var/şeker var/ neden helva yapıp yemiyoruz?


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.