Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Aza razı olmak

Samsun-Çarşamba demiryolu hikâyesini daha önce yazdım, tekrara düşmemek için, bir iki anekdotla geçiştireceğim.

Cumhuriyetin ilk demiryolu Samsun-Çarşamba demiryoludur. Atatürk “gümüş” bir kazma vurarak işi başlatıyor. Yıl 1924, ilk yüklenici firma Nemlizadeler... (Trabzonlu, büyük bir aile, Nemli Oteli’nin sahipleri) Yapım işi uzadıkça maliyet yükseliyor. Devreye banklalar giriyor;  Konsorsiyum kuruluyor. Uzatmayalım, sonunda yükleniciler aradan çekiliyor. Devlet olanaklarıyla demiryolu tamamlanıyor.

***

Rivayet odur ki; kazma kürekle kayaları parçalayıp, düz ovaya çıkmak kolay değil!.

 Çarşamba’nın mümbit topraklarında üretilen ürünlerin Anadolu’nun diğer illerine taşımak ağır bir yük getirse de işin bitirilmesinde devlet ricali ısrarcı. Başvekil İsmet İnönü, her işçi aldığı ücret karşılığı kadar taş kırabiliyorsa (ayrıca, kâr hesabı yapmayın) bu iş bitirilecek, diyor.

***

Buradan şuna gelmek istiyorum; Şehir hastaneleriyle ilgili o kadar çok şey söylendi ki, bunları burada tek tek sıralayacak değilim.

Bir iki örnekle yetinip; hasına, sadede geleceğim.

Şehir hastaneleri yap/işlet modelidir. Bu modelle köprüler yapıldı, geçenden bir akçe geçmeyenden de bir akçe alınması kararlaştırıldı. Bu nasıl oldu? Devlet (siz hükümet olarak okuyun), şu kadar araç geçmesini protokole bağladı.  Dediğimiz sayıda araç geçmezse size (işin yüklenicisi, sonra işleticisi firmaya)  dolar üzerinden ödeme yapılacaktır. O nedenle diyorum, siz köprüden geçmeseniz de, ödediğiniz vergilerden bir kısmı alınıp o firmalara verilecek.

***

Ordu Şehir Hastanesi de bundan arî değil, devlet yapıp işletecek firmaya yüzde 65 doluluk sözü veriyor.  Bu doluluk protokollere bağlanıyor. Sen sağ ben selamet…

Yalnız bir hususu atlamayalım:

 

Ordu Şehir Hastanesi için aranan yer Ordu Üniversitesi kampüsü çevresinde edinilecek 25 hektar (250 dönüm) büyüklükte bir arazi bulunamadı.

Bula bula buldukları yer ALTINORDU’nun akciğerleri oldu. Civil Irmağı gibi, eşsiz bir hava sirkülasyonunun olduğu 11,5 hektar (116 dönüm botanik park)!

Fazla söze ne hacet, dönemin Sağlık Bakanı Recep Akdağ enişte, kolları sıvayıp işi başlattı. Bakan Ahmet Demircan’ın döneminde Yüksek Planlama Kurulu’ndan Botanik Park’a şehir hastanesi için onay çıktı.

İşi yüklenecek firmalar mutlaka bulunacaktır.  Merak etmesinler yatırımlarının finansmanında hastalardan alınan ve döner sermayede toplanan paraları da siz alacaksınız.

Doktorlar mı?

Onlar; alacakları maaşları bilecekler.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.