Whatsapp
0541 452 0 452Whatsapp İhbar Hattı
O.Rüştü  BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Bir adım ileri, iki adım geri

Tarihçi-Yazar Sinan Meydan Halk Tv.’de Can Ataklı’nın sunduğu “Yazı İşleri” programının konuğu idi. Osmanlı İmparatorluğu’nun son günlerinden başlayıp, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşu “tam bağımsızlık” ülküsünden, yanlış politikalarla emperyal güçlerin sarmalında bugün nerelere geldiğimizi anlattı.  

Ayrıntıya girmeyeceğim, iki çift laf edip, geçeceğim.

Prof. Niyazi Berkes, Osmanlı İmparatorluğunun yıkılışının 200 yıl sürdüğünü söylüyordu. Sinan Meydan, “Yeni Osmanlıcılar”ın düşünce yapısını irdeliyor. Abdülhamit’in, sahibi olduğu mülklerden (Musul petrol işletmeleri ve yabancı firmaların maden ocaklarından 1,5 milyon) elde ettiği geliri, Galata bankerlerinde (faizle) değerlendirirken, Osmanlı İmparatorluğu’nun tüm borçları 3 milyondu.  Cumhuriyet kurulduktan sonra Osmanlının tüm borçları ödendiği gibi, 15 yılda kırka yakın sanayi kuruluşu hiçbir emperyal gücün güdümüne girmeden tesis edilmiştir.

Daha derinlere inmeden toparlayalım; Türkiye üreten, ürettiği kendine yeten bir ülke iken bugün geldiğimiz noktada saman ithal eden bir ülke olmuştur.

***

Prof. Selçuk Şirin, önceki gün FOX Tv.’de İsmail Küçükkaya’nın konuğu idi. ODTÜ’yü bitirip Türkiye’de iş bulamayınca Amerika’ya gidip, bugün dünyanın kırk üniversitesinden birinde ders verdiğini söyledi.

Uzun programın en can alıcı söylemi: “Bakın, Türkiye bugün fındığın yüzde 80’ni üretiyor. Bir önceki yıl 3,1 milyar döviz girdisi sağlandı.  Aynı yıl fındığımızı alan (ad vermedi) İtalyan firması ise 560 çalışanıyla 13 milyar dolar kazandı. Biz hamalıyız, tek çare inovasyon”!

İnovasyon sözcüğü, Türkçemize çok hızlı bir giriş yaptı. Özetle: “Toplumsal, kültürel, idari ortamda yeni yöntemler kullanmaya başlanması”.  

***

Eeeeyyyy üretici… Bu çağrı sana… Kurtuluşun; tarımda yeni yöntemler kullanmanla mümkün olacaktır!

***

“İki adım geri bir adım ileri” sol jargon bir söylemdir. Mehteran yürüyüşü ile hiçbir ilgisi yoktur. Bunun altını önemle çizdikten sonra sadede gelelim:

İki adım geriden sonra öyle bir adım atacaksınız ki; o iki adımdan daha uzun, daha ileride olsun… Taşın, toprağın, bağın, bahçen altın değerinde… Bu adımı atmanı bekliyor.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.