Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Beton haneler

 

 Yılı anımsayamadım. Tribün Gazetesi Başyazarı Rıza Şimşek Yunanistan’a gidip/geldikten sonra “Yunanistan’da 21 gün” başlığı altında uzun bir yazı dizisine başladı. Çocukça bulacaksınız ama  Orhan Gülen’in  sahibi olduğu ‘Bizim Ordu Gazetesi’nde; “Boztepe’de 21 dakika” başlığı altında 21 gün sürecek bir yazı dizisine başladım.  ( eskilerin “tashih” dediği dizin yanlışlarının çokluğu nedeniyle seri yazı 16 günde bitti. )

Nur içinde yatsın A. Rıza Varol,Boztepeliydi.  “Ben” dedi, “Boztepe’nin yüz yılını senin yazılarından öğrendim”.

21 dakikaya ne sığdırılır?  Bilgi dağarcığımızda ne varsa, sorup soruşturduklarımızı da üzerine koyarak yazmışız. Bir gayya kuyusuna girip çıkmış. Her dala konup, uçmuşuz.

Boztepe’den bakıp: “heeeeyyy, looooyyy beton hanelerde oturanlar!!!” diye seslenmiştim.

Geçen zaman içinde, beton hanelerin kat sayıları da, beton hanelerde oturanların da sayıları arttı.

Önce ortak mülk yoktu. Her komşumuz iki katlı taş/ahşap (kargir) evlerinde oturuyorlardı. Benim bildiğim Ordu’da ilk betonarme bina, Düz Mahalle’de Davavekili İsa Cordan’a aitti.  Plan ve projesi olan ikinci bina ise Sırrı Paşa Caddesi’nde, Hamdi Uzman ve kardeşlerinin iki katlı (üst katın ortası elips şeklinde açık) mağazasıydı.

***

Dün “üç, dört olmasın diye Belediye Başkanı Fikret Türkyılmaz’ı topa tutan bizler, bugün yirmi katlı binalara aval aval bakmakta;  “Bu kadarı da olmaz, dedikçe”, olduğunu da görmektedir.

Sayın Okur:

Gele gele nereye geldik… Biz yeşil alanlarımızı kaybetmeyelim, daha da artıralım dedikçe baskı arttı.  Her taraf yemyeşil… Yeşilin tüm tonları bir nehir gibi gözlerinizin önünde akıp gidiyor, diyorlar.

Bizde (kent içinde) kişi başına düşen yeşil alan 4’le 8 metrekare, oysa bu gelişmiş ülkelerde 20 ila 24 metrekare olarak hesaplanıyor.

***

Diyeceğim o ki: Durugöl Muhtarı Haluk Aslan’ın yükselen sesini duyun… Durugöl’e kıymayın… İmara açmayın! Orada yükselen 20 bin kişilik bir stadımız var. Stada rekreasyonalanı olarak bırakılırsa, geleceğe yatırım yapmış oluruz.

Örneğin, ikinci sanayi sitesi için KaşifTercan’dan  16 hektar yer alındı. Planlama yapılırken  16 hektarın rekreasyon alanı 60 hektara çıkarıldı. Bugün orada Organize Sanayi var. Demek ki, ilerisini düşünerek yapılan planlamanın getirisi, kısa günün karından daha fazla!

Bu da biline!

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.